דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 26.10.03

גוגל מוגל

google nebbish

האם גוגל מתחיל להראות סימני שבירה לנוכח מתקפות הזבלנים ורמאי הרשת? משתתפי אתר "סלאשדוט" (slashdot.com) הבחינו בשבוע שעבר, כי שימוש במנוע החיפוש של גוגל בניסיון למצוא צירופי מילים מוזרים, כמו "צמידי רמקול" או "משאית נר" הניב תוצאות נמוכות מהמצופה. במקום למצוא רק קומץ קטן של אתרים, גוגל הודיע על אפס תוצאות.
סת' פינקלסטיין, מתכנת מחשבים מקיימברידג', מסצ'וסטס, המתמחה בפילטרים באינטרנט, חושב שהוא יודע מה הסיבה. באתר שלו (www.sethf.com) הוא מפרסם את ההסבר כדילקמן: "תוצאות החיפוש של גוגל קורסות, כנראה כתוצאה מבאג במנגנון לסינון זבל".
הרבה בעלי אתרים יושבים וחושבים איך לתחמן כך, שהאתרים שלהם ייצאו בראש תוצאות החיפוש של גוגל. הם מקימים אתרי-דמה וקישורי-סתם, כדי להגביר את הפופולריות כביכול של האתרים שלהם (גוגל מדרג אתרים בעיקר על פי ריבוי הקישורים אליהם). אנשי גוגל, מצידם, מנסים לוודא שהמנוע שלהם יפלוט רק תוצאות אמת.
התיאוריה של פינקלסטיין כוללת קישור לאתר של זבלן שכזה. האתר כולל רק רשימה ארוכה של מה שנראה כמונחים אקראיים כמו "שטיחים", "משכנתות" ו"שברולט קורבט 1966"), המקושרים עם אתרים נוספים, בהם שוכנות להן רשימות נוספות של מילים ומונחים חסרי קשר.
כפי שמסביר מייק מאסטגרייב מהוושינגטון פוסט, היכן שהוא בנבכי רשת האינטרנט יש אתר "אמיתי", או אתרים "אמיתיים", שאותם מנסה מישהו לקדם באמצעות קישורים אליו מכל אתרי-הדמה האלה. אבל בגלל באג בתוכנה של גוגל, לדעת פינקלסטיין, מנוע החיפוש קורס אל מול צירופים של מילים מסוימות. ניית'ן טיילר, דובר מטעם גוגל, הודה שאכן נמצא באג, ושהחברה שוקדת על פתרונו, אך לא פירט.
ולמי שתהה מי בכלל מחפש צירופים כמו "משאיות נר" או "צמידי רמקול" - יש אתר בשם גוגל וואק (www.googlewhack.com), שפירושו משהו כמו "מכסחי גוגל". משתמשי האתר הזה, שכותרת המישנה שלו היא "החיפוש אחר האחד", מזרימים אליו צירופי מילים שניתן למצוא אותם רק פעם אחת ויחידה באינדקס של גוגל. החוקים, כפי שהם מפורטים באתר, הם: לא להשתמש במרכאות כפולות בעת החיפוש בגוגל, המילים צריכות להימצא במילון (יש לינק אליו באתר), והמילים צריכות להימצא באתר המכיל טקסט, לא סתם רשימת מילים כמו ביבליוגרפיה, קונקורדנציה, אנציקלפודיה או מילון. הביטוי היחידני שמצא חן בעיניי ביותר: כרטוגרף נעבעך. בדקתי, והוא אכן מופיע רק פעם אחת בגוגל הלועזי. עכשיו אולי יהיה צירוף כזה גם בגוגל העברי.


למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/click26-10-3.htm

Sarit Perkol internet pages


79