Sarit Perkol internet pages
כתבו לי


אמזון נכנסת לשוק מנועי החיפוש
החפשן של אמזון יודע לחפש בתוך ספרים, אבל גם יזכור גם מה קנינו לפני שנה


מאת שרית פרקול

מעריב אינטרנט 16.4.2004

הדפסים בלעדיים על חולצות, תיקים וספלים

חברה-בת סודית של אמזון.קום השיקה (14.4.2004) מנוע חיפוש, והאיש שנבחר לבשר על כך לעולם היה ג'ון באטל, בעל הבלוג "סרצ'בלוג" (www.battellemedia.com), הכותב ספר על מנועי חיפוש, שאכן דיווח על כך בהתלהבות ובהרחבה בבלוגו.
"אם A9 הוא אכן טוב כפי שזה נראה, כל לקוח שמשתמש בו ו/או עובר להשתמש ב-A9 יהפוך לקוח של חפשן A9, וסביר להניח שגם יהיה לקוח הרבה יותר מחוייב ונאמן של אמזון", כתב באטל בדיווח הבלעדי בבלוג שלו. הוא ציין גם, כי השירות משלב יכולות של היסטוריית חיפוש אישית ועוד צ'ופרים, כמו סרגל כלים. "למעשה", הוסיף באטל, "נראה שאמזון מנסה לצוד את הלקוחות של גוגל. או לפחות כך זה נראה בעיניי".
מנוע החיפוש של A9.com מבוסס על טכנולוגיה של גוגל, אבל מוסיף תכונות שנשלפו מתוך שק הטריקים של אמזון, כגון סקירות אתרים שנכתבות בידי המשתמשים.
החיפושים במנוע A9 מניבים לא רק דפי אינטרנט, אלא גם דפים מתוך ספרים שנסרקו על ידי אמזון, במסגרת אפשרות "חפש בתוך הספר", המוצעת באתר-האם. המשתמשים יכולים גם לבצע חיפושים במאגר הסרטים, לשמור היסטוריה של חיפושים קודמים, וגם, באמצעות סרגל כלים מיוחד, לציין לעצמם דברים לגבי אתרי אינטרנט, לשימוש עתידי.
כדי לנצל את כל היתרונות של מנוע החיפוש, צריכים המשתמשים ב-A9 להיכנס לאתר עם שם המשתמש והססמה שלהם באמזון. גם כאן, כמו במקרה של ג'ימייל, דואר הרשת הענקי החדש שמריצה גוגל, יש חששות של מצדדי הפרטיות, מפני יצירת קשר בין החיפושים לבין דפוסי הקניה של המשתמש המזוהה. בפוסט המשך בבלוג שלו כתב אתמול באטל: "בעיניי, התכונה המרכזית שמעניינת ב-A9 היא מה שמכנה אודי מנבר (לשעבר המדען הראשי של יאהו, העומד בראש הפעילות של A9 - ש.פ.) 'שרת היסטוריה' - הטכנולוגיות שמאחורי היסטוריית החיפוש של A9 ותכונות הפרסונליזציה", לדבריו, העובדה שנשמרת כל היסטוריית החיפוש וההקלקה, ואם משתמשים בסרגל הכלים, גם כל היסטוריית הגלישה, "פותחת כל מיני גישות חדשות לפתרון בעיות של חיפוש, מחקר ואיחזור. שילוב ההיסטוריה הזאת עם מה שאמזון כבר יודעת עליך (לא, A9 לא עושה זאת... עדיין) יוצר אפשרויות חזקות עוד יותר. כן, זה מעלה סוגיות נכבדות של פרטיות, אבל בסרט הזה כבר היינו כמה פעמים. מי שלא רוצה לצפות בו, שלא ייכנס".
לפי הפרשנות של כריס גיית'ר ב"לוס אנג'לס טיימס", חשיפת גרסת המבחן של A9 מדגישה את חשיבות עסקי החיפוש לחברות האינטרנט. אנליסטים משווים את זה לחנות מכולת, שמציבה את מגשי הממתקים בנקודות אסטרטגיות סמוך לקופה, למשל, כדי לעורר קנייה אימפולסיבית.
"תוך זמן קצר מאוד התברר, שהחיפוש הוא מכרה הזהב של האינטרנט כיום", אמר ללוס אנג'לס טיימס קנת' קאסר, מנהל תחום ניתוח האסטרטגיות בחברת נילסן/נטרייטינגס. "כולם רוצים להיות כמו גוגל".
אם כי מקום מושבה של אמזון הוא סיאטל, החברה-הבת, A9, הוקמה בפאלו, אלטו, קליפורניה - מה שמרמז, לדעת פרשנים, על האפשרות שהיא מתכוונת להתמודד מול יקירות עמק הסיליקון גוגל ויאהו. אבל השימוש של אמזון בטכנולוגיה של גוגל מעלה גם את השאלה, אם שתי החברות משתפות פעולה, או מתחרות זו בזו. לפי הכתוב בלוס אנג'לס טיימס, התוכנית היא להשתמש בטכנולוגיית החיפוש של A9 באתר ולתת זכיונות למפעילים אחרים באינטרנט, שאמזון לא נקבה בשמותיהם.
אליסון דיבול, דוברת A9, אמרה ללוס אנג'לס טיימס כי מנוע החיפוש "הוא חלק מהמהפכה שעברה אמזון, מהיותה קמעונאית מקוונת, או חנות ספרים, להיותה חברת שירותי טכנולוגיה". לגבי החששות בדבר הפרטיות היא אמרה, שהמעקב אחר דפוסי החיפוש משמש רק כדי לשפר את תוצאות החיפוש - אך סירבה לדון בתוכניות עתידיות.
מארק מאהייני, אנליסט של "אמריקן טכנולוג'י ריסרץ', מצוטט בעיתון באומרו: "אנשים ממעיטים בערכה של אמזון כחדשנית בתחום הטכנולוגיה. אמזון רוצה להיות לא רק קמעונאית שמוכרת ישירות לצרכן, אלא גם פלטפורמה, או זירה של קניות. חיפוש הוא המפתח לכך".
לדברי באטל, התכונות הנוספות של A9 עשויות לשכנע משתמשים לנטוש את גוגל לטובתו. "אמזון לקחה את המיטב של גוגל ולדעתי, שיפרה אותו בהרבה", כתב באטל, לאחר שהתנסה ארוכות בשימוש במנוע.
אבל כפי שמציין כריס גיית'ר בלוס אנג'לס טיימס, המנוע מצנזר חלק מהתוצאות, מה שעלול להגביל את יכולתו להתחרות מול גוגל ויאהו בזירת החיפושים הכלליים. למשל, חיפוש המילים "סלבריטאים ערומים" הניב רק תוצאות של אתרים המראים אנשים לבושים, מציין גיית'ר. לעומת זאת, לצד רשימת התוצאות היה קישור לספר "חשיפה מלאה: מדריך חובבי הקולנוע לסצינות עירום של סלבריטאים", שניתן לרכוש, הפתעה הפתעה, דרך אמזון.


גוגלמניה: www.perkol.itgo.com/googlemania.htm
פצצות גוגל: www.perkol.itgo.com/bomb.htm
מלחמת גוג ומגוגל - גוגל מול יאהו: www.perkol.itgo.com/google-yahoo.htm
גגל אותה: www.perkol.itgo.com/google.htm
מה בעתיד של גוגל? 4-2004: www.perkol.itgo.com/google-OS.htm
גוגלמניה לקראת הנפקה: www.perkol.itgo.com/google-ipo.htm
אתרי חיפושים: www.perkol.itgo.com/search.htm
כתובת דף זה: www.perkol.itgo.com/a9.htmAutomated legal forms and contracts www.AgreementsEtc.com

110