Sarit Perkol's Internet columns, Maariv


העולם על פי צב אחד / מאת שרית פרקול

יום רביעי- 11.8.04

צב קריאה

חגיגה לאוהבי חיות שריון ופרווה, וכן לחובבי הלשון העברית.
ויש גם 30 ס"מ

turtle

www.israblog.co.il/38456

יש כל מיני סיבות טובות להיות מנוי על הבלוג הססגוני של צב אחד. המובהקת ביותר - הבלוג פונה ישירות אל הצבופילים, מגזר הולך ומתפתח, כנראה. בעליו מעלה חדשות לבקרים צילומים של צביו ושל צבים אורחים - פרווה, קרמיקה, זכוכית וכדומה - שנכון לכתיבת שורות אלה מונים 33 במספר, ועוד היד נטויה. חובבי הצבים ישמחו גם לנוכח פרויקט "צב עולמי" שהושק באחרונה, במסגרתו נערכת בצד הבלוג רשימה לתפארת של המילה "צב" בלשונות העולם. יש בינתיים 47, ודוברי אמאהרית, לאדינו, הינדי וקנטונזית מתבקשים לסור לבלוג ולתרום צב.

צב אחד הוא גם בלשן ("זה מהדברים שכשאני אומר גורמים לאנשים חוסר נוחות. התגובה האהובה עליי היא 'אז תעבוד במשטרה, אה?'"), סיבה לחובבי השפה להציץ בבלוגו לעיתים קרובות. אפשר למצוא אצלו דיון על "תיאוריית השליטה והכבילה" של נועם חומסקי, כולל דיאגרמה, לצד רעיונות למחקרים בלשניים עתידים. למשל, נטרול המין והמספר בפועל לפני הנושא. חשוב לו לנטרל את המין הדקדוקי, אולי מפני שהוא חובב גברים (בבלוג אפשר לקרוא גם על ההבט הזה של חייו). פרויקט אחר בכיוון הזה הוא ליקוט המילים העבריות הדומיניות (זכר ונקבה עשה אותן), כמו פנים, רוח ומטבע, ומילים שאנשים מתבלבלים לגבי מינן הדקדוקי.

והפרס: פלח ישבן

חיבתו של הצב לשפה מובילה אותו לפרסם בבלוג חידות לשוניות, במסגרת הצבחד. למשל, כמה מובנים יש למילה "מרקם" (הפרסים לזוכים - פלחי ישבן של מחבר החידה). כדאי לעקוב גם אחר הפרויקט הפרודי החביב "הפנים שמאחורי הגופנים", שנולד, לדברי המחבר, בהשראת אהוד קינן המגדלור. הוא מציג בו, לדוגמה, את רומן גרגן מ"טיימס ניו רומן", "דויד איירוהאם" מ"דויד", אלפרד גוטמן מ"גוטמן", ונא לא לשכוח את ד"ר פרנק ריהל:
"זהו ד"ר פרנק ריהל, יו"ר יצרנית מכונות המשקה KHS הגרמנית. ד"ר ריהל התקדם למעלה במדרגות הניהול בחברה, אחרי שהתחיל בה כפועל פשוט יום. תפקיד הניהול הראשון שלו בחברה היה האחראי על מכונת כיפוף ברזי הבירה, שם חלק מתפקידו היה לוודא שהברז משפריץ ישירות לכוס. בתור יקה חסכן, כמובן לא שפך את הבירה מהכוס לריק, אלא שתה כל פעם את הלגימה שנותרה בה. כך היה מסיים ד"ר ריהל (אז פשוט פרנק) את יום עבודתו שיכור למדי, וכשהתיישב למלא את הדוח המסכם, למותר לציין שכתב ידו רעד קמעה. עם התקדמו בסולם הניהול, התפרסם בעולם כבעל גופן כתב ייחודי, וכיום גופן זה ידוע בעולם כולו על שמו".
בבקשה להכיר גם את הייצור המופלא, לאמה טאהומה. "זאת הלאמה טהומה. תודו שאין מנוס מלרצות להתרפק לרגליה, או לפחות לסרוג ממנה יופי של סוודר. מה שנקרא: חבק, גזור ושמור. עכשיו קל להבין למה בעליה הקדישו לה את הפונט Tahoma. באתר מכירת הלאמות באוורנהיים תוכלו לראות עוד לאמות רבות שנמכרו לאחרונה, ובחיי, כל אחת יותר סקסית מהשנייה. אני חושב שאני בוגד בצבים ועובר לאסוף לאמות. רק תראו את הפנים שלהן שמה. אוח, אני גומרת". (היי, צב, אפשר משהו עם אלפקה? אני חושבת שהן עוד יותר סקסיות).

הוא אוהב בעלי חיים, לא רק צבים, ולראייה, צמד חתוליו, המככבים אף הם בתנוחות מעניינות (לא הבאתי כאן את תמונותיהם, ייתכן שהם חפצים להישאר אלמוניים), ורשימת צד נגללת של יצרניות הקוסמטיקה שאינן עושות ניסויים בבעלי חיים.

כנגד ארבעה בנים דיברה תורה

הבט נוסף של הצב הוא סוג מסוים של הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD), עליה הוא מפרט בהרחבה ביומנו. "יש לי הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית. או.סי.די. אני אוסידיסט, בקיצור. מי ששמע על ההפרעה הזאת בטח שמע על אנשים ששוטפים ידיים בטירוף עד שהם מדממים, בידיעה שזה מטורף אבל בלי יכולת להפסיק, או על אגרנים כפייתיים שאין מקום בבית שלהם מרוב הזבל שהם אוספים ושומרים כי הם לא מצליחים לזרוק אותו למרות שהם מתים לעשות את זה שנים. יש גם את אלה שבודקים שוב ושוב שהדלת סגורה, שהמתגים באמת כבויים וברז הגז סגור. אז הם פותחים שוב ושוב, ומדליקים ומכבים, בדר"כ מספר פעמים שהם מחשיבים כמספר מזל. אני, למזלי או שלא למזלי, לא מהטיפוסים המוכרים של או.סי.די. שלושת הטיפוסים הידועים, אלה שתיארתי כאן, מכונים 'נקיין', 'אגרן' ו'בדקן'. אני מטיפוס רביעי, 'נמנע'. אני נמנע כפייתי", הוא כותב. כמובן, ובשטחיות רבה, ניתן היה לטעון שהוא גם אגרן (של צבים, למשל), גם בדקן (של טעויות), וגם קצת נקיין, כפי שרואים בטקס המקלחת המתואר באריכות בבלוגו:
"להרטיב ליפה סינתטית לבנה (צריך לקנות חדשה, לזכור לרשום פתק כדי שאזכור), לסגור מים, 6 לחיצות סבון נוזלי לתוך הספוג, כמה לחיצות להקצפה, הסתבנות בסדר הרגיל: חזה, בטן, מפשעה, כתף שמאל, שחי שמאל, יד שמאל, צוואר, (מעביר ספוג ליד שמאל) כתף ימין, שחי ימין, יד ימין, (מחזיר ספוג ליד ימין) שכמה ימנית, (מעביר ספוג מאחורי הגב ליד שמאל) גב ימני, (להעביר ספוג ליד שמאל) שכמה שמאלית, (להעביר ספוג מאחורי הגב ליד ימין) גב שמאלי ותחתון, מותניים, בטן, מפשעה, ישבן, ירך ימין, מאחורי הירך, ברך ימין ומאחוריה, רגל ימין בכל ההיקף, קרסול ימין, כף רגל ימין, קצת לשפשף כף רגל (צריך מתישהו לעשות טיפול לעור הקשה בעקבים), ירך שמאל, מאחורי הירך, ברך שמאל ומאחוריה, רגל שמאל בכל ההיקף, קרסול שמאל, כף רגל שמאל, לשפשף קצת כף רגל (צריך מתישהו לעשות טיפול לעור הקשה בעקבים! אבל זה מעצבן שאי אפשר לעשות את זה במקלחת, כי העור צריך להיות יבש. טוב שמחר אני בבית כל היום. לזכור), נגמרה ההסתבנות" וכן הלאה.

אגב, באותו פוסט מקלחתי מתברר שיש לו גם אורך 30 ס"מ (לאו דווקא מה שחשבתם. זה אורך של שערה שלו, אחרי שנתיים שהוא מגדל שיער).כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/blog-turtle.htm

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

323