Sarit Perkol internet pages
כיתבו לי


העם דורש צדק חברתי

דפני ליף תקעה יתד בשדרות רוטשילד, ועם אוהל צנוע אחד התחילה גל של מחאה חברתית שהוציאה מאות אלפים לרחובות. מהפכה

פרקוליתון

דפני ליף Daphne Leef
דפני ליף בקונגרס החברתי הראשון, מדברת על מדינת רווחה ועל תקציב חברתי (צילום: שרית פרקול)

"לא מספיק לבהות במדרגות, מוכרחים לטפס בהן", אמר ואצלב האוול, סופר ומחזאי, פעיל זכויות האדם שאף ישב בשל כך בכלא, שלימים הפך לנשיא צ'כיה וזכה בפרס גנדי לשלום. "אני באמת חי במערכת בה מילים מסוגלות לטלטל את כל מבנה הממשלה, בה מילים יכולות להתגלות כחזקות יותר מעשר אוגדות צבאיות", אמר האוול בהזדמנות אחרת.

אתמול בערב טיפסנו כולנו על המדרגות, כמו שאנחנו מטפסים בהן כבר שבועות רבים. צעירים וצעירות, זוגות צעירים עם עגלות וילדים קטנים, זוגות מבוגרים, אנשים בודדים. עם שלטים ובלעדיהם (אתמול אפילו אני הכנתי שלט, בראשונה בחיי לפי דעתי), עם תופים, משרוקיות ורעשנים או בלעדיהם, עם קריאות "העם דורש צדק חברתי" ובלעדיהן. לא הסתפקנו בבהייה פאסיבית, אלא ממש יצאנו לרחובות, טיפסנו במדרגות.לאן יובילו המדרגות האלה? אני לא יודעת, ואני לא חושבת שמישהו באמת יודע. היעד הסופי לא ממש ברור, ייתכנו התפצלויות שם בדרך, צמתים, מסדרונות, חדרים שאנחנו לא מכירים. אנחנו רק יודעים שכאן למטה, בתחתית המדרגות, לא טוב לנו. אנחנו מנוצלים. אנחנו עובדים קשה ולא מצליחים לחיות בשגשוג. אנחנו משלמים הרבה יותר מדי על כל דבר: מצרכי מזון בסיסיים, דלק, דיור, בריאות, חינוך, בידור, עמלות הבנקים. זה התחיל בקוטג', גבינה לבנה סתמית וגבשושית. שם, סביב "הגבינה עם הבית", הוכחנו שאנחנו יכולים להתאגד נגד משהו, או בעד משהו. הגבינה הזאת גם תשמש השראה לאחד השלטים היותר טובים במחאה הזאת, "אפילו לגבינה יש בית, רק לנו אין".

כמה טוב להיווכח שהאינטרנט, ובעיקר פייסבוק וטוויטר, הוא גם כלי פנטסטי לגיוס מהיר ואפקטיבי של אנשים למטרות חברתיות שונות, כמו גם להכרזת חרמות על מוצרים ושירותים שמחיריהם מופקעים. לדעתי, אפשר וצריך לעשות את הצעדים הפרקטיים המיידיים האלה במקביל למחאה הכללית, הרעיונית. לא לחכות לממשלה, לא לחכות לבחירות.

הרבה מאוד מדרגות יש עוד לפנינו. בהצלחה לנו!

(נכתב ב-4.9.2011 בעקבות הפגנת המיליון)

הפגנת המיליון - שרית פרקול
שרית פרקול, "הפגנת המיליון" (צילמה: שלי פרקול)

~~~ הפגנת 1,000 השולחנות היתה מרשימה ומעודדת. נראה שהיינו כמה אלפים סביב השולחנות העגולים, סדר ישיבה אקראי, רצוי ליד אנשים שלא מכירים. היו גם מעגלי של דוברי רוסית, של דוברי אמהרית, של כבדי שמיעה. על מסכים הוקרנו הטקסטים של הנאומים וכותרות מהדיונים בשולחנות. קובי הנחה את הדיון שלנו בנעימות ובתבונה. השתתפו - דורית, יונית, שוקי, דן, חזקי, סתיו. הכותרות של השולחן שלנו היו, בין השאר: זכות קיום בכבוד (כולל הגדרת המושג הזה), מתן זכות קיום לדעות אחרות והצפת נושאים שטעונים דיון, שימור תנועת המחאה לטווח ארוך, המשך חרמות צרכניים ואזרחיים נגד גורמים ושירותים על ידי המנגנון שכבר הוכיח את עצמו, יצירת מילון שיח-חדש שילווה ויעודד שינוי תודעתי, לנסות רעיון של השתתפות הציבור בחלוקת התקציב על ידי השתתפות וירטואלית, פעילות בשטח למען אוכלוסיות מוחלשות ויחד איתן, בדיקת אפשרות של השתלטות לתקופה מוגבלת ומוגדרת על בתים פרטיים שעומדים ריקים, חיזוק הרשת שנוצרה על ידי המאהלים, שיתוף פעולה יהודי-ערבי. הרעיונות העיקריים של שולחנות הדיון בת"א, כפי שהוצגו בסיכום הערב: לא לחכות למנהיגים אלא להמציא פתרונות מלמטה * לעבור מ"אני" ל"אנחנו" * לשנות את הגישה לצרכנות, להצלחה, להגדיר מחדש מהו אדם מצליח * חינוך חינוך חינוך * להמשיך את הדיאלוגים האלה בכל המקומות, בכל האוכלוסיות, כי הם נותנים לנו כוח. נ.ב. רון חולדאי, שבזמן האחרון עושה שטות אחרי שטות, הופיע באירוע, קיבל קריאות בוז, מובן שלא עלה לבמה או משהו, ונופנף משם.

~~~ שוב היה ריח של גן חיות כשהגעתי אחר הצהריים להפגנה באזור גן העיר, היכן ששכן בעבר גן החיות. אבל הפעם זה היה רק חרא של סוסים ליד גדרות כחולות "לשיפור פני העיר" וזר מת של פרחים עם סרט שחור לזכר שלטון החוק. פעם ראשונה שהייתי קרוב כל כך לשוטרים דוחפים. זה לא נעים. אבל כשכמעט כל מפגין חמוש במצלמה, יש גבול לאלימות שיכולה להתבצע מצד השוטרים. כל הזמן כשהשוטרים דחפו נשמעו קריאות "תצלמו! תצלמו!"

~~~ ברוטשילד 16 קראנו שוב בקול גדול את הכרזת העצמאות, כדי להזכיר לעצמנו את העקרונות.

הפגנה נגד פינוי מאהל התקווה 15.1.12

כנס ארגון העיתונאים 13.1.12

13.11.11 מפגש הכרות קואופרטיב שלנו

9.12.11 מצעד זכויות האדם

9.12.11 מצעד זכויות האדם

20.11.11 כנס החירום של התקשורת

זהבי עצבני הפגנת תמיכה ברופאים המתמחים - וידאו 24.10.11

הפגנת תמיכה ברופאים המתמחים 24.10.11

21.10.11 אסיפת ת"א-יפו גן מאיר

מסיבת רחוב כובשים את רוטשילד 15.10.11

מסיבת רחוב כובשים את רוטשילד - וידאו 15.10.11

מסיבת רחוב כובשים את רוטשילד - וידאו 15.10.11

1.10.11 מאהל רוטשילד מתקפל

1.10.11 השקת שירון המהפכה @ Revolutionary poems

העם בחר צדק חברתי - שלי יחימוביץ' ראש מפלגת העבודה - וידאו 21.9.11

הקונגרס החברתי הראשון - תל-אביב יפו 23.9.11

הקונגרס החברתי הראשון - דפני ליף בעד תקציב חברתי - וידאו

הקונגרס החברתי הראשון - דפני ליף -מייסדים את מדינת הרווחה - וידאו

הקונגרס החברתי הראשון - דניאל כהן-בנדיט - וידאו @ Daniel Cohn-Bendit in Israel

קו הגבול בין המופלא למופרך היה דק מאוד - בין הרצל לכיכר המדינה

הפגנת מחאה נגד הבנקים, שדרות רוטשילד 17.9.11

10.9.11 אלף שולחנות - מעגלי דיון מוזיאון ת"א

הפגנה ספונטנית נגד רון חולדאי מול העיריה 7.9.11

לא עני הוא האיש - בועז כהן

הפגנת המיליון - 450,000 איש 3.9.11

הפגנה שאול המלך - יום הולדת גלעד שליט 27.8.11

השתלטות/שחרור בית העם - דב הוז/פרוג 23.8.11

ההפגנה השקטה - צעדת לפידים אל הדולפינריום 20.8.11

קבלת שבת מאהל נורדאו 12.8.11

מאהל נורדאו - סבתא רחלי 9.8.11

הפגנה קפלן 6.8.11

הכרזת העצמאות המחודשת 5.8.11 וידאו של הכרזת העצמאות המחודשת

הייד פארק מחאה מקומי בפארק הירקון 1.8.11

הפגנה מוזיאון ת"א 30.7.11

הפגנה ראשונה אבן גבירול מוזיאון ת"א 23.7.11

הפגנה בעד זכויות האדם - כיכר רבין 10.12.10

כתובת ישירה של דף זה: www.perkol.itgo.com/protest.htm


75