דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 7.12.03

ד"ש עם שיר

פתיחת החנות הרשמית של אן.אם.סי להורדת שירים חוקית בתשלום (www.songs.co.il), עולה בקנה אחד עם מגמה חדשה המבצבצת פה ושם, מחוסר ברירה או בשל התעוררות המצפון. מדובר בנטייה במגזרים הולכים ומתרחבים להכות על חטא ולהפסיק, למרות הרגל של שנים, ליהנות מארוחות חינם באינטרנט.
אחד האתרים שתופסים טרמפ על המגמה הזאת כדי לעקוץ את תעשיית ההקלטות האמריקנית נקרא "שלחו אותם בחזרה" (www.sendthemback.org). הרעיון המוצהר הוא חינוכי: כשתופסים ילד גונב מהמכולת, נניח, נוזפים בו כהוגן ושולחים אותו להחזיר את הגניבה לבעליה. ומה קורה כשתופסים ילד "גונב" שירים מהאינטרנט? נוזפים בו כהוגן, ושולחים אותו להחזיר את השירים לבעליהם. ועדיף גם לצרף פתק התנצלות.
בעלי האתר מזמינים את גנבי השירים שהתחרטו לצרוב אותם ולשגר את התקליטור אל משרדי RIAA, התאחדות תעשיית ההקלטות. או להדפיס את קובץ ה-MP3 בפורמט ASCII ולפקסס או לשלוח בדואר רגיל, והשיטה שנראית לי הכי מסוכנת, אם אכן אנשים יתייחסו אליה ברצינות - לשלוח באימייל את קבצי MP3 הבלתי חוקיים בחזרה ל-RIAA. תארו לעצמכם אנשים מתחילים לשגר מיליוני קבצים של ארבעה וחמישה מגה בדואר האלקטרוני.
בינתיים דיווח בשבוע שעבר "לוס אנג'לס טיימס" על משחק חדש, "שודדי המוזיקה", שנושאו המוזיקה הפיראטית. המשתתפים במשחק מוזמנים להצטרף ל-FBI, שבמקרה זה אינו הלשכה הפדראלית לחקירות, אלא הלשכה לחקירות מצחיקות. המשחק מבוסס באופן חופשי על "אי המטמון" של רוברט לואי סטיבנסון, אבל המסר שלו רציני - מלחמה בגנבי המוזיקה. את המשחק מפתחת חברה פרטית מקיימברידג', מסצ'וסטס, Music Games International, המנוהלת על ידי שלושה יוצאי ברית המועצות לשעבר - איגור טקצ'נקו, רומן יאקוב ואלכסנדר גימפלסון - והוא אמור לצאת לאור באביב.
טקצ'נקו, פסנתרן קונצרטים ומלחין, אמר שהרעיון המקורי היה לפתח משחק על שודדי ים, אבל בהמשך הוחלט לעסוק בשודדי השירים. החברה מעונינת למכור את המשחק ל-RIAA, כדי שתפיצו חינם בבתי ספר. "אפשר ללמד אותם עכשיו, או לתבוע אותם לדין אחר כך. אני חושב שאין דרך אחרת", אומר גימפלסון.


לכו תחפשו מי ינענע אתכם

מנוע החיפוש הפופולרי גוגל יפסיק לפרסם בתי מרקחת אינטרנטיים בלתי מורשים, המשתמשים באינטרנט כדי למכור מיליוני מנות של סמים נרקוטיים ותרופות מירשם בלי פיקוח רפואי. גילברט גול ומארי פלהארטי, שערכו במשך שנה תחקיר מדוקדק על תחום התרופות הנמכרות דרך האינטרנט והגיעו למסקנה שזו ממש "רולטת תרופות" - מדווחים על ההחלטה של גוגל ב"וושינגטון פוסט". הצעד הזה של גוגל בא בעקבות הודעות של יאהו ושל MSN בחודש שעבר כי החליטו להפסיק לקבל מודעות פרסומת של אתרים כאלה.
ההחלטה של גוגל באה בשעה שוועדות ביקורת וחברי קונגרס מתחילים להסיט את תשומת הלב מבתי המרקחת המקוונים הבלתי מורשים אל פורטלים לגיטימיים, חברות כרטיסי אשראי, חברות משלוחים ובנקים, המקלים על המכירות האלה. שלוש ועדות של הקונגרס האמריקני עוסקות בימים אלה בבדיקת הנושא.
"העסקים הלגיטימיים הם חלק חשוב מאחורי הקלעים של רשת אספקת התרופות המסוכנות האלה", אמרה כרמן קאטיזונה, מנהלת התאחדות הרופאים הארצית של ארצות הברית, שניהלה מאמצי שדולה אצל גוגל ואצל מנועי חיפוש אחרים להפסיק לקבל פרסומות של האתרים הבלתי מורשים.
כפי שהתפרסם בגליון נובמבר של מוסף "עסקים מחשבים", בתי מרקחת בלתי חוקיים באינטרנט הפכו צינור אספקה פרוע של משככי כאבים ממכרים ביותר, כדורי ארגעה ונוגדי דיכאון, שלפעמים גרמו מקרי מוות כתוצאה ממנת יתר - כולל מוות של תיכוניסט ששיחק עם חבריו ברשת בלקיחת "קוקטייל תרופות" בשידור חי בצ'אט. מנועי החיפוש הרשמיים מלאים פרסומות של אתרים בלתי חוקיים לממכר תרופות ממכרות. מספיק לרשום במנוע החיפוש שם של תרופה, למשל ויקודין, ומקבלים שלל אתרים כאלה.
בוושינגטון פוסט נכתב, כי פרסומות הקשורות בתחום הבריאות היו חמישה אחוזים מסך מכירת שטחי הפרסום באוקטובר, לפי חברת המחקרים נילסן/רייטינגס. אין לדעת איזה חלק שייך לאתרים הבלתי חוקיים.
דייויד קריין, דובר מטעם גוגל, מסר גם שהחברה תמנע שימוש בשמות של תרופות מסוכנות מסוימות כמילות מפתח בפרסומות המוגשות לגולש כתוצאה מהחיפוש. הצעד של גוגל בא לאחר שאבא של נער מאזור שיקגו התלונן כי בנו נעזר במנוע החיפוש כדי לאתר, ואחר כך גם לקנות, ויקודין מאתר אינטרנט בפלורידה. הנער התמכר לתרופה והיה צורך לאשפזו.

רולטת תרופות ברשת: www.perkol.itgo.com/drugs.htm

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/click7-12-3.htm

Sarit Perkol internet pages


12