כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 31.10.2004

camel by Reuven Rubin

כמו בועה שקופה

במקביל להשקת טרמינל 3, הושק גם אתר האינטרנט החדש של רשות שדות התעופה. האתר כולל המידע על הרשות, מתקניה והשירותים שהיא מספקת, והוא מאגד אתרי משנה של כל נמלי התעופה ומעברי הגבול בארץ, עם כ-30 תתי-אתרים בעברית ובאנגלית, בסך הכל כ-3,500 עמודי תוכן. כדי להקל על הגולש להתיידד עם הטרמינל החדש ולהרגיש כאילו כבר ביקר בו, הוכנסו לאתר אמצעי המחשה, בהם מפות תלת-ממד המפרטות את האולמות, המפלסים, המעברים, מגרשי החניה, המשרדים, השירותים, מרחקי הליכה ועוד. הגולש יכול להתמקד בכל רגע באולם מסוים ולקבל עליו מידע, עד לרמת החנות הבודדת. הסיור הווירטואלי נעשה באופן פנורמי (360 מעלות), ויש גם סרטוני וידאו של אזורים שונים. האתר מבוסס על טכנולוגיות של מיקרוסופט, ומערכת איתור מועדי ההמראות והנחיתות שבאתר - מן הסתם השירות הפופולרי ביותר - תומכת בביצוע שאילתות בשפה טבעית דרך SMS.
www.iaa.gov.il

על ראש הברוש

בחצרות הבתים שלנו מבקרות ציפורי בר שונות, ולרוב אין אנחנו יודעים את שמותיהן של האורחות המעופפות ואיך לפנק אותן. באתר היפה של האגודה הישראלית לטיפוח ציפורי הבר, בהנהלת שלומית ליפשיץ ודורון להב, יש שפע של מידע על ציפורי החצר ועל האגודה. האגודה הוקמה כדי לקדם את ההיכרות עם הציפורים ועם אורחות חייהן, להפיץ ולקדם את נושא הקמת פינות האכלה ושתייה לציפורים בחצרות, במוסדות חינוך ובגנים ציבוריים, וכן כדי לטפח במערכת החינוך את העניין והמודעות לנושא.
בין השאר, יש באתר הצעות לפעילויות חינוכיות, השתלמויות וסיורים בנושא הציפורים, "דפי ציפור" עם מידע, פרטים על האכלה וקינון ועל מיני צמחים אטרקטיביים לציפורים, אלבומי תמונות של חברי האגודה, פינה לילדים ומידע על עופות פולשים.
www.yardbirds.org.il

מוזיאון רובין

באתר החדש והמושקע של מוזיאון בית ראובן, המוקדש לצייר ראובן רובין, מוצגות יצירות נבחרות, עם מידע על נושאים ותכנים ביצירתו, לצד ביוגרפיה מצולמת, התרשמויות מהתערוכה הנוכחית ותזכורות לתערוכות עבר במוזיאון. האתר, המנצל היטב את המדיום, מוגש בעברית ובאנגלית. יש בו מידע על מוזיאון רובין עצמו, השוכן ברחוב ביאליק בתל-אביב, בבית בו התגורר הצייר כ-30 שנה. במדור הילדים יש הפעלות אינטראקטיביות, ובחנות המקוונת מוכרים גלויות, הדפסים, כרזות, כרטיסי ברכה, קטלוגים וגם משטח לעכבר פרי מכחולו של רובין. www.rubinmuseum.org.il

בדיקת התאמה

מערכת Match-Much-More מיועדת לבדיקת פוטנציאל התאמה, או כימיה, בין בני זוג. המערכת, שפותחה על ידי הפסיכו-אסטרולוגית אור-לי דוידוביץ'-חורב, מיועדת להטמעה באתרי הכרויות ואמורה לאפשר למשתמשים להעלות בצורה משמעותית את מספר הדייטים המוצלחים. חישוב ההתאמה מתבסס על נתונים אסטרונומיים ועושה שימוש במודל פסיכו-מתמטי. למרות זיקתו לאסטרולוגיה, הכלי הזה אינו מתייחס למזלות ואינו דורש הזנת שעה ומקום לידה. בינתיים, כל אחד יכול להשתשעשע במערכת הזאת חינם: מקישים את תאריכי הלידה של שני בני הזוג הפוטנציאליים, ובהקשת כפתור מקבלים הערכה כללית לגבי ההתאמה בתחומים הרלוונטיים לזוגיות: אהבה, מין, אישיות, שפע (אופטימיות/פסימיות) ותקשורת.
www.match-much-more.com

מה למדת בגן היום?

הילד מבלה שעון בגן או בבי"ס, אבל כשאנחנו שואלים אותו בשובו איך היה, מקבלים בדרך כלל תשובה לקונית ביותר. איך גורמים לזאטוטים לשתף אותנו בחוויות שלהם? ענת אשד כותבת על כך בערוץ הקהילתי החדש של מכון אדלר, המופעל בפורטל נענע על ידי צוות המומחים של המכון. הערוץ נועד לשמש מקום מפגש ברשת למשפחה, להורים, לזוגות, למתבגרים ולבני הגיל השלישי. יש בו קישורים לכתבות המתפרסמות באינטרנט בתחום המשפחה, אינדקס אתרים רחב הכולל מידע רלוונטי, לוח מודעות ומרכז מידע על פעילויות מכון אדלר, גלריית תמונות ופורום פעיל.
פורום אדלר: http://forums.nana.co.il/adler
מכון אדלר: www.machon-adler.co.il

מאגר עסקים ארצי

מאגר מקוון ארצי של עסקים, בו רשומות באינדקס מסודר אלפי חברות, בתחומים כמו תעשיה, חקלאות, פרסום, ספורט, השכלה, בריאות, רכב, נדל"ן ועוד, הושק באחרונה על ידי חברת "גמאקום", העוסקת בקידום אתרים באינטרנט. "הוסיף עסקך" מציג טופס פשוט למילוי, לשם פרסום העסק במאגר, ללא תשלום. בנוסף מתפרסם באתר לוח מודעות רכב, דירות, עבודות, מכרזים ומבצעים. ניתן לחפש באינדקס, או במנוע החיפוש. המאגר הראשוני הוקם במקור לפני שנה, בחסות מט"י, המרכז לטיפוח יזמות בירושלים, כתרומה לקהילה. עם הזמן נרשמו אליו בתי עסק מרחבי הארץ, ולכן הוחלט להקים מאגר כלל-ארצי.
www.ib2b.co.il

מה אומרים הצבעים

כחול, צבע השלום, מבטא אמון וביטחון. ירוק בהיר, צבע הצומח, מבטע תקווה, שמחה והתחדשות. צהוב בוהק מייצג את השמש ומכאן אינטליגנציה ורגישות. סגול מתקשר לעין השלישית ומעיד על יכולת אינטואיטיבית. רינת פלג-אמיר עוסקת בניתוח ופענוח ציורי ילדים, שרבוטים וכתב יד, ובאתר שלה יש בין השאר פירוט של הצבעים ומשמעותם בציורי ילדים ובחלומות. ניתן למצוא דוגמאות לניתוח אישיות על פי ציורים, למד מידע על הרצאות וסדנאות להורים.
www.shirbut.net

ספרים מגוגלים

גוגל הרחיבה את שירות "גוגל פרינט" שלה, המאפשר חיפוש בתוך הטקסט המלא של אלפי ספרים. כל מו"ל יכול להכניס לגוגל צילומים דיגיטליים של דפים מתוך ספר, ובגוגל יסרקו את הדפים האלה ויהפכו אותם ברי-חיפוש, בחינם. החיפוש מתבצע באופן רגיל, למשל אפשר לרשום באנגלית "רומיאו ויוליה", או "ספרים על אקוודור", ולקבל קישורים לספרים בתוצאות החיפוש. ניתן אז למצוא מידע על הספר, לחפש נושאים אחרים בתוך אותו ספר, או לקנות אותו ישירות אונליין. אי אפשר לקרוא כך באופן מקוון את הספר כולו, אבל השירות בהחלט שימושי.
www.print.google.com

בלוגים: סיטקום פרוזאי

נו, כזה עוד לא היה לנו. נועה, שי ולביא, שלישיית כותבים הנקראים בשם הקולקטיבי החביב נון-שה-לנט, מפרסמים בבלוג שלהם קומדיית מצבים כתובה, בהמשכים. "זהו אינו סיטקום שגרתי, שהרי הוא בא דרך המילים ולא דרך תמונות מהירות בטלוויזיה, זהו סיפור בהמשכים שיש בו מן החיים האמיתיים, קצת מחייהם של הכותבים, קצת הומור וקצת רגש. בעדינות לעיתים ולעיתים בעצבנות, תוכלו להכיר כאן את הנפשות הפועלות ולעקוב אחר מעלליהם", הם מסבירים בפוסט הבכורה. "פרוזאי" במובן זה שבניגוד לתסריט, הטקסט אינו מסודר כדיאלוג ואינו נחלק לסצינות מובהקות. הסיטקום הבלוגי מתרחש בתל-אביב, שם גרים ועובדים כל השלושה. לנוחיות הקהל, כעזר לדמיון, הם מלהקים לתפקיד יפית את סנדרה בולוק, לתפקיד נוגה את דרו ברימור ולתפקיד גלעד את מאט דיימון.
הפרק הראשון, "על פיפי של חתול ותחילתה של דיאטה", נפתח בתיאור של יפית, המקרצפת את הרצפה תוך זמזום עצבני של הלהיט הרומני "מיה היא". בערך באותה שעה, מבקרת נוגה, חברתה הטובה, בסופרמרקט הסמוך, מתלבטת בין הפרודוקטים. "לא, תתרחקי, תתרחקי, רק לא שלושה 'קליק' בעשר שקל, תתרחקי. צאי מהאיזור, תתחמקי, עיצמי עיניים, המוצרים החומים האלה לא קיימים בשבילך, את מוחקת אותם מתת ההכרה שלך, תברחי! תברחי אם את רוצה להיות חתיכה! תברחי מהר! ראן נוגה ראן".
וכך זה נמשך, עם פרק המשלב אקשן של כדורגל עם תסכול מינית, בכיכובם של גלעד, חברו הטוב שי ומיקי, השכן החדש של יפית וגלעד ("אני מתוסכל מינית, זה חשוב כמעט כמו כדורגל"), ועם מציץ מסתורי בחלון בעת מקלחת שלווה של בוקר ("לא עכשיו! אני לא בנויה להצצות! היא צועקת וסוגרת את החלון, מכסה את הרצפה בטיפות גדולות בעוד היא בורחת לחדר השינה"). יכול להיות יותר מעניין, יכול להיות יותר מצחיק, יכול להיות כתוב טוב יותר, אבל יופי של רעיון. הגולשים מוזמנים להציע עלילות בתגובות.
www.israblog.co.il/68766

קשקושים:

טוב שם טוב. רוצים לדעת מה אומר השם שלכם על האישיות שלכם? לגבי מנוע השמות די דייק, נסו אותו בעצמכם, אם כי לא כל השמות העבריים מופיעים בו. תודה לכבירי.
www.pressanykey.com/cgi-bin/cgiwrap/pak//names.cgi

בלמ"חניקים מודרניים. צחי פלד מפרסם באתר שלו קריקטורת אקטואליה מזמרת בנושא טילי הקסאם, "הרוח נושבת קלילה".
www.asakim.co.il/z-toon/kasam

ילדה ביישנית. סרטון קצר על ילדה ביישנית. לבעלי לב חזק בלבד.
http://web4sale.brinkster.net/stuff/shygirl.html

אירועי רשת:

באתר של מרכז רבין אפשר להדליק לזכרו נר וירטואלי, ב-4 בנובמבר ובכל יום אחר בשבוע.
www.rabincenter.org.il

א'

בפורום "קופסת הלהיטים" של תפוז יתקיים ב-16:00 סיכום השנה במוזיקה הבינלאומית - דיון עם נציגי חברות התקליטים.
http://forums.tapuz.co.il/dotmusic

הופעה חיה של דייויד ברוזה, בשידור חי ממועדון ה-AYS, תשודר בוואלה וואו משעה 21:00.
http://wow.walla.co.il

הסופר יורם קניוק יתארח ב-19:00 בקהילת "ספרים וספרות" של MSN וידבר על יצירותיו "הברלינאי האחרון" ו"חיים על נייר זכוכית".
http://community.msn.co.il

ב'

"העתיד כבר כאן", סמינר בינלאומי מקוון עם שתי הרצאות בנושאי השקיה אינטנסיבית במטעים וביצוע פרויקט לניהול הקמת חממות יועבר על ידי חברת "נטפים" במסגרת תערוכת החקלאות האינטרנטית "אגרי-א-הד". המשתתפים שיתחברו בשעה 18:00 יוכלו לצפות בימי שני ושלישי במצגות מולטימדיה, להציג שאלות ולקבל תשובות בזמן אמיתי.
www.agriahead.com

באתר עיריית ירושלים יועבר בין 18:00 ל-23:00 בשידור חי אירוע ההשקה של "ירושלים האלחוטית", למי שלא יוכל להגיע עם לאפטופו לרחבת כיכר ספרא, שם יופיעו עברי לידר, מיה בוסקילה ולהקת בוטן מתוק בקרקס.
www.jerusalem.muni.il

ג'

הבדרן אדיר מילר יתארח בווידאו-צ'ט של וואלה ב-19:00.
http://wow.walla.co.il

השחקנים הצעירים תום אבני והדס מורנו יתארחו ב-19:00 בווידאו-צ'ט בוואלה Zone וידברו על המחזמר "אלאדין" שיועלה בחנוכה.
www.zone.walla.co.il

ד'

הזמרת בתי תחלק בשעה 14:00 לגולשים בקהילת "מוסיקה ישראלית" ב-MSN סינגלים חדשים שייצאו באותו יום לרדיו, לכבוד צאת אלבומה החדש.
http://community.msn.co.il

ה'

המוזיקאי ארקדי דוכין יתארח ב-19:00 באתר של דיאט קוקה קולה לכבוד תוכנית הבישול החדשה שלו בערוץ 2, "שירים מהבטן". הוא יצ'וטט עם הגולשים על אוכל ועל מוזיקה.
www.feelgood.co.il

יואב קוטנר יתארח בפורום "ערוץ 24" של תפוז בשעה 21:00.
http://forums.tapuz.co.il/music24

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar31-10-4.htm

Sarit Perkol internet pages


57