Sarit Perkol internet pages


זה לא הוא, זו את

ספר חדש מבית היוצר של "סקס והעיר" מגלה לנשים את האמת שמאחורי התירוצים

שרית פרקול

NRG מעריב, 31.8.2004

בליינד דייט. הוא דווקא די מוצא חן בעיניך. היית עושה לו טובה. למעשה, את רומזת לו את זה בצורה די בוטה. עושה לו עיניים, ואפילו מזמינה אותו לעלות לקפה. הוא אומר שיש לו מחר על הבוקר פגישה עסקית חשובה.

יצאתם כבר כמה פעמים. הוא הבטיח להתקשר בערב, את מחכה ליד הטלפון. לא התקשר.אתם במסיבה. את עושה לו קוצי מוצי בעורף. אתם מתנשקים. ופתאום הוא אומר שיש לו כאב ראש נוראי, מחזיר אותך הביתה ונוסע לדרכו.

כמובן, בעקבות כל אחד מהמקרים האלה מתרחש אחר כך סיעור מוחות עם החברות שלך, כשכל אחת מציעה הסבר אחר להשתמטויות, להברזות, לעריקות. אולי מדובר בחוזה של מיליון דולר? אולי הוא איבד את המספר שלך? אולי הוא באמת נוטה למות?

חבל על הזמן, הוא פשוט לא מספיק מתלהב ממך, אומר ספר חדש, "He's Just Not That Into You: The No-Excuses Truth to Understanding Guys" ("הוא פשוט לא מספיק מתלהב ממך - האמת, בלי תירוצים, להבנת הגברים"), מאת גרג ברנדט וליז טוצ'ילו. הוא לא מספיק מתלהב ממך, וזה ממש לא משנה למה. אין טעם לנסות להגן על האגו שלך, אין טעם בפסיכולוגיה בגרוש. האמת תשחרר אותך לחופשי - אבל לא לפני שתתבאסי כדבעי.

ברנדט, בן 41, קומיקאי מלוס אנג'לס, שהיה רווק במשך 20 שנה עד שהתמסד, חושף בספר את כל התירוצים של הגברים, כדי שתפסיקי לבזבז את זמנך על הבחור הלא נכון. ביום ראשון התפרסמה במעריב ידיעה על הוצאה לאור גרמנית, "לנגנשייט", שמתכננת להוציא מילון שיתרגם לגברים את המשפטים העלומים שאומרות הנשים. אז עכשיו יש מעין מילון כזה, מ"גברית" ל"נשית".

כפי שברנדט מעיד, בראיון שנתן לרוקסן רוברטס ב"וושינגטון פוסט", הוא חטא בעצמו בתירוצים למכביר, מה שהפך אותו יועץ מדופלם ל"סקס והעיר הגדולה". בשלוש העונות האחרונות, הוא יעץ לצוות הכותבות של הסדרה, שהיה על טהרת הנשיות. התפקיד שלו היה לספק את נקודת המבט הגברית. השקר הגדול ביותר, לדבריו - ואל תגידו שלא ידעתן את זה בתוך-תוככן - הוא "זה לא את, זה אני". ברנדט אומר בלי כחל וסרק: "זו את, ואני לא מתלהב ממך". לפני שנה וחצי, ברנדט שמעה את הכותבות ("כולן נשים מצודדות, שנונות ומצליחות", לדבריו) מדברות על בחור שיצא עם אחת מהן, התנשק איתה ואז דחה הזמנה לעלות לדירתה, בתואנה של פגישה עסקית מוקדמת למחרת. הוא גם לא התקשר למחרת, אלא שלח אימייל כעבור שבוע. כל הנשים בצוות אמרו לה שהיא נהדרת, ושאין ספק שהוא "נבהל" ממנה, או פשוט מאוד עסוק. אבל ברנדט ידע, שאף פגישה מוקדמת לא תעצור גבר שנדלק על מישהי מלעלות אליה לנישנוש של חצות. "אפילו אם אני אמור להטיס למחרת מעבורת חלל, אני עולה אליה", אמר. אז הוא בישר לה את הבשורה המרה: הוא פשוט לא מתלהב ממך.

הבנות השתנקו. "הרגשנו כאילו חטפנו אגרוף בבטן", אמרה ליז טוצ'ילו, אחת הכותבות של "סקס והעיר". המציאות האכזרית נחתה על החדר, וכל אחת מהנשים חקרה את ברנדט לגבי היחסים שלה. הוא טירפד את כל התירוצים, אחד לאחד.

השורה התחתונה שלו היתה: אם הגברים באמת מעוניינים בכן, הם מתקשרים מיד, הם נאמנים, הם מוכנים למחויבות. זה לא היה סתם עניין של שכל ישר, מבחינתו, אלא הארה גדולה, פיצוח הקוד.

למעשה, התובנה הזאת נכנסה לעונה השישית של הסדרה, כתשובה בוטה למירנדה, שלא הבינה את התנהגות הבחור החדש שלה. טוצ'ילו (בת 41, עדיין רווקה), נדלקה כל כך על הרעיון, עד שהחליטה לכתוב יחד עם ברנדט ספר המפרט את הווריאציות השונות של JNTIY (ראשי התיבות, באנגלית, של "פשוט לא מתלהב ממך"). "היו לי כל כך הרבה שנים של המצאת תירוצים עבור הגברים", היא אומרת. כתיבת הספר אילצה אותה להיגמל ממנהגים רעים של שנים.

לפי הכתבה בוושינגטון פוסט, יש בספר המון עצות בענייני יציאות ויצועים, בעיקר לנשים שמנסות לפענח את ההתנהגות הגברית. ההנחה היא, שהגברים הם יצורים מסובכים, קהי רגש, שאינם מסוגלים לפעולה ישירה. לכן, הנשים נאלצות להעביר שנים בדיסקוסי סרק עם חברות, בתקווה שאיפשהו, עמוק בפנים, הוא באמת מאוהב ורוצה להיות איתן - גם אם אינו טורח להרים טלפון.

אנחנו נוטות לשאול, מה קרה, מה כבר עשיתי לא בסדר. העניין הוא, ששום דבר לא קרה. ננסי קירש, סגנית נשיא שירות השידוכים הבינלאומי It's Just Lunch, אמרה לוושינגטון פוסט: "בסופו של דבר, אי אפשר לנבא כימיה. לא הייתי רוצה לחשוב, שמישהי תחשוב שעשתה משהו לא בסדר בפגישה. זה פשוט לא כך". לדברי קירש, נשים נוטות יותר לנסות להבין מה קרה, לנסות לתקן. וגם - להאמין שהגברים דוברים אמת.

ברנדט אומר, שהגברים היו מעדיפים לחתוך זרוע, ובלבד שלא להודות באמת. למה הם משקרים? ולא סתם משקרים, אלא גם מנשקים ומחמיאים ובכלל מבלבלים לבחורה את המוח, במקום להגיד לה פשוט "אני לא מספיק מעוניין בך"? ההנחה של ברנדט היא, שמדובר בפחד מפני עימותים. "הגברים פוחדים שהאשה תתבאס, או תצעק. כשאתה רב עם גבר, אתה יודע איך זה הולך: זה מתחיל במילים, ואז זה עובר למעשים. עם נשים, אתה לא יודע לאן זה הולך, ואתה יודע שזה לא יכול לעבור למכות".

ג'ון פלטנר כתב במגזין הגברים המקוון AskMen.com, בטור שכותרתו "איך לדחות בחורה שאתה לא רוצה", כי כנות עלולה לגרום לנשים להיכנס למגננה ולפצוח בעימותים. "היא עלולה גם לשאול אותך המון שאלות, מה היא לא עשתה בסדר וכאלה, מצב שאתה בפירוש לא רוצה להיות תקוע בו", כתב פלטנר. הוא מעדיף את השיטה של מתן רמזים הדרגתיים, כמו להפסיק להחזיר לה טלפונים, לומר שבדיוק גמרת מערכת יחסים כואבת, או שאתה פשוט מאוד עסוק עם הקריירה שלך. "זה אידיאלי, מפני שזה מסיים את היחסים בלי שאתה צריך לדחות אותה ישירות. ואפילו אם היא איטית ולא קולטת את הרמז, עד שאתה נאלץ בסופו של דבר לאיית לה את זה - לפחות ריככת את המכה".

אז הנה לכן. אם הגבר באמת מעוניין, הוא יחזר כמו משוגע. הוא יילך למענך באש ובמים. עם מקל לא תצליחי לגרש אותו ממך. ככה זה היה מאז ומתמיד, והשוויון לא שינה כלום. הוא יתקשר, גם אם הוא הכי עסוק שבעולם, מפני שאת נקודת האור של יומו. והוא ירצה לשכב איתך, והוא יפסיק לשכב עם אחרות. ואם הוא ממש, אבל ממש, אוהב אותך - הוא גם ירצה להתחתן איתך.

אהבה: perkol.itgo.om/love.htm

גרבי רשת: sarlink.tripod.com/eros.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/jntiy.htm167