אתרים בכיף / שרית פרקול

יום ראשון - 29.8.2004

שיט תעלות באנגליה

Canal boating in the U.K.

"כבר אחרי הצהריים. השמש נמוכה. צבע המים משתנה. מים שקטים, רגועים. ברווזים שטים בכל מקום. שדות מרעה מכל עבר. כבשים, פרות, סוסים. ברקע דורון: 'זה מתאים לי. הייתי קונה את הבית של הכפרי עם כל עדר הכבשים. הייתי מגדל כבשים ובשבתות שט לי בתעלה'. מחליטים להמשיך ולשוט ככל שניתן. חניה נוספת ב-Blisworth. הולכים למכולת לקנות דבר מה שחסר (זיתים ופפריקה שלא מצאנו) ומטיילים בעיירה. בתים קטנים דו משפחתיים עם חצר, לחלקם ירידה לתעלה, גינות מהממות. שנינו הסכמנו שמתאים לנו בית כזה וגינה ובעצם לא צריך כלום יותר בחיים. השקט, הרוגע, היופי מתאימים לנו. חזרה לסירה במטרה להתקדם כמה שיותר עד שיחשיך. השמש נוטה לשקוע. נעשה חשוך. כבר לא רואים ספינות שטות. אנחנו מחפשים מקום טוב לחניה ונכנסים לחושך. אני עוברת לקידמת הסירה. המים שקטים, גוון אדמדם מהשקיעה ואחר כך מתכהים לאט לאט. ברקע נשמעים ציוצי ציפרים, ואנפה עפה נמוך על פני המים. הרוגע נכנס לנשמה". כך מתארת אורנה אפרתי מבוסתן הגליל מסע בתעלות של אנגליה, שערכה יחד עם בעלה דורון. אחת מתוצאות המסע ההוא, מלבד החוויות ומילוי המצברים, היא אתר אינטרנט מעניין ושימושי מאוד, לכל מי שמחפש נופש פעיל מסוג אחר.
האתר, שמבחינה גראפית די פרימיטיבי, מחולק לחלק אינפורמטיבי, הכולל מפות והסברים על מערכת התעלות של אנגליה, על הסירות ועל ההתנהלות בתוכן, לצד טיפים פרקטיים, ולחלק שהוא יומן מסע, כולל צילומים יפים, הכתוב בחן רב. במסגרת ההסבר על התעלות נכתב, שחלקן נחפרו עוד בתקופת הרומאים, לצורך הובלת חומרי גלם וסחורות. במאה ה-18 כבר היתה רשת תעלות מרשימה ביותר, המכסה שטחים נרחבים באנגלייה ובווילס, לאורך של כ-3,220 ק"מ.
כמה מהטיפים שנכללים באתר:
* אם יש לכם יחידת נופש בארץ או בעולם, אולי יש לכם אפשרות להחליף את היחידה בסירה על התעלות. במקרה זה, העלות היא על אוכל, ביקורים בפאב, מזכרות וכניסות לאתרים. דורון ואורנה אפרתי הוציאו על שבוע הנופש שלהם פחות מ-300 ליש"ט, לדבריהם. אם צריך לשכור סירה לשבוע, יש להוסיף כ-50 ליש"ט ליום לזוג.
* יש מאות מרינות על כל התעלות, ורובן משכירות שירות לתקופות שונות.
* המסלולים הטבעתיים היפים עשויים לקחת שבועיים או שלושה.
* פתיחת ה"לוקים" (שערים) וסגירתם דורשת מאמץ שרוב הגברים יכולים לעמוד בו בקלות, וגם נשים בריאות וחזקות. רצוי לשוט לפחות שני זוגות, אבל לא הכרחי.
* לא נדרש ידע טכני מעבר לידע בנהיגה רגילה. מתרגלים תוך חצי שעה.
* כדאי לקחת מהבית הרבה מוזיקה בדיסקים, סרטי וידאו או DVD.
"אנשים תמיד מחייכים", כותבת אורנה ביומנה. "אין דבר כזה לעבור על יד סירה או ליד המטילים לאורך כל הדרך ללא ברכה. בדרך כלל אנשים מתקדמים לאט ומספיקים פחות מאיתנו. נוסעים ביתר שלוה. לא בוער כלום". נשמע בדיוק מה שהרופא רשם לנו.
האתר של אפרתי: www.efrati.com


--->>> תכנון טיול באינטרנט: www.perkol.itgo.com/travel.htm


כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kef29-8-4.htm

Sarit Perkol internet pages


125