Sarit Perkol - internet columns


איך לעשות סייברסקס

מאת שרית פרקול

מעריב 11.5.2003

digital Cyrano by Martin holt
איור מאת מרטין הולט www.shadma.com

יש אמנם בשוק אמצעים לקיום סיירבסקס מכאני כהלכתו, כמו זה שמדבר עליו ד"ר אילן גור-זאב (*) . למשל, "מכונת הסקס הווירטואלית" - מעין שרוול פין המחובר לקופסה ומופעל מרחוק תוך כדי צפייה בסרט כחול, במחיר פחות מ-400 דולר (הדגמה באתר - www.virtualsexmachine.com למבוגרים בלבד). אבל רובנו עדיין נוקטים את השיטה הידנית הישנה והטובה, זו ששימשה כבר בימי התנ"ך את אונן בן יהודה.אז מה עושים? להלן מדריך קצר, עשר דיברות לסייברסקס. הכתוב מיועד לשני המינים.

1. מוצאים זמן שקט, בלי הפרעות, רצוי כשאין אף אחד בסביבה, או שהדלת סגורה (לא, גרשון, האופן-ספייס בעבודה ממש לא מומלץ).

2. מעמעמים את האורות, אפשר להשמיע מוזיקת רקע מתאימה, המהדרין אולי ידליקו אפילו נר או קטורת. אפשר ללגום כוסית יין, או כל דבר אחר שמסדר את הראש. בקיצור, אפשר להתכונן לדייט וירטואלי כמו לדייט קונבנציונלי.

3. מתחברים אל הפרטנר דרך תוכנת מסרים מיידיים, צ'אט IRC, נטמיטינג או כל סביבה אחרת שתחליטו עליה. זו יכולה להיות סביבה טקסטואלית בלבד, או כזו המלווה בקול ובווידאו. במקרה של קול צ'אט קולי, צריך להכין רק מיקרופון. במקרה של קול מלווה בווידאו, רצוי להתלבש (או להתפשט) בהתאם למעמד.

4. אם בחרתם בצ'אט מולטימדיה, הדרך היחידה היא להגיד ולעשות מה שרואים. כלומר, אם אתה אומר "אני מלטף עכשיו את האיבר הזקור שלי", אתה לא יכול בזמן הזה לגרד בישבן. ואל תשכחו, שמשחק מוקדם אפקטיבי גם בסקס וירטואלי.

5. אם בחרתם בצ'אט טקסטואלי, ההיצמדות למציאות הספציפית פחות קריטית. כלומר, אפשר בהחלט לכתוב משהו אחד ולעשות משהו אחר ולצאת מכך בשלום. בצ'אט טקסטואלי הכי קל לזייף. אבל שימו לב לרצף ההגיוני: את לא יכולה לכתוב שאתם מתנשקים צרפתית, בזמן שהפרטנר בדיוק התחיל לתאר תרחיש של סקס אוראלי.

6. כמו בסקס קונבנציונלי, רצוי מאוד להיות קשובים לרחשי לבו של הזולת. אם לפני רגע היא אמרה לך שהיא אוהבת נגיעות עדינות, אל תתאר כיצד אתה "מתנגח שוב ושוב".

7. גם בשיא שכרון החושים, חשוב לדבוק בנתונים המציאותיים. אשה שחורת שיער לא תעריך את זה אם תכתוב שתלתליה הבלונדיניים גולשים על חזך החסון. גבר קירח עלול לאבד את הזיקפה אם תכתבי לו שאת משקיעה את אצבעותיך בבלוריתו השופעת. אם אינכם מכירים פיזית את הפרטנר - הימנעו מתיאורים מדויקים.

8. בצ'אט טקסטואלי כדאי ורצוי, לא רק בגלל מגבלות הטכנולוגיה, לשמור על תורות. פעם צד אחד מפנק (מתאר), פעם הצד השני. ככה יכולות להיות לכל אחד שתי ידיים פנויות.

9. בשלבים המתקדמים מאוד, אף אחד אינו מצפה מכם לשמור על כתיב קוהרנטי או על תחביר מושלם. אפשר בהחלט להסתפק בשברי מלים, ובסוף - הברות, אפילו אותיות בלבד. כל עוד אתם מראים לפרטנר שאתם עדיין שם, ומגיבים. מה שכן, יש אנשים ששגיאות כתיב עלולות להוציא אותם מהריכוז ולקלקל להם את האורגזמה. במקרים כאלה, עדיף להשתמש במדיום אחר.

10. בסוף, כמו אחרי סקס בלתי ממוחשב, רצוי לא להסתובב מיד לצד השני ולהתחיל לנחור. כלומר, המקבילה הקיברנטית לליטופים של חיבה לאחר הסקס היא מילים חביבות עד חביבות מאוד, בהתאם למידת הקירבה ביניכם לבין הפרטנר - ובכפוף לשאלה אם תרצו לעשות זאת איתו שוב או לא.

הדפסים מקוריים על חולצות, תיקים וספלים


ברוכים הבאים אל מכונת העונג

שרית פרקול

מעריב 11.5.2003

"סייברסקס", לפי אחת ההגדרות, הוא הדמייה אינטראקטיבית, בהסכמה, של אקטים מיניים. לפי הגדרה אחרת, מעשית יותר, זו למעשה אוננות על רקע חילופי הודעות, תמונות ו/או קולות באינטרנט. סייברסקס הוא גם דרך ליהנות ממין תוך התגברות, או תחושה של התגברות, על מרחק גיאוגרפי בין השותפים להנאה - מה שמאפשר לדון בו בכנס אקדמי הפתוח לקהל הרחב, שיתקיים ב-15 במאי במכללת אורנים, בשאלת "מות המרחק באינטרנט". אתר הכנס: www.oranim.ac.il/distance
סייברסקס מאפשר להשתחרר מעכבות אישיות ונורמטיביות, להתנתק מכבלי המרחק בין אדם לזולתו. במקרים רבים, הוא גם משוחרר ממחויבויות עתידיות כובלות. שני אנשים, לפעמים בשני אזורי חיוג שונים, מתחברים איש איש למחשבו, ודרך האינטרנט מענגים את עצמם לדעת, תוך קבלת השראה זה מזה. ניתן היה לחשוב, שאין צירוף מוזר יותר מאשר פילוסופיה ואוננות. אבל אפילו לנושא הארצי והעסיסי הזה יש גם הבטים המזמינים עיסוק של הוגי דעות.


המרחב הממוחשב מאפשר לאנשים להגשים את הזיותיהם המיניות, אם בתוך דמותם האמיתית הנעזרת במסך האנונימיות, אם בתוך דמות שאולה. סייברסקס, כפנטזיה, הוא תופעה אנושית ייחודית. אדם החי את בדיותיו מממש את עצמו יותר מאדם החי את נסיבותיו הריאליות. ז'אן פול סארטר אפילו טען, שהדמיון הוא שיאו של החופש האנושי. כדי לדמיין, אמר סארטר, מתנתק האדם מתכתיבי המציאות הספציפית שלו. האדם הוא היצור היחיד המסוגל לכך.

סקס בין ייצוגים אלקטרוניים

לעומת זאת גורס הפילוסוף ד"ר אילן גור-זאב, מבית הספר לחינוך של אוניברסיטת חיפה, כי "סייברסקס הוא בריחה מחופש". גור-זאב יישא בכנס הרצאה שכותרתה "בעד מרחק! או סייברסקס, סייברפמיניזם, סייברדמוקרטיה ומלכות שמים". בראיון למעריב אונליין אומר גור-זאב, כי "יחסי המין בסייברסקס מתנהלים בין ייצוגים אלקטרונים של האני". לא בין אדם לאדם, כי אם בין ייצוג אלקטרוני של אדם אחד לבין ייצוג אלקטרוני של אדם אחר. "קרנבל של חילופי זהויות", אומר גור-זאב. כאן, לדעתו, עצם העניין. השותפים לסייברסקס מוחקים את עצמם, מפרקים את עצמם "לאינספור ייצוגים אפשריים של תפקידים, זהויות, קולות ומבטים". במובן זה, סייברסקס הוא "מרחב של שכחה עצמית", והעונג מסייברסקס אינו אלא "רגע של שכחה עצמית". גור-זאב מרחיק לכת ומגדיר את הרגע הזה "אחד מביטויי השיא של ניצחון טאנטוס (דחף המוות) על ארוס (דחף החיים)". עד כדי כך. לגירסתו, השותפים לסייברסקס שואפים להימחק כמי שהם, ולהופיע בתור ייצוגם האלקטרוני - כינוי בדוי, סמלון, אוואטר. לפי גור-זאב, זהו מצב של שעבוד. אדם השואף אל היעלמותו, אל פירוקו לזהויות שונות ומשתנות ולכינויים בדויים, הוא אדם המשתעבד ל"מכונת עונג", כפי שמכנה גור-זאב את הסייברסקס.
גור-זאב אינו חוסך במילים מחמירות, שעלולות לגרום לכל אחד שעסק אי-פעם לתומו בצ'אט לוהט להתבייש עד מאוד במעשיו. איש הסייברסקס נהפך לדבריו "סחורה בשוק של סחורות. סייברסקס הוא נצחון הלוגיקה של הקפיטליזם. האני נהפך לחפץ, לסחורה בעלת ערך שוק, לאיבר מאיבריה של חרושת התרבות".
גור-זאב משווה זאת למסיבות סמים. לדבריו, בשני המקרים, גם אם נקודות המוצא שונות, התשוקה היא "להיבלע בתוך הרמוניה טוטאלית, שאין בה שום יסוד מלבד העונג האולטימטיבי. אלה הן שתי גרסות שונות של מה שאני מכנה 'מכונת העונג'." העקרון דומה בשני המקרים - "אשליה של תודעה-עצמית ואשליה של שחרור". כלומר, לא שחרור אמיתי מכבלי המרחק, הנורמות והבושה, כפי שמקובל לחשוב, אלא רק אשליה של שחרור. האדם אינו מסוגל להשתחרר היכן שהוא מוחק עצמו. הוא לא באמת קיים ביחסים כאלה. במקום זאת, הוא רק משלה עצמו שהוא קיים. הוא משתעבד, אם כן, לאשליית קיומו. גור-זאב מרחיק לכת ברעיון הזה עד כדי שימוש במונח של אלימות-עצמית. אדם שמוחק עצמו למען הנאה ממכונת העונג, הוא אדם שנוהג כלפי עצמו בסוג של אלימות.
מותו-כביכול של המרחק, על פי גור-זאב, הוא ניצחון מדומה. ניתן להבין מדבריו כי סייברסקס אינו התגברות על המרחק, אלא רק השתעבדות לאשליה שהמרחק אינו קיים.
ומה עם אהבה? אני מתעקשת, נאיבית שכמותי. האם סייברסקס בין שני אוהבים בוגרים, הנמצאים, נניח, בשתי יבשות שונות, הוא מעשה משעבד אף הוא? האם אוהבים שמוצאים בסייברסקס פתרון זמני, כמו נסיעתו של אחד מהם לשהות ממושכת בחו"ל, מוחקים בכך את עצמם?
"אין לי תשובה מוחלטת לשאלה זו", מודה גור-זאב. "כי אם אנו מדברים על אהבה, אז פחות בעיקרון, היא עשויה להתגבר על הכל, גם על הסייברסקס. אבל אז חייבים לדייק. לא מדובר בסקס הנעשה באופן וירטואלי תוך כדי התגברות על המרחק באמצעים אלקטרוניים. במקרה שכזה, מדובר במעשה-אהבה, לא בסקס. חשוב מאוד להדגיש את הסוגיה הזאת, שהאהבה ומעשה האהבה מתגברים על כל מרחק, על כל תהום, על כל פרוורסיה או מחסום, עד כמה שהאהבה נאמנה לעצמה..."
-ומה על ערכי המוסר? כאשר האדם מוחק עצמו, מי נושא באחריות המוסרית?
"אין בסייברסקס מקום לאני מסוים, בעל ייעוד, החי לאור ערכים מחייבים ואמיתות העשויות לצוות, להדריך, לחנך או לאתגר. זהו מרחב של שינוי זהויות".
-מה מבטא בעיניך הסייברסקס?
"סייברסקס מבטא מכניזציה של הקיום האנושי בכללותו, ושל יחסי המין באופן מיוחד. במובן מסוים, הוא מטשטש את הגבול בין אדם לבין מכונה. באיזה מובן? במובן זה שההיגיון המכניסטי שואב לתוכו את הייחודיות האנושית. הוא לא מחסל אותה, אלא בולע אותה ופולט אותה, לאחר גריסתה ועיכולה, באופן כזה שהאדם הופך לדבר בין הדברים, לאוביקט. בעולם שכזה, אין מקום לאהבה אלא לסקס, אין מקום לאושר אלא לעונג. בעולם שכזה, אין מקום לאקסטטיות של ארוס ולמעשה-אהבה כהתעלות. בתוך כך, יש להבין את הסייברסקס כחריגה מיחסים אנושיים. אין בו חירות ואין בו אהבה שמבטאת אחריות כלפי אושרו של האחר. סייברסקס אינו מימוש עצמי, כמו שרבים יכולים לחשוב. הוא מבטא את נצחון המיתוס על החירות ועל השליחות של התרבות. סייברסקס מבטא את תבוסתו של הארוס ואת גלותה של האהבה. הממדים הפואטיים של ניצחון זה, של המכניסטי על הרוחני, מהווים אמירת 'קדיש' על האנושיות. הסייברסקס מפרנס את העונג שהוא מחולל רק מזלילת גוויתה של האנושיות".
- אם נניח שסייברסקס יהפוך לסטנדרט, כדי להתגבר על בעיות מרחק, להימנע ממחלות מין ומכל מיני סיבות אחרות - האם כדאי יהיה להעביר שיעורי "חינוך לסייברסקס", או שמבחינתך יש בכך סתירה פנימית?
"החינוך לסייברסקס הוא חינוך לשכחה-עצמית. מבחינתי, סייברסקס הוא היענות ליצר המוות. במובן זה אין צורך בחינוך לסייברסקס. המשימה החינוכית הגדולה היא חינוך-שכנגד. חינוך-שכנגד אמור להתגבר על הסייברסקס. זהו חינוך לאהבה בוגרת, לחיים ארוטיים בוגרים. סייברסקס אינו אהבה בוגרת, אלא מכונת עונג, שאינה מצליחה להסוות את האלימות שביסוד הייצור התרבותי העכשווי. התוצאה: סבל, עוול, אי-צדק והיעדר אהבה... החינוך-שכנגד הוא חינוך לאהבה שמטרתו להתגבר על 'האמת' והעונג המובטחים על ידי הסייברסקס ועל ידי ההיגיון התרבותי שהסייברסקס מייצג ומשרת. סייברסקס הוא בעצם הסוואה של סאדו-מאזוכיזם".

סיראנו דה ברז'ראק הדיגיטלי: www.perkol.itgo.com/cyrano.htm

אהבה וחיזור ברשת: www.perkol.itgo.com/love.htm

280