כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 7.9.03

new baby
תינוק בא לעולם. פדיון הבן, על שום מה?

הטקסים של חיינו

אם רציתם לדעת מה זה בדיוק טקס הנחת אבן הפינה, מהם כללי פדיון הבן, או מה בדיוק עושים במקווה - לשם כך נועד האתר החדש "במעגל החיים היהודי". האתר של מכון "עתים", עמותה שלא למטרות רווח, כתוב עברית, אנגלית ורוסית. יש בו מידע רב ושימושי על הטקסים, תולדותיהם וסטטיסטיקות לגביהם, כמו מספרי המתחתנים והמתגרשים בישראל, או להבדיל - שיעור הנקברים בטקס אלטרנטיבי לעומת טקס מסורתי. ניתן להזמין חינם דרך האתר חוברות מידע בשפות השונות, וגם לשלוח שאלות ליועצים.
www.itim.org.il

נחשו בן כמה אני

וריאציה על האתרים המציעים לגולשים לדרג את עמיתיהם לפי מידת היופי: הגולשים מוזמנים להעלות לאתר את תמונותיהם, כדי שאחרים ינחשו בני כמה הם. מי שחושב שלא יעמוד בזה, יכול להיות פסיבי ולהסתפק בניסיון לנחש בן כמה הזולת. הצילומים מסודרים לפי גברים ונשים, ולאחר הניחוש אפשר לראות באיזו מידה דייקנו או פספסנו. יש גם רשימות "25 מיטיבי-הניחוש", "החברים שנראים הכי צעירים" וגם "החברים שנראים הכי מבוגרים", כולל בחור בן 21 שלא הייתי נותנת לו שנה פחות מ-40.
www.ageguess.com/guess.asp

לחובבי האתלטיקה

אתר "שוונג" הוא מקום מפגש מקוון לחובבי ספורט האופניים וענפי האתלטיקה השונים. באתר לוח אירועים עם אפשרות הרשמה מקוונת, תוצאות עדכניות, תמונות טריות מתחרויות, מסלולי רכיבה, סרטוני וידאו, מאמרים מקצועיים, כתבות על תחרויות בארץ ובחו"ל, קישורים לאתרים ולקניית ספרים ומגזינים בתחום ולוחות קנייה ומכירה. הקורא איתן, שנעזר מאוד באתר, מציין גם את פורום שוונג, בו ניתן לקבל המלצות ותשובות מקצועיות לשאלות.
www.shvoong.co.il

הרפתקה טקסטואלית בגלקסיה

דאגלס אדאמס היה אחד האבות הרוחניים של האינטרנט, ובספרו "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" הוא בעצם ניבא, בתיאור "המדריך", מעין מחשב כף-יד אלחוטי עם גישה למאגר מידע ענקי - הרשת. אדאמס עצמו היה מעורב ביצירת משחק מחשב עתיר גרפיקה, אבל יש משהו חינני בניסיון לצאת להרפתקה הזאת בגרסה טקסטואלית מקוונת. זה מתחיל כך: "אתה מתעורר. החדר חג באיטיות רבה סביב ראשך. או לפחות ככה זה היה נראה, אילו יכולת לראות משהו. אלא שאינך יכול לראות כלום - עלטה מוחלטת מסביב".
www.douglasadams.com/creations/infocomjava.html
ראיון עם דאגלס אדאמס: www.perkol.itgo.com/adams.htm

רדיו חובק עולם

לא צריך להיות פיראט כדי ליהנות ממוזיקה חינם באינטרנט. באתר "לייב 365" מרוכזות תחנות רדיו מכל העולם, אולי האוסף הגדול ביותר של תחנות מקוונות. חלק מהאזורים פתוח למנויים משלמים בלבד, והשומעים החופשיים חשופים פה ושם לפרסומות, אבל יש אלפים רבים של תחנות. ניתן לבחור על פי ז'אנר, אמן, המלצת העורך, או באופן אקראי. קלאסי, בלוז, רוק, ג'אז, מוזיקת עולם, האוז, טראנס, טכנו, ראפ, שירים ישנים מסודרים לפי עשורים ואפילו ערוץ קומדיות.
www.live365.com

סיפורי עליות ומורדות

"מצבי רוח של מעליות" הוא אתר המביא סרטונים קצרים המתמקדים בתא הקטן הזה. הממשק - אפל משהו - הוא כמו במעלית אמיתית, עם כפתורים עליהם לוחצים כדי לנווט בין "הקומות". יש מישהו שמתגורר במעלית, מישהי שמתלבשת ומתאפרת, מיזנתרופ שדוחף החוצה את האנשים שנכנסים, אחד שמשחק שחמט על לוח מתקפל ומישהי שלכודה במעלית.
www.elevatormoods.com

כתובת לתלונות

אם נפגעתם מידיעה או כתבה, ואתם רוצים שכלי התקשורת יפרסם תיקון או התנצלות - פנו תחילה לעורך. אבל אם הפנייה לא הועילה, תוכלו להתלונן למועצת העתונות. באתר החדש של המועצה תמצאו הסבר מדויק איך להתלונן ואיפה, לצד תקנון האתיקה, תקנון מועצת העתונות והחלטות המועצה.
www.m-i.org.il

רשימת הנעדרים

באתר "משפוחה", המשמש לשמירה על קשר בין בני משפחה באמצעות האינטרנט, נוסף מדור המוקדש לנעדרים. משפחה שאחד מבניה נעדר בנסיבות אלה ואחרות יכולה להגדיר אותו ככזה ולהוסיף תמונה, פרטים ואיש קשר.
www.mishpuhe.co.il/needarim

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar7-9-3.htm


99