כיכר אתרים / שרית פרקול

יום חמישי - 5.2.2004

Big Fish movie

לחיים לט"ו בשבט

מי שחשב שט"ו בשבט זה רק חג של פירות יבשים, בלי שום משקה ללחלח את הגרון, טעה, ובגדול. גם בחג הזה מצווה לשתות לפחות ארבע כוסות. לפי תיקון ט"ו בשבט, כפי שכתוב באתר חדש שהעלתה רשת אורט לכבוד החג, נהוג לשתות ארבע כוסות יין לבן ואדום, נוסף על אכילת 30 מיני פירות. היין הלבן מסמל את השלכת ואת תרדמת הצומח, ואילו היין האדום מסמל את התעוררות הטבע והלבלוב. הסדר נפתח בשתיית יין לבן, ובמהלכו עוברים בהדרגה ליין אדום - כסמל למעבר בין עונות השנה. על כך אפשר לקרוא באתר, לצד היסטוריה, הפעלות ומתכונים.
חלקו הראשון של האתר סוקר את שורשי החג ומנהגיו, כפי שנוסדו בידי יהודים בגולה, ואת ייסוד מנהג הנטיעות עם ההתיישבות החלוצית בארץ ישראל. חובבי המוזיקה יכולים להשמיע דרך האתר שירי ט"ו בשבט ולהשתתף בתחרות מיקסים לשירים, בעזרת תוכנה הניתנת להורדה מהאתר. החלק השני של האתר כולל צילומים ומידע על סוגי פרחים נפוצים, על עצים בישראל ועל תהליכים אקולוגיים בהקשרים של שמירה על איכות הסביבה.
אתר ט"ו בשבט באורט: www.ort.org.il/year/2bshvat
סדר ט"ו בשבט: www.chagim.org.il/tubishvat.html
סדר ט"ו בשבט ברוסית: www.chagim.org.il/turus1.html

יומולדת לכנסת

ט"ו בשבט הוא גם יום הולדתה של כנסת ישראל. חובבי הטריויה מוזמנים לענות באתר של אורט על ט"ו שאלות הקשורות בכנסת, שחוגגת השנה 55 שנים להיווסדה. באתר של הכנסת עצמו, מוזמנים הגולשים שבאו להשתתף בחגיגה לטעת עצים וירטואליים ביערות ארצנו ולקבל תעודה וירטואלית למהדרין.
יומולדת לכנסת: www.knesset.gov.il/tubishvat/bday.htm
טריוויה כנסת: www.ort.org.il/articles/?item=878831261

הצילו ב-34 שפות

חס וחלילה, שלא תזדקקו, אבל נניח שתרצו לומר, בצרפתית, "זהירות, מפולת!"? או בספרדית, "איבדתי את הסקי-פס שלי"? ואולי באיטלקית "שברתי רגל", באלבנית, "איפה השירותים?" או בגרמנית, רחמנא ליצלן, "הצילו!"? אתר השפות של הבי.בי.סי ייחלץ לעזרה. באזור מיוחד באתר, אפשר ללמוד איך אומרים ביטויים חשובים מתחום חופשת הסקי, וביטויים חיוניים ב-34 שפות אירופיות. הטקסט נכתב באנגלית, וכן בשפה הנוספת, ולחיצה על סמל הרמקול משמיעה אותו בקול, במבטא הנכון.
יש באתר גם קורסים מקוונים ברמת מתחילים בספרדית (עם קווין), בצרפתית (עם חאכים), בגרמנית (עם אנדריאה) ובאיטלקית (עם ג'ובאנה). הקורסים כוללים טקסטים כתובים וקטעי וידאו על רקע ערי אירופה, אם כי ניתן גם להסתפק באודיו בלבד במקרה שהפס לא מספיק רחב. מלבד שיחונים בשפות אלה, יש גם רשימות מילים וכללי דקדוק.
www.bbc.co.uk/languages

סימנים של אלצהיימר

"השיכחה - דיוקן של אלצהיימר", הוא סרט שהופק על ידי שירות השידור הציבורי בארצות הברית. באתר המלווה יש הסברים מפורטים על המחלה, המשפיעה על כמחצית מכל הקשישים מעל גיל 85.
בין השאר, ניתן לברר באתר את הסימנים המקדימים, לקרוא על גורמי הסיכון ועל ההתמודדות של האדם ושל סביבתו, לעשות מבחנים מקוונים ולראות קליפים מהסרט. יש באתר מידע על אופן פעולת הזיכרון וקישורים למשאבים נוספים. לא כדאי לפסוח על אזור המשחקים הססגוני, "מרכז החיים", עם הפעלות אונליין כמו סידור פרחים, פאזל, ביקור וירטואלי באתרי תיירות, ציור ועיון בקטלוגים של "סירס" משנות החמישים.
www.pbs.org/theforgetting

מוזיקה בשנטי

בית השנטי, המשמש בית חם לנערים ונערות במצוקה מכל שכבות האוכלוסיה, נוסד ב-1984 ומתקיים בעיקר מתרומות. לבית שתי שלוחות - שלוחת בנים ושלוחת בנות, בשכונת נווה צדק בתל-אביב. השוהים בבית השנטי הם בני 14-21, וזהו הבית היחיד בישראל הקולט נערים ונערות מעל גיל 18. מאז הקמתו נעזרו בבית השנטי יותר מ-13,000 בני נוער, לפי הכתוב באתר הנחמד שלו. באמצעות האתר אפשר לסייר וירטואלית במקום, לקרוא על תולדותיו ואיך אפשר להיעזר בו ולעזור לו.
במוצאי שבת יתקיים בהאנגר 11 בנמל תל-אביב מופע מיוחד של רדיו 99Esc החדש, למען ילדי בית השנטי. במופע: ברי סחרוף, הדג נחש, סאבלימינל והצל וה- DJ'S של תחנת רדיו 99Esc - אותה מלווה גם אתר אינטרנט חדש, אסקפיסטי ומקפיץ - כולם בהתנדבות.
אתר בית השנטי: www.shanti.org.il
Esc99 -אתר הרדיו: www.99Esc.co.il

בין אב לבן

"סיפורי דגים", סרט חדש בכיכובם של אלברט פיני, יואן מקגרגור, ג'סיקה לאנג והלנה בונהם-קרטר, הוא אגדה קסומה מצד אחד, עם ענק, גמד ומכשפה - ומצד שני סיפור אמיתי מאוד של יחסים בין אב לבנו וסיפור של אהבת חיים לאשה אחת. באתר היפה המלווה את הסרט יש מלבד המידע על השחקנים ועל ההפקה, איורים מקוריים שציירו אמנים בהשראת הסיפור, וכן המחשה, בעזרת סטורי-בורדס, של תהליך הפיכתו של התסריט לסרט.
www.sonypictures.com/movies/bigfishלמדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar5-2-4.htm

Sarit Perkol internet pages


12