כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 30.1.2005

translations

שערים היסטוריים

המגזין "טיים" העלה לאינטרנט את הארכיון שלו, 81 שנות עיתונות - יותר מ-266,000 מאמרים - והרבה מאוד רגעים בלתי נשכחים בתולדות האנושות. הטקסטים המלאים זמינים תמורת כ-5 דולרים למנויי המגזין, בחבילות-נושא נוחות עם כותרות כמו "מוזיקה", "אזכורים ראשונים של אנשים מפורסמים" (אלביס פרסלי, ג'ון קנדי, אדולף היטלר, ביל גייטס, אוסמה בן-לאדן), "הכל על המסע בחלל", "אהבה ומין", "מלחמת העולם השנייה", "משפחת המלוכה הבריטית" ועוד. גם מי שאינו מנוי יכול להתרשם מהשערים ומתקצירי המאמרים. מנוע חיפוש פנימי מאפשר לסקור את שערי המגזין לפי שנים, לראות את תוכן העניינים - ולקנות את הגיליון, או תדפיס ממוסגר של השער.
www.time.com/time/magazine/archives

יפהפיות ומפלצות

יפהפיות חייזריות, יפהפיות בכבלים, יפהפיות רובוטיות ויפהפיות מיתולוגיות - נשים מצוירות המתנוססות על כריכות של חוברות משנות ה-50, מככבות בגלריות של "בייבז אין ספייס". האתר, בניהולו של וויליאם סטוטלר, הוא מה שנשאר מאתר נרחב של מדע בדיוני, שפעל בשנים 1997-1998.
יפהפיות: www.a23.com/babesinspace

האם האיש המתכווץ יכול להביס עכביש באמצעות מחט פשוטה? האם מבנה העצמות של קינג-קונג יכול לשאת את משקלו? מייקל לברברה, פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת שיקגו, מפרסם באתר שלו מאמרים מפורטים על ההבטים הביולוגיים של המפלצות בסרטים סוג ב': אנשים זעירים, בעלי חיים ענקיים והצמחיה המאכלסת את הייקומים הבדיוניים.
מפלצות: http://fathom.lib.uchicago.edu/2/21701757

החברים של וענונו

כף היד של מרדכי וענונו כנראה לא נמצאת שם, אבל באוסף הידיים המקוון יש 120 תמונות של ידיים - מקושטות, מקושקשות, מפחידות, מצחיקות - מכל העולם. יש ידיים עם כתובות, ידיים עם ציורים, ידיים עם כפתורים וידיים עם עיניים ושיניים. תנו יד לפרויקט הזה.
www.robottle.com/hands

חמישים ומשהו

אתר "קלאב 50" מיועד לאגד את בני החמישים-ומשהו בישראל, כדי להציע להם מידע ושירותים תפורים על פי הצרכים וסגנון החיים שלהם. באתר, שהרישום אליו חינם, יש כתבות וחדשות בנושאי בריאות, פנאי, כספים ומשפחה. בין השירותים הייחודיים לחברי המועדון - תנאים מיוחדים בייעוץ פנסיוני והחזרי מס, שירות "רופא צמוד" והטבות בתחום הנופש ועיצוב הבית. המועדון הוקדם בראשותו של עוזי ברעם, לשעבר שר התיירות.
www.club50.co.il

קספרסקי בעברית

"קספרסקי" הוא ה"נורטון" החדש - תוכנת אנטי-וירוס שעושה את תפקידה בנאמנות והולכת וצוברת מוניטין. באתר העברי של חברת "קספרסקי לאבס" יש מידע בזמן אמת על איומים חדשים כמו וירוסים, סוסים טרויאניים, תולעים ושאר מריעין בישין. באתר ניתן גם להוריד כלי סילוק מזיקים, לסרוק אונליין קבצים ספציפיים ולהוריד עדכונים וגרסאות ניסיון.
www.kaspersky.co.il

הנצחה להרוגי תאונות

באתר שמלווה את התוכנית "מדינה על הכביש", שנועדה להעלות את המלחמה בתאונות הדרכים לראש סדר היום הציבורי, יש מפת "כבישים אדומים", שססטיסטית התרחשו בהם יותר תאונות, והשיר "מה עשית היום", בביצוע מיקה קרני. פינת ההנצחה שבאתר מאפשרת להזכיר את ההרוג, בתמונה ובסיפור, בניסיון למנוע הישנות המקרים.
www.tapuz.co.il/medina

גלריית בלרינות

יורגן וילהלמסון הקים היכל תהילה לרקדניות הבלט, בעבר ובהווה. הוא מזכיר באתר עשרות בלרינות, בטקסטים שליקט מהאתרים הרשמיים של תיאטרון הבולשוי, תיאטרון מרינסקי (קירוב, הבלט המלכותי ואנציקלופדיות בלט. את תמונות הבלרינות ליקט מספרים, מגזינים, תוכניות של הופעות, הודעות לעיתונות ומהאוסף הפרטי שלו.
www.ballerinagallery.com

השוואת קרנות

קבוצת "אנליסט" השיקה אתר, המאפשר לקבל מידע על תעשיית קרנות הנאמנות בישראל, עם נתוני השוואה בכל הפרמטרים הקיימים בתחום המניות מ-1987 ובתחום האג"ח מ-1992. ניתן לבצע חינם השוואות תשואות בין קרנות נאמנות שונות על פי חתכים שונים: תקופת השוואה, מנהלי קרנות, תחומי התמחות, השואה למדדים קיימים או סינתטיים ועוד. האתר מתעדכן על בסיס יומי ויש בו אינפורמציה מפורטת על 16 קרנות הנאמנות של הקבוצה.
www.analyst.co.il

קשקושים

משוגעים, רדו מהרשת

"פרקלמפט", הכלאה בין משחק וידאו רב-משתתפים לבין אמנות רשת, הוא פיתוח של ג'ייסון ואן אנדן, מתכנת מחשבים, כחלק מיצירה מקוונת רחבה יותר, "פרויקט חיוך". במשחק החדש, שהושק בתחילת ינואר בניו-יורק, המשתמש, שמיוצג על ידי עצם עגול מנוקד דמוי אמבה שנקרא "משוגען", צובר נקודות על ידי כך שהוא עובר את המשוגענים האחרים. השליטה במשוגען נעשית על ידי שליטה במשוגעסים: ארבעה עיגולים צבעוניים, המייצגים רגשות של זעם (אדום), אושר (כתום), צער (תכלת) וחרדה (ירוק). הוראות מפורטות באתר.
http://smileproject.com/farklempt/v/1

בלוגים

ארץ חמודה

"אזרחית קטנה עם שפם מנתחת את פרצופה של המדינה, מלוח השידורים של הרדיו והטלויזיה ועד המעלות והחסרונות בלהיות 'ישראלי'", כך מציגה טלי את הבלוג שלה, "ארץ חמדת אבות". בצד הבלוג היא מפרסמת את רשימת הדברים הכי ישראלים בעיניה, החל בירושלים, הדגל, ההמנון, תעודת הזהות הכחולה והצפירה ביום הזיכרון, דרך תנועות הנוער, מנגל וחידון התנ"ך, ועד כובע טמבל וסלנג עברי. רשימה נוספת, "התפריט הישראלי", כוללת ניגוב חומוס, קרמבו, לחמניה ושוקו, ממרח שוקולד השחר העולה, שוקולד פרה, במבה, ביסלי וגרעיני עפולה (גם מסטיק "בזוקה" הפך אצלה לנכס צאן ברזל של הקולינריה המקומית).
ברשומה "טעם מתוק מן העבר" היא כותבת על משחקים וצעצועים נוסטלגיים - דוקים, חמש אבנים, מחניים, חי-צומח-דומם ושלום-אדוני-המלך, סבתא סורגת, גומי וחבל. בהמשך היא מזכירה שירי ילדות, בהם "פרח נתתי לנורית", "בובה זהבה" ו"אני עומדת במעגל", וספרים כמו חסמב"ה, קופיקו, "אני אתגבר", "נוריקו סאן הילדה מיפן" ו"איה הג'ינג'ית".
בין רשימה אחת לשנייה, היא מייעצת לוויקי כנפו, מחמיאה לצופית גרנט, מתאבלת על עוזי חיטמן ומראיינת את עצמה במקום יאיר לפיד. יש לה מה להגיד גם על מעמדו של המורה בישראל, ועל רשות השידור, על בזק, ובכלל.
פוסט נחמד היא מקדישה לבובות: "כל ילדה זוכרת בטח את הבובה הראשונה שקיבלה מתנה ולאחריה בטח באו עוד בובות.... הבובה הראשונה שלי 'אלישבע' מהשיר של מרים ילן שטקליס 'אלישבע מה נחמדת', ששיריה התנגנו לי על הפטיפון השכם וערב... אלישבע המשיכה ללוות אותי כמה שנים, עם עוד בובות משודרגות כמו ברבי ושות', עד שנפרדנו לדברים יותר מעשיים".
http://blog.tapuz.co.il/Tali1912

אירועי רשת

חולצת אינטרנט

לכבוד חגיגות העשור לאינטרנט, הכריזו אתר "קונספציה" ואיגוד האינטרנט הישראלי" על תחרות "זהות-טי" בנושא הגבולות והקשר בין זהות מקוונת לזהות שמחוץ למחשב. הכוונה היא להעביר את העיצובים לחולצות-טי, שיימכרו בחנות וירטואלית. את העבודות אפשר לשלוח עד 3 בפברואר. העבודות יוצגו ושמות הזוכים יוכרזו במסגרת הכנס השנתי ה-9 של איגוד האינטרנט הישראלי, שיתקיים בתל-אביב ב-9 וב-10 בפברואר. www.exego.net/specials/identi-T

טבע ועיר

* החברה להגנת הטבע מקיימת תחרות צילומי טבע בערים, "טבע והעיר הגדולה". ניתן להגיש תמונות לתחרות עד ה-5 בפברואר, והן יתפרסמו בפורום הרשמי של החברה.
http://forums.tapuz.co.il/tevatlv
* עמותת "צלול" מקיימת תחרות צילומים בנושא טבע עירוני במדור "שווה ציון" של MSN ישראל. שני המקומות הראשונים יזכו בנגן MP3.
http://community.msn.co.il/shave/TevaCompetitionDetail.asp

משפחה פוטוגנית

באתר התמונות "פוטו" עורכים תחרות תמונות בנושא "המשפחה". אפשר לשלוח תמונות עד ה-18 בפברואר, והזוכה יקבל במתנה הדפסה חינם של 100 תמונות, או כרטיס זיכרון.
www.foto.co.il

יום ראשון 30.1

מומחי ההסתדרות יתארחו ב-12:00 בפורום "אורחי קהילת חברה" ב-Ynet ויענו לשאלות בנושא העסקה פוגענית וזכויות של מלצרים.
www.ynet.co.il/forums

יום שלישי 1.2

* ד"ר י. לב אור, רופא ילדים ומומחה ברפואה משלימה, יתארח ב-21:00 בפורום "הורים חדשים" של NRG מעריב.
http://forums.nrg.co.il
* דיון בנושא "חמסין וציפורים משוגעות" יתקיים ב-19:00 בפורום "ספרים וספרות" בתפוז.
http://forums.tapuz.co.il/books

יום רביעי 2.2

* עומרי ניצן, המנהל האמנותי של תיאטרון הקאמרי, יתארח ב-14:00 בפורום "תיאטרון" של Ynet.
www.ynet.co.il/forums
* עו"ד עירא הדר תתארח ב-13:00 בפורום "פוליטיקלי גייז" של NRG מעריב ותדבר על סוגיות אישות של גייז.
http://forums.nrg.co.il

יום חמישי 3.2

קובי ויינברג, בעל מכון לפיזיותרפיה, יתארח ב-18:00 בפורום "ריצה" בתפוז ויענה לשאלות בנושא פציעות ספורט ודרכי מניעה.
http://forums.tapuz.co.il/rti

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar30-1-5.htm

Sarit Perkol internet pages


99