Sarit Perkol internet pages


שידוך בלתי הולם
איך לבלוש אחרי מתחזים באתרי ההיכרויות

מאת שרית פרקול

גרסה מקוצרת של הכתבה התפרסמה במעריב 7.12.2003

הדפסים בלעדיים על חולצות, תיקים וספלים

כל מי שהיה רשום במשך יותר מחצי דקה לאחד מאתרי ההיכרויות, או קרא הודעה-שתיים בפורומים העוסקים בעניינים שבינו לבינה, ודאי נחשף לתופעה. אנשים מנסים את מזלם בכינויים שונים ובתיאורים שונים, יורים לכל הכיוונים. לפעמים זה בולט לעין, לפעמים זה מעט יותר מתוחכם. לפעמים זה "סטוציונר סדרתי", לפעמים זה ממש עבריין, או אפילו פיתיון לרצח על רקע לאומני. לפעמים זה סתם יהונתן אמיר, שהתחזה לחמישה גברים שונים ופירסם באתר הבילויים "לילה" (www.layla.co.il) את עלילותיו בפרסונות השונות. ולפעמים, כפי שנודע לי מפי אחד החוקרים הפרטיים, זה בכלל לא אדון, אלא גברת.
תעשיית ההיכרויות באינטרנט היא שוק שרק הולך ומתרחב. לפי חברת המחקרים "קומסקור מדיה מטריקס", ההיכרויות הם קטיגוריית השירותים הפופולרית ביותר באינטרנט, שהשיגה בשנה שעברה את שתי הקטיגוריות שהובילו עד אז - חדשות פיננסיות ובידור. לפי נתונים שהתפרסמו במאי השנה, בחודש יוני לבדו השתמשו כ-37 מיליון בני אדם בשירותי היכרויות מקוונים. ב-2002 הניבו המודעות האישיות המקוונות באתרי ההיכרויות הבינלאומיים הגדולים, כמו מאטץ.קום, אמריקן סינגלז ויאהו פרסונלז, הכנסות בסך 302 מיליון דולר - לעומת 72 מיליון דולר ב-2001.
בשבוע שעבר נודע, כי שני אתרי ההיכרויות הגדולים בישראל, קופידון (www.cupid.co.il) וג'יידייט (www.jdate.co.il), מתמזגים. לפי הידיעה, חברת מאץ'-נט, המפעילה את אתר ההיכרויות ליהודים ג'יידייט, רוכשת את פעילות חברת פוינט-מאץ', המפעילה את קופידון ואת ג'יי-קופיד, אחיו המיועד ליהודי התפוצות. אמיר מור, מחברת "אינטרמייט"
(www.inter-mate.com) שהוקמה באחרונה כדי לספק מידע ואימות פרטים אישיים על חברים באתרי היכרויות, אומר בעקבות הידיעה, שאולי יצליח לתפוס שתי ציפורים במכה אחת.
סביב אתרי ההיכרויות צומחים שירותי עזר, כמו חברות שעורכות בדיקות התאמה, שאלונים פסיכולוגיים וכדומה. בראש "אינטרמייט" עומדים אמיר מור ואחיו התאום תמיר. אמיר הוא מעצב אתרים, מתכנת וגרפיקאי, ואילו תמיר שימש חוקר פרטי בארץ ובחו"ל בחברת "מור מבצעים" במשך שנים. לדברי האחים, הם בדקו ומצאו שיש בעצם "עשרות" אתרי היכרויות ישראלים קטנים, ושהאתרים עצמם אינם מסוגלים לתת פיתרון לבעיית ההתחזות. אמיר מספר, שהם פנו בהצעה לאחת מארבע החברות הגדולות בתחום ההיכרויות באינטרנט, לפרסם אצלם את שירות החקירות. "כך עלה רעיון של שיתוף פעולה - אנחנו נעשה את הבדיקה לחברים באתר, כדי להבטיח את השקט הנפשי שלהם, שכל החברים מסרו אינפורמציה נכונה".

רשימת הילדים והסתבכויות עסקיותלא נחתם עדיין הסכם בין אינטרמייט לבין אחד מאתרי ההיכרויות, אבל האחים מור מקווים שזה יקרה בקרוב. בינתיים, הם מציעים את השירות באתר שלהם, ברמות שונות של פירוט, תמורת סכומים הנעים בין 75 ל-250 שקל לפני מע"מ, לבדיקה הכוללת גם מצב משפחתי כולל רשימת הילדים בני שנתיים ומעלה, בעלות על חברות והסתבכויות עסקיות.
"יש אנשים שמרגישים שנקשרו למישהו, נוצרה מערכת יחסים, ואז הם מחליטים לעשות בדיקה יסודית, לפני שקופצים למחויבות", מסביר אמיר. "זה כסף קטן, לעומת האפשרות של ההסתבכות בעתיד. לפעמים, נדרשת גם חקירה עסקית. האשה רוצה לדעת אם הגבר שהכירה, ואומר שהוא גר בסביון ויש לו עסקים כאלה ואחרים, הוא באמת כזה, או שהוא גר בכלל בשכונת התקווה".
תמיר, המופקד על החקירות, מסביר איך זה מתבצע בפועל. "נצא מנקודת הנחה שבחורה נכנסה לאתר היכרויות, ראתה כרטיס של בחור עם נתונים כאלה וכאלה. הנתונים לא בדוקים. גיל, רקע דתי, מצב משפחתי, השכלה, אפילו תמונה. היא יוצרת איתו קשר, הוא נותן לה שם, טלפון שלו. על בסיס הנתונים האלה, אני כבר יכול להתחיל לפתח עניין". כמובן, אם השם בדוי, והטלפון הוא טוקמן, צריך יותר פרטים שאפשר להצליב. כדאי להשיג גם תאריך לידה, או לפחות שנת לידה. ועדיף בכלל, תעודת זהות של המועמד. "אם את יכולה לחטט ולהשיג את מספר תעודת הזהות שלו, זה מצוין. כדי לגלות את תאריך הלידה, אפשר להגיד לו שאת מתעניינת באסטרולוגיה ורוצה לעשות לו מפה, למשל", אומר תמיר.
וכדאי, אם כבר מזמינים בדיקה, לא להתעלם מתוצאותיו. תמיר מספר: "עשיתי עבודה בשביל מישהי שיצרה קשר עם בחור דרך האינטרנט. דווקא בחור מאוד נאה, והיא היתה אשה נשואה, בעלה איש מודיעין בכיר, כנראה התאהבה בבחור. היא נתנה לו אפילו את מספר כרטיס האשראי. הוא הוריד לה מהחשבון קרוב ל-100,000 שקל ונעלם לאוסטרליה. קרימינל, נוכל בינלאומי. העניין הוא, שגם אחרי שמסרתי לה את הפרטים האמיתיים שלו, כבר בהתחלה, היא המשיכה להיפגש איתו. אילו היתה מקבל את חוות הדעת שלנו בשלב ההוא, היא לא היתה מוסרת לו את מספר כרטיס האשראי, ולא היתה נופלת בפח".
תמיר מור מספר על חבר שלו, שזה התחביב שלו, סטוצים באתרי אינטרנט. "הוא נרשם לכל האתרים כמעט, מכניס פרטים מזויפים כדי ליצור קשרים עם בחורות. מבחינתו זה רק סטוצים, משחק, אבל מבחינתן זה רציני". אין לו עצות מקוריות בקשר לבדיקה שהבחורה יכולה לעשות בעצמה, מעבר לדברים אלמנטריים שכולנו פחות או יותר עושים אינסטינקטיבית, כמו לחפש סימן של טבעת נישואים שהורדה, טיב הביגוד, או אומדן הגיל. הוא מדגיש שיש לקחת את הטלפון שלו (כן, עדיין, הוא אומר, רוב המתחזים הם גברים), לא למסור את הטלפון שלך. לנסות לברר איפה הוא גר, להתעניין, להגיד, "סביבה טובה", להתעניין איפה הוא עובד, באיזו חברה, "כי גם אח שלי עובד בהייטק".
אייל סברו, בעל משרד החקירות "רז" (www.raz-pi.co.il), מספר על בחורה שפנתה אליו כדי שיחקור מישהו שפגשה באינטרנט. היא סיפרה לו שהיא מנהלת רומן אינטרנט כבר שנה, התחיל מצ'אט של פנוים פנויות באיזה פורטל, המשיך בשיחות בחדרים סגורים, המשיך לשיחות טלפון. הם לא נפגשו פיזית אפילו פעם אחת, אבל המחזר הווירטואלי שולח לה מתנות ומתקשר כמעט כל יום, והרומן כולל סייבר סקס. סברו אמר שהלקוחה פנתה אליו, מפני שהמחזר מתחיל להפחיד אותה - הוא יודע מה היא עושה, מה היא לבשה באותו יום, עם איזו חברה היא נפגשה.
לבקשת סברו, היא רשמה על דף את כל השקרים של המחזר, והתברר כמה הוא שיקר לה. היא הגיעה למסקנה שהיא רוצה לדעת מי האיש הזה, למען הביטחון האישי שלה. "המחזר היה ממוגן מאוד", מספר סברו. "הטלפון היה טוקמן, וההתחברות לאינטרנט נעשתה מאינטרנט קפה. ביקשתי שתקליט את השיחות. הוא תמיד דיבר מאוד בלחש, בקול צרוד. כבר ידעתי מאיזה אינטרנט קפה הוא מתחבר, באיזור השרון, לפי כתובת ה-IP. אמרתי לה לקבוע איתו פגישה לצ'אט בזמן מסוים ולשלוח לנו הודעת SMS ברגע שתתחבר אליו. באנו לקפה, שני חוקרים. והיו שם באותו זמן רק שלוש בחורות. הקליינטית שלחה הודעת SMS שהיא מדברת איתו ברגע זה".
כן, התברר שהמחזר הנלהב היה בעצם לסבית. היא ראתה את הלקוחה שלו פיזית, במשרד מסוים שאיפשר לה גישה לפרטים שלה. היא נדלקה עליה. יצרה איתה שיחת טלפון מקדימה, איכשהו דובבה אותה לגבי הצ'אטים בהם היא מסתובבת - ושם התחילה איתה, במסווה של גבר. כך היא יכלה ליהנות מהרומן, ומיחסי המין הווירטואליים. הלקוחה, מצידה, חשבה שיש לה עסק עם גבר נשוי, ולכן החשאיות ואי הרצון להיפגש פיזית.
סברו מגלה, שעם המכשור המתאים, אפשר לאתר בעצם כל שיחה נכנסת, גם ממספרים חסומים. לדבריו, יחסית אין הרבה פניות לבדיקות, אולי כי אין מספיק מודעות לנושא. "על פי רוב, זה נגמר במפח נפש, כשמישהו מגלה את השקר, והצד השני קולט ומתאדה".

~ ~ ~ רק רוצים להשתעשע בזמן העבודה ~ ~ ~

עינת, עד לא מכבר מנהלת פורום "בליינד דייט" בפורטל נענע, אומרת שהיא תמיד מראה לחברה שלה את הכרטיסים של הבחורים שהיא מתעניינת בהם. החברה הזאת תמיד קולעת בול - "זה נשוי", היא אומרת לי, "זה תחמן בגיל, הוא עשר שנים יותר", דברים כאלה.
לא כולם ניחנו בחוש כזה. לא מזמן קיבלתי אימייל מאחת הקוראות, ששלחה לי כרטיסים של שני גברים שונים לחלוטין שהכירה בג'יידייט. בשני הכרטיסים התנוססה אותה תמונה, שבכלל נראית כאילו מישהו סרק אותה מתוך ז'ורנל. עד שנתקלה באותה תמונה בכרטיס של הגבר השני, היא ניהלה רומן וירטואלי קצר אך לוהט עם אחד מהם, שדחה את הפגישה הפיזית איתה מסיבות כאלה ואחרות, מה שלא הפריע לו בינתיים לעודד אותה לחשוף בפניו את חמודותיה, דרך מצלמת אינטרנט (חד-סיטרית, כמובן).
עינת אומרת, שיש נשואים שפונים רק בשעות הבוקר, רק במחשב של העבודה, "הם טוענים שאין להם מחשב בבית. הם יכולים לספר לבחורה שהם מתים להתחתן, מתים שמישהי תחבק ותאהב אותם. זה אף פעם לא מגיע לרמה של פגישה, הם רק רוצים להשתעשע בזמן העבודה".
כשניהלה את הפורום, היא עודדה לפרסם בפורום רשימות של מתחזים, ואכן, אפשר למצוא שם הודעות עם סריקות של כרטיסים מאתרי היכרויות, בהם נראה אותו גבר, עם פרטים שונים. עינת אומרת שגם נשים עושות את זה, אבל פחות. "היה לנו גבר בפורום שהביא דוגמאות, אבל על כל דוגמה שהוא הביא, היינו מביאים כמה דוגמאות של בנים".
היא מספרת על סטוציונר סדרתי כזה שהסתובב באתר בליינד-דייט, "ערן הרומנטיקן", קראו לו, שכתב כי הוא גר "מרחק נשיקה מתל-אביב". היא ומשתתפת קבועה אחרת בפורום, טמפי, העלו יחד את הכרטיס שלו, שבאחד הוא רופא, ובאחר הוא מהנדס. בתגובה, התחילו להגיב עוד בנות, שגם אליהן הוא פנה.
"אם יש לך טיפה שכל ישר, את צוחקת עליהם וממשיכה הלאה", אומרת עינת. אבל יש דברים שלא מצחיקים אותה כל כך. כמו בימים אלה, מישהו לקח את הפרטים שלה, כולל התמונה, ופתח כרטיס מזוייף שלה באתר ג'יידייט. "עליתי על זה במקרה", היא אומרת, "כי הוא הכניס שם את האימייל שלי בעבודה, והגיעו אלי פניות. נראה לי שזה מישהו שרצה להתנקם בי על משהו".
ויש גם התחזות למטרות חיוביות: עינת מספרת על אשה שהתחזתה לגבר, כדי לתפוס את בעלה הבוגדני. היא שמעה מחברה של חברה שבעלה רשום באיזה אתר היכרויות, נרשמה לשם, הכניסה בכוונה פרטים שהיא יודעת שימשכו אותו - ובינגו. הוא פנה אליה בהצעה שאינה משתמעת לשתי פנים.

כתובת דף זה: perkol.itgo.com/impostors.htm

כולם מחפשים ומחפשות: perkol.itgo.com/matchmaking.htm

גגל אותה: perkol.itgo.com/google.htm

חבר מביא חבר: perkol.itgo.com/friendster.htm


www.AgreementsEtc.com - automated legal contracts

131