כיכר אתרים / שרית פרקול

יום חמישי - 4.3.2004

Orpheus cartoon
ג'ינג'י נעים זמירות יורד לשאול

לאולימפיאדה על כנפי האלים

אורפיאוס ג'ינג'י נעים זמירות יורד לשאול, מלווה בפטיפון המחמד שלו, ומחפש שם, בין הגולגלות ואדרות הדגים המתים השוחים בנהר, את אורידיקה אהובתו. זה אחד מסרטוני הפלאש המוזיקליים היפהפיים באתר "סנדלים מכונפים", המספר את סיפורי יוון העתיקה במלל, בצליל ובתמונות.
האל היווני הרמס, שליח האלים בעל הסנדלים המכונפים, אלם של הספורטאים, הוא המארח של האתר, המספק סיור וירטואלי בהר אולימפוס, על גיבוריו, מפלצותיו ושוכני הנצח שלו.
הדמויות המסוגננות מככבות גם על שומרי מסך, רקעים למחשב ואגרות ברכה אלקטרוניות, המאוחסנים כולם באזור הצ'ופרים שבאתר. לפינת החמד המרהיבה הזאת אחראים שירות השידור האוסטרלי והמרכז לקלאסיקה וארכיאולוגיה באוניברסיטת מלבורן.
אפשר לקבל שיעורים בתולדות יוון העתיקה, כולל פילוסופיה, אמנות, אופנה וסיפור המשחקים האולימפיים, או לצפות ב"שעת סיפור" על אורפיאוס ואורידיקה, פרסיאוס ומדוזה, פרספונה ודמטר.
ואם יש איזו שאלה דוחקת במיוחד, אפשר להציג אותה בפני האורקל מדלפי, במקדש לאל אפולו, לאחר שמקריבים לה מנחה בצורת שעיר עזים, או נותנים לה כמה מטבעות. אין להתפלא יותר מדי, אם תשובותיה של הכוהנת פיתיה לא יהיו הגיוניות במיוחד.
www.wingedsandals.com

חג הצילום הדיגיטלי

לקראת פורים, חג התחפושות והצילומים, העלתה השבוע מיקרוסופט ישראל אתר חדש בעברית, המתמקד בתחום הצילום הדיגיטלי, תוך דגש על ניצול היכולות הדיגיטליות הכלולות במערכת ההפעלה Windows XP.
האתר כולל מידע בנושא הצילום במצלמה הדיגיטלית, החל מהפרכת מיתוסים נפוצים וטיפים כלליים ועד הוראות לגבי יצירת איכות הדפסה משופרת, משלוח תמונות דחוסות באימייל ושיתוף תמונות מקוון בסביבת XP.
צילום דיגיטלי באתר מיקרוסופט:
www.microsoft.com/israel/windowsxp/digitalphotography

מי שמבקש להעמיק בכך ולקבל גם ערך מוסף אמנותי, יוכל למצוא פרטים על סדנת צילום דיגיטלי במרכז רוטשילד לצילום אמנות, בהנחיית אבא ריצ'מן, בפורטל הצילום "חשיפה".
סדנת צילום דיגיטלי: www.photocenter.co.il/html/digital.htm
צילומים של אבא ריצ'מן: www.pbase.com/abbarich

גלגוליה של מסיכה

בעברית, המילה מסיכה נגזרה מאותו שורש של המילה מסך, משהו שמכסה.
בערבית, המילה מסחרה (מסכה) פירושה מסחר, רמאות וליצנות.
ביפנית, פירוש המילה מסיכה הוא גם המילה פנים; פירוש המילה פנים
זהה ל"אישיות" ולזהות.
בלטינית המילה היא פרסונה, שפירושה "להישמע לדרך" או "להוליך את הקול". המסיכה היא כלי שדרכו נשמע קולו של השחקן על בימת התאטרון היווני.
הסברים אלה, על אישיות ומסיכה, נכללים באתר פורים של רשת אורט, הבוחן את הרציונל מאחורי המסיכה ואת השימושים שנעשו בה לאורך ההיסטוריה, החל בתרבויות קודמות כשהמסכות שימשו לצורכי פולחן, מלחמה ומוות, דרך שימושים בנשפים ובתיאטראות. באתר מוצגים תיאטראות בהם מילאה המסכה תפקיד מרכזי כתיאטרון פורים מתקופת התלמוד, פורים שפיל, התיאטרון האסיאתי, התיאטרון הקלאסי ביוון והתיאטרון בימי הביניים וברנסנס.
יש באתר גלריית צילומי מסיכות מקומדיה דל-ארטה, קרנבל ונציה, המזרח הרחוק, תחפושות מרחבי העולם ומסיכות שיצרו אמנים שונים. כן משולבות באתר הפעלות רלוונטיות.
פרק מיוחד מוקדש לאינטרנט ולזהויות בדויות וכינויים.
www.ort.org.il/year/purim/default.htm

חינוך באווירה פורימית

באתר "חינוך", פורטל המיועד להורים, לתלמידים, למורים ולמנהלים, מובאים תכנים לקראת פורים - מקורות מידע,פעילויות לחג, קישורים לדפי עבודה וצביעונים ומשחקי אונליין פורימיים.
האתר, מיזם עצמאי המתמקד בנושאי חינוך והעשרה בארץ ובעולם, מתעדכן מדי יום בחדשות ומבזקי חינוך ומציג פרויקטים מתוקשבים, משחקים ולומדות, אתרי חינוך מומלצים להורים ולמורים ועוד.
www.hinuch.co.il

פורים בשש שפות

במדור "פורים" באתר הסוכנות היהודית יש יחידת לימוד מיוחדת המוגשת בעברית, באנגלית, ברוסית, בספרדית, בגרמנית ובצרפתית. באתר יש שפע חומרי רקע, משחקים והפעלות.
www.jafi.org.il/education/ivrit/purim

עוד על פורים ועל מסיכות, באינטרנט ומחוצה לו - ב"אונליין" של יום ראשון.

======>>>> אתרי פורים והתחזויות באינטרנטלמדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar4-3-4.htm

Sarit Perkol internet pages


46