Sarit Perkol - internet columns
כתבו לי


המלאכים של האינטרנט

בכנס העשור לאיגוד האינטרנט הישראלי נבחרו אתרים מועילים הפועלים בהתנדבות

מאת שרית פרקול

15.2.2005

angels on the net

בכנס השנתי התשיעי של איגוד האינטרנט הישראלי, שנערך בשבוע שעבר בת"א, הוכרזו שמותיהם של 8 אתרים מצטיינים והוענקו להם הוענקו אותות הוקרה על שימושם באינטרנט לצורך העשייה ההתנדבותית והתרומה לקהילה. במקביל הוכרזו שמותיהם של 39 אתרים, שקיבלו את תג ההתנדבות "ברשת המלאכים ברשת" לשנים 2005-2006. אותות ההוקרה ותגי ההתנדבות הוענקו על ידי איגוד האינטרנט הישראלי והמועצה הלאומית להתנדבות בישראל - הגוף האחראי על פיתוח וקידום ההתנדבות בישראל ומאגד בתוכו את כל הארגונים המפעילים מתנדבים בארץ. בין הקריטריונים ששימשו לשיפוט: מקוריות וחדשנות של הפעילות ההתנדבותית, מסירות מיוחדת של מבצעי הפעילות והשפעה חברתית בולטת.

האתרים המצטיינים:

סה"ר - www.sahar.org.il - אתר הפועל על מנת לסייע לאנשים במצבי משבר נפשי, ולהציע להם, תוך שמירת אנונימיות, אוזן קשבת, כתף בטוחה, חיבוק חם ובמקרה הצורך אירגון פעולת הצלה, כדי למנוע אבדן חיים.

פרויקט בן-יהודה - www.benyehuda.org - אתר, הפועל לבניית מאגר מלא ככל הניתן של הספרות העברית לתקופותיה, ע"י הפקת מהדורות אלקטרוניות של יצירות, שאינן מוגנות עוד בזכויות יוצרים.

ויקיפדיה העברית - http://he.wikipedia.org - כחלק מפרויקט ויקיפדיה העולמית, ויקיפדיה העברית היא פרויקט להקמתה של אנציקלופדיה מקוונת חופשית לעיון וחופשית לעדכון.

נגישות ישראל - www.aisrael.org - פרויקט המאפשר לקהל האנשים עם מוגבלויות ומשפחותיהם, לצאת מהבית ולבצע פעולות יומיומיות, שעד כה נמנע מהם לעשותם, באמצעות מתן מידע חיוני בתחומי החיים השונים.

אתר מקום - www.macom.org.il - אתר, המספק מקום דיסקרטי, שבו יכולים אנשים שנפגעו מינית, והציבור הרחב, לקרוא על הנושא, להבין את ההשלכות וההתמודדות, לקבל מידע על מקורות עזרה וטיפול וכן לשוחח עם נפגעים אחרים באמצעות אשכול פורומים.

אתר קונספציה - www.exego.net - מגזין שנועד לקדם את תרבות האינטרנט בישראל ולהפוך את הרשת מסביבה פאסיבית של גולשים, שמבקרים באתרים, לסביבה מעשירה ושיתופית, בה כולם תורמים, משתתפים, לומדים ונהנים.

שי"ל - שירות יעוץ לאזרח - www.shil.info - אתר המאפשר לכל אדם לדלות ממנו את המידע הנחוץ לו או לשאול בפורום, אודות זכויות וחובותיו אל מול מוסדות הממשל, וכן לברר על שירותים העומדים לרשותו.

במה חדשה - www.stage.co.il - אתר המארח אמנים חדשים ומאפשר להם להציג את יצירותיהם ברשת.

התג ניתן לתקופה של שנתיים, במהלכו יוכלו האתרים להציגו באתר ולעשות בו שימוש בניירות רשמיים:

לדברי ד"ר אמיר עציוני, נשיא איגוד האינטרנט, פעילים מתנדבי-רשת, מוזמנים להמשיך ולהירשם להגשת מועמדות לקבלת תג ההתנדבות, "מלאכים ברשת".בנוסף לאתרים המצטיינים, זכו בתג ההתנדבות האתרים הבאים:

הדפסים מקוריים על חולצות, תיקים וספלים

פי.סי. פוביה - מטרת הפורום היא, להגיש סיוע בתחום המחשבים ללא תשלום, כשההתמקדות היא במשתמשים חדשים.

פורום "בנק מול לקוח" - נועד לדון במערכת היחסים בין הלקוח הפרטי והעיסקי ובין הבנק: בעיות, תלונות והצעות לניהול הקשר עם הבנק לטובת הלקוח.

פורום חרדה חברתית - באתר מידע על חרדה חברתית, מתן כלים לאבחון התופעה, מידע על הטיפולים הקיימים ואף מתן עצות ממשתמשים אחרים ואפשרות למפגשים חברתיים.

אתר הדיסלקטים בישראל - מטרת האתר היא לקדם את הידע וההבנה בנושא ליקויי למידה, בקרב מורים הורים ותלמידים.

פורום "תפוז מחפשים בשבילך" - הפורום עוזר למי שאינו מתמצא דיו באיתור מידע ברשת האינטרנט, להגיע למידע באמצעות מנועי חיפוש או באמצעים אחרים.

אתר "יחד" - האתר הוקם במטרה לאפשר הכרה מעמיקה של מיניות האדם בהיבטים מגוונים. מומחים לחינוך מיני עונים על שאלות הגולשים במגוון נושאים.

אתר "לא רלבנטי" - מאגר מידע של שמועות אינטרנט ומכתבי שרשרת, כולל בדיקת המידע שבהם והמלצה האם להעביר או לא.

פורום תמיכה לאחר אובדן הריון - קבוצת תמיכה חמה ומשפחתית אשר עוסקת בכל ההיבטים הנפשיים הכואבים המלווים אובדן הריון או מות תינוק זמן קצר לאחר הלידה.

פורום טיפול מיני ומיניות - פורום, המעניק תמיכה וסיוע לגולשים בו, בנושאי מין ומיניות.

פורום בסיסי נתונים - פורום תמיכה ומתן סיוע לסטודנטים, תלמידים ולכל מי שמתעניין בתחום בסיסי הנתונים.

פורום זכויות ומגבלות (נכים) - הפורום מכיל מידע על זכויות לאנשים עם מוגבלויות בכל הגילאים, ומיועד למי שזקוק למידע ש"שמור במגירות".

פורום מורים - מיועד לקהל המורים והמורות וכן לתלמידים. מטרתו היא להעשיר את החינוך ולתת אפשרות לשתף במגוון עזרי הוראה ולהקשבה הדדית.

לה"ב-למען הפגים בישראל - קבוצת תמיכה, יעוץ ומידע בכל הנוגע לפגים והוריהם. קיום פעולות הסברה לשם קידום חקיקה של חוקים הקשורים לפגים ולזכויותיהם.

הפורום לזכויות נשים בהריון ולאחר לידה - הפורום הוקם על מנת לענות על השאלות המשפטיות, המתעוררות בהריון ולאחר לידה בנוגע לזכויות המוקנות לאשה, לבן הזוג ולתא המשפחתי, בהקשר למקום העבודה / ביטוח לאומי ותחומים נוספים.

פורום ייעוץ ללימודים וקריירה - מתן מידע והכוון לאנשים המתלבטים בבחירות מקצוע או מתלבטים בשלבי קריירה שונים לגבי המשך דרכם.

האגודה למלחמה בסרטן - אתר עדכני, המספק מידע על מחלות הסרטן, גורמי סיכון, דרכי מניעה, אבחון מוקדם, טיפול ושיקום, זכויות ושירותים לחולי הסרטן. באתר ניתן למצוא מידע על פעילויות האגודה, הזמנת עלוני הסברה, מידע על חידושים בתחום, תרומות וקבלת תשובות של מומחים בתחומים השונים של מחלת הסרטן.

פורום "זוגיות במשבר" - קבוצת תמיכה וירטואלית בנושאים, הקשורים בזוגיות במקומו של הפרט בזוגיות, בהם המשתתפים רוצים לשתף, לקבל משוב או עצה ולתת כאלו למשתתפים אחרים.

פורום "הורים לילדים עם מחלות" - קבוצת תמיכה להורים שנאלצים להתמודד עם מחלות קשות של ילדיהם.

פורום סיפורים מהחיים ומהאינטרנט - עזרה כאשר ההתמודדות היומיומית קשה ומתישה, בעיקר לבני נוער, בתקופה של הרבה תהפוכות והתלבטויות, והתמודדויות.

פורום תרבות הלאדינו - מטרת האתר לשמר את הלאדינו - שפתם העתיקה של היהודים יוצאי ספרד, לרכז מידע ומשאבים, מקומות ללימוד ופעילות תרבותית בנושא.

"הגל הירוק" - אתר גג שמטרתו לעודד בציבור מעורבות לאיכות הסביבה באמצעות האינטרנט, על ידי אספקת מידע וכלים ליישום מעורבות אפקטיבית, ולתרום לרישות (networking) בין גורמים שונים בציבור בישראל בנושא איכות הסביבה.

האתר הלא רשמי ללוגיסטיקה - מתן מענה לצרכים האקדמיים לכלל הסטודנטים הלומדים בחוג המשולב למדעי החברה בבר אילן. אתר המספק חומרי עזר שונים אשר מקלים על כלל הסטודנטים.

פורום הפרעות קשב ADHD - לתת לגולשים לתת תמיכה ולהעניק מידע מקיף ומקצועי על הפרעת קשב ורכוז ADHD ועל הטיפולים היעילים בהפרעה.

עמותת אטלס - תמיכה בחולי ALS אספקת מידע, ייעוץ, תמיכה אישית בחולים המביעים רצון בכך, תרגום חומר על המחלה, רכישת מחשבים ו"עכבראשים, על מנת לחבר חולים לאינטרנט, הפקת ועריכת העיתון.

"קו לעובד" - מטרת האתר: העצמת העובדים המוחלשים ע"י יעוץ באי-מייל, ופרסום זכויות העובדים החלשים בענפים השונים.

פורום ארץ הצבי - אתר דיונים לקהל הרחב בענייני אקטואליה, תרבות ולשון. לשותפים מכל קצוות הקשת הפוליטית.

קולות - העצמה לצרכנים בבריאות הנפש - קידום המודעות לנושא בריאות הנפש באינטרנט. קידום הנגישות לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות פסיכיאטריות, מידע ונגישות לזכויות. במה ליצירה ולקהילה עבור אוכלוסיה זו.

ארגון "קו אור" - באתר האינטרנט של קו-אור קיים מאגר מידע רפואי לילדים, פורומים לתמיכה, פלטפורמה ללמידה מרחוק, מאגר קישורים, משחקים , עלון ופעילויות נוספות.

ספרים - אוסף קישורים לספרים מקוונים - אתר המכיל ספרי לימוד מקוונים הנמצאים כמידע חופשי ברשת בתחומים: ספרי קודש, מדעי החברה, מדעי החיים, מילונים, אנציקלופדיות ועוד.

פורום תמיכה טכנית למחשב - בפורום זה ניתן לשאול כל שאלה בנושא תקלות במחשבים ,מערכות הפעלה ,הודעות שגיאה ושאר בעיות.

RelatioNet - מיזם באמצעותו ניתן לאתר קרובי משפחה אבודים לניצולי שואה, באמצעות תלמידי תיכון יהודיים בכל העולם כולו, והעלאת המידע לבלוגים.

פרטים נוספים על התג: www.isoc.org.il/hitnadvut

הילדים הרעים של האינטרנט הישראלי: www.perkol.itgo.com/badboys.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/angels.htm


605