קליק / שרית פרקול

יום שני - 8.12.03

מגלגלים צחוקים על חשבון בושמניפולציות במנוע החיפוש גוגל הם אחד מסוגי הספורט האינטרנטיים החביבים ביותר בזמן האחרון. "ניוזדיי" דיווח בשבת, שחיפוש אחר צירוף המילים "כישלון אומלל"
("miserable failure") בחפשן הפופולרי מקפיץ לראש התוצאות ביוגרפיה של הנשיא ג'ורג' בוש, מהאתר הרשמי של הבית הלבן.
"אני חושב שזה אחד הרעיונות המצחיקים ביותר ששמעתי מעודי", אומר דון וולר, הבעלים של חברה לבניית אתרים מניו-יורק, שהצטרף לבניית המתיחה הזאת בשלהי אוקטובר.
הביטוי "כישלון אומלל" עצמו אינו מופיע כלל בביוגרפיה של בוש. אז איך, בכל זאת? מדובר בטכניקה שנקראת "הפצצת גוגל" - כתיבת הביטוי הזה באתרים אחרים (בעיקר בלוגים, הששים לשתף פעולה) וקישורו בלינק אל הביוגרפיה של בוש.
כשהתוכנה של גוגל יוצרת את האינדקס שלה, היא מבחינה בזיקה בין הביטוי "כישלון אומלל" לבין הביוגרפיה של בוש, שחוזרת על עצמה באתרים רבים. לכן, החיפוש הזה מוביל ישירות לדף הביוגרפיה, כולל באפשרות "אני מרגיש בר מזל".
אין זו הפעם הראשונה שמשתמשים בגוגל בשביל עקיצות פוליטיות. לאחר שצרפת לא הצטרפה לכוחות הקואליציה הנלחמים בעיראק, חיפוש אחר "נצחונות צבאיים צרפתיים" בגוגל הוביל לדף דמה, בו נכתב ש"לא נמצאו כל מסמכים" והגולש נשאל בתמימות: "האם התכוונת ל'תבוסות צבאיות צרפתיות?'". פצצת גוגל אחרת שקשורה בעיראק ובנשיא בוש היתה חיפוש אחר צירוף המילים "נשק השמדה המונית" ("weapons of mass destruction"), שמוביל אל דף שנראה כמו דף שגיאה רגיל, בו נכתב כי "הנשק שאתם מחפשים לא נמצא כרגע".


על פצצות גוגל: www.microcontentnews.com/articles/googlebombs.htm
על חיפושים מוזרים בגוגל: perkol.itgo.com/click26-10-3.htm
גוגל מחרים מודעות של בתי מרקחת: perkol.itgo.com/drugs.htm

רולטת תרופות ברשת: www.perkol.itgo.com/drugs.htm

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/bomb.htm

Sarit Perkol internet pages


87