Sarit Perkol internet pages
שרית פרקול


אהבה בימי הצ'אטים

הכתבה התפרסמה במגזין סגנון של מעריב ביולי 1999.

מצד אחד, האינטרנט הוא מתנת אלוהים לפו"פים, התחליף המודרני האולטימטיבי לפיזוז בין הכרמים בט"ו באב. אינספור אהבות כבר נרקמו בחוט הדיגיטלי הזה, חלקן אף הניבו צאצאים, תינוקות אינטרנט. מצד שני, אומרת אופליה (השם בדוי, הכינוי אמיתי), בת 30 פלוס פלוס אחד, אחרי ותק של שלוש וחצי שנים במדיום - האינטרנט יכול להיות סיוט ממדרגה ראשונה.

ההמצאה הטכנולוגית הזאת, שיכולה לקרב במחי פעימת מונה לבבות פועמים משני צידי האוקיאנוס, יכולה גם לגרום הרבה שברון לב (ואפילו לרצח, כמו במקרה הטראגי של לאה ואמנון כהן, או להתאבדות בגלל אהבה אינטרנטית נכזבת), ולהרבה עצבים, במקרה הפחות דרמטי. ההתקדמות הטכנולוגית ממציאה, מסתבר, עינויים חדשים לבקרים בדרך אל המנוחה והנחלה.

אופליה, אקדמאית בעל מקצוע חופשי, שבסיבוב הראשון של ימי רווקותה נהגה לחבוש סדיר את דלפקי הפאבים התל-אביביים, חובשת עתה את הדלפקים הווירטואליים של חדרי צ'אט ברחבי העולם. את מקום המסיבות תפסו לוחות ההכרויות החינמיים, הפזורים בשפע ברשת. במקום שריקות וחיזורים ברחוב, יש מכתבים בדואר אלקטרוני ולחישות בצ'אטים. ובמקום להחליף מספרי טלפון, היא מסכימה, במקרה הצורך, להיפרד ממספר האייסיקיו החסוי שלה. אהבה בימי אינטרנט.

אופליה, איך התחלת עם זה בכלל?

"התחברתי, כמו שאומרים על הפלייבוי, בשביל המאמרים. באמת. האינטרנט נתפס בעיניי כמאגר מידע עצום. לא היה לי מושג שיש לו פוטנציאל רומנטי אדיר כזה. אבל מהר מאוד, תוך פחות משבועיים, התאהבתי, במדיום הזה ובמישהו שפגשתי דרכו".

לטובת הקוראים שאינם מצויים באינטרנט ואשאל שאלת תם, מה זאת אומרת התאהבת? איך אפשר להתאהב במישהו שלא רואים, שומעים, מריחים?

"אז זהו, שאפשר. זה מרגיש לגמרי כמו אהבה אמיתית, עם כל ההתרגשויות, חוסר התיאבון, ההסמקות. פעם אפילו ביקשתי מהבוסית שלי לקפוץ הביתה באמצע היום כדי לענות לדואר האלקטרוני, בתקופה הפרה-היסטורית שלא היה לי אינטרנט בעבודה. היינו קובעים פגישות לצ'אטים בשעות מסוימות, למרות שהיו בינינו שמונה שעות הפרש, והיה די קשה למצוא זמנים שנוחים לשנינו. וגם קרה שרבתי עם אמא שלי, שהופיעה לי פתאום בזמן שהיה לי דייט וירטואלי לוהט, ולא הבינה למה אני לא יכולה להתפנות אליה, כי מה כבר יכול להיות במחשב שיותר מעניין מאמא.

"בעבר זה היה באמת כמעט בלתי אפשרי להתרשם מהמראה החיצוני. במקרה הטוב, היו תמונות סרוקות. ולשמוע - טוב, יש טלפונים, אם כי זה יקר מאוד כשמתאהבים במישהו מעבר לים. היינו מדברים במשהו שנשמע כמו ווקי-טוקי, מקוטע ומצחיק. אבל עכשיו יש כבר אמצעים משוכללים יותר".

רגע, לפני האמצעים המשוכללים, אנחנו עוד בשלב מוקדם יותר. איך זה בכלל מתחיל?

"אפשר לפרסם מודעה באחד משירותי ההיכרויות. רוב השירותים בחו"ל הם חינמיים, וגם בארץ כבר יש כמה כאלה בחינם. רק החודש נפתח שירות ישראלי חדש בשם 'בליינד דייט'. בכל מקרה, גם בשירותי ההיכרויות הלועזיים, כמו 'אמריקן סינגלס' או 'אדאלט פרנד פיינדר', רשומים אלפי גברים ונשים ישראליים. היתרון שבשירותים האלה הוא החסכון בזמן. אני מפרסמת מודעה מאוד מפורטת, עם 'רשימת קניות' מאוד ארוכה, כמו שאני אוהבת. אפשר גם לצרף תמונה, ולחפש במאגר לפי חתכים של גילים, ארצות, עם תמונה או בלי תמונה וכדומה. מצרפים כתובת אימייל דיסקרטית, שגם אותה עושים חינם - ומחכים להצפה של מחזרים, שאינה מאחרת לבוא".

ומה עם הצ'אטים?

"בטח, המון סיפורים מתחילים בצ'אט. אני אוהבת להשוות את זה לפאב. בהתחלה, את רואה המון אנשים (במקרה של הצ'אט את רואה רק כינויים ומשפטים כתובים). לפעמים, כמו שבחיים את רואה חתיך משגע, אז בצ'אט את נתפסת לאיזה כינוי מיוחד. אני, למשל, נופלת כל פעם מחדש כמו דבילית עם כאלה שקוראים לעצמם 'בלו אייז'. מה לעשות, חולשה אישית. אבל כמו בחיים, אחרי משפט או שניים את עשויה לגלות שאין מאחורי זה שום כיסוי - ולעבור הלאה. לאט לאט, את מתחילה להתביית על זה ששולח את המשפטים שהכי מדליקים אותך".

ואיך את יודעת שבצד השני של הקו אין בעצם חיילצ'יק בן 20, או מישהו נשוי, או אשה?

"את באמת לא יודעת בהתחלה, אבל יוצא 'לדבר' ממש שעות רבות, כך שלטווח הרחוק זה עתיד להתגלות. ואם דיברתי עם חיילצ'יק ארבע שעות והיה לי מעניין ומשעשע, וכבר היו דברים מעולם, אז באמת לא חשוב לי מה הגיל שלו. וגם מישהו נשוי, אם לא מחפשים חתונה, אי אפשר לפסול על הסף".

אז יכול לצאת רומן ממפגש כזה?

"יכול, ואפילו יצא, רומן מתוק ביותר. הרי בצד הפיזי ממש אין בעיה, ובמקרה של החייל שלי, גם הצד האינטלקטואלי הסתדר יפה. אבל אני ממש לא ממליצה על זה לרווקות בשלות שמעוניינות למצוא חתן".

איך זה נמשך אחרי המפגש הראשוני? הוא שולח לך פרחים, מכתבי אהבה? איך בכלל מחזרים באינטרנט?

"בדיוק כך. שולחים פרחים (יש יופי של זרים דיגיטליים, באתרים של חנויות פרחים), מכתבי אהבה לוהטים באימייל, שירים, ואפילו בונבוניירות. פעם מישהו הזמין אותי לארוחה צרפתית רומנטית לאור נרות, מתוך אתר שנקרא 'שלח ארוחה'. בתמורה שלחתי לו קופון לנשיקה, מאתר 'הנשיקה'".

ומה עם דברים ארוטיים יותר? הרי כשמאוהבים, רוצים לממש בצורה יותר פיזית...

"המממ. סייבר סקס. טוב, אז קודם כל, יש דבר כזה. שנית, זו אמנות, שלא כל אחד יכול לעסוק בה. צריך דמיון מאוד מפותח, כושר ביטוי מעולה, רגישות לזולת, הרבה אינטואיציה וכוח ריכוז. וכמו ביחסי מין אמיתיים, גם בסייבר סקס זה נהיה יותר טוב אחרי הפעם הראשונה, כי מכירים יותר טוב את כל 'הכפתורים' הנכונים".

אני מניחה שכעת הגענו לנושא האמצעים המשוכללים. תוכלי לפרט איך זה מתבצע בפועל?

"אז בפועל, זה איש-איש מול מקלדתו ומחשבו, כמובן. אפשר לקרוא לזה אוננות הדדית מודרכת. לפעמים (וזה מה שבעצם היה בתחילת ימי הרשת) הכל מתבצע רק בדיבורים, או יותר נכון - תיאורים כתובים. לפי התור משפט-משפט, או במונולוגים, גם כן בתורות. כך אפשר לכוון את הפרטנר לכיוונים הרצויים. באמצעים המשוכללים, כלומר שירותים כמו נטמיטינג, אפשר גם לראות בווידיאו ולשמוע מה שמדברים במיקרופון, כך שזה בכלל מולטימדיה. רק הריחות חסרים. אבל שמעתי שגם על זה מישהו עובד ממש בימים אלה, אז אולי אפשר יהיה אפילו להריח באיזה אפטרשייב הוא משתמש".

נשמע מדליק. זה יכול להישאר רק בגדר סייבר סקס?

"בטח, כשיש מישהו כשרוני בתחום הזה. אבל כשיש גם אהבה, או לפחות רצון להכיר יותר לעומק, אז נפגשים בסופו של דבר פיזית, גם אם מדובר במרחק של עשרות אלפי קילומטרים".

אז האינטרנט הוא בעצם גן עדן לרווקים ורווקות.

"לא ממש. מאז האייסיקיו, האינטרנט יכול להיות גיהנום. האייסיקיו הרי מאפשר לך לראות מתי הבנאדם השני מחובר למחשב. אז בניגוד לקטע הפו"פי הקלאסי של לחכות לטלפון ממנו, ולהגיד לעצמך שאולי הוא לא בבית, עם האייסיקיו - את יכולה לראות בדיוק שהוא 'כן בבית', זאת אומרת יושב ליד המחשב, ובכל זאת הבנזונה לא עונה לך על האימייל. שלא לדבר על הדילמות החדשות שנוצרות".

למשל?

"דילמות כמו מה לעשות כשפתאום צצים לך באייסיקיו שלושה מחזרים בוזמנית, וכולם שולחים לך הודעות באותו זמן. בהנחה שכולם חדשים למדי, ועדיין לא ראית תמונה שלהם, למי לענות קודם? הגבול שלי לניהול שיחות קוהרנטיות הוא שניים במקביל, כשברקע מתנהלת לפעמים עוד שיחה עם חברה טובה, שיודעת לחכות כשצריך בלי להתחיל לקנא".

הלוואי עלי צרות כאלה. מה עוד?

"מה עושים אחרי שגומרים עם מישהו שהכרת באינטרנט? הוא הרי ברשימת השמות שלך באייסיקיו. אז הוא רואה אותך ואת רואה אותו כל הזמן כשאתם מחוברים למחשב. תארי לעצמך שבחיים, היית צריכה לראות כל הזמן את כל האקסים שלך. אז השאלה היא האם למחוק אותו מהרשימה? ואז מה - הוא יראה אותך ואת לא תראי אותו? מה את, פריירית? את הרי לא יכולה להכריח אותו למחוק אותך מהרשימה שלו. אז את יכולה לעשות את עצמך בלתי נראית. אבל אם תמחקי אותו מהרשימה, ואחר כך בכל זאת תתפסי סקרנות לגביו, תצטרכי לבקש את רשותו לצרף אותו שוב לרשימה. פדיחה".

אבל בסך הכל, חייהם של הפנויים השתפרו מאז ימי הפיזוז בכרמים, או לא?

"את יכולה לרשום שהשתפרו בגדול, למרות הכל. עכשיו כל העולם הוא הכרם שלנו, ואפילו לא צריך לדפוק הופעה כדי לפזז בו. אפשר להישאר בטרנינג עם הקרם על הפנים".

~~~ המאהב המחובר תמיד - סיראנו דה ברז'רק הדיגיטלי


מילון מונחים

צ'אט: שיחות כתובות. זה יכול להיעשות בצמד, או בהשתתפות אנשים רבים. יש צ'אטים בנושאים שונים ולבני גילים שונים.
אייסיקיו: ICQ. תוכנה גאונית של חברת "מירביליס" הישראלית, המאפשרת לדעת מי מהחברים שהגדרת מראש מחובר באותו זמן לאינטרנט. אפשר לשלוח דרך התוכנה הודעות, תמונות, כתובות אינטרנט, תוכנות וקבצי קול. אפשר גם לנהל דרכה צ'אט זוגי, או רב-משתתפים.
אייארסי: IRC, או mIRC. תוכנת צ'אט שקדמה לאייסיקיו. מאפשרת השתתפות בערוצי צ'אט שונים ולדעת מי מהחברים שהגדרת מראש מחובר באותו זמן לאייארסי.
אפשר לשלוח דרך התוכנה הודעות, תמונות, כתובות אינטרנט וקבצים. גם כאן אפשר לנהל שיחות אחד-על-אחד או עם כל הערוץ.
דוא"ל, אימייל: דואר אלקטרוני. אפשר לצרף אליו קבצים ותמונות.
נטמיטינג: שיחת ועידה, שמאפשרת לראות את המשתתפים האחרים בווידיאו ולשמוע אותם. אפשר לדבר דרך המיקרופון, לשלוח תמונות ולשתף זה את זה באותם אתרי אינטרנט.

כתובת ישירה לכתבה www.perkol.itgo.com/love.htm


323