כיכר אתרים / שרית פרקול

מעריב אינטרנט - 29.1.2004

Jeff's Robots

הרובוטים של ג'ף

איזה כיף לראות אתר המוקדש כולו לדבר אחד, באהבה, בידענות ובלהיטות רבה כל כך. לא כל אחד משוגע לרובוטים כמו ג'ף, אבל הנושא הזה ריתק מאז ומתמיד ילדים ומבוגרים. לפי ספרי המדע הבדיוני, סרטי "מלחמת הכוכבים" ו"ישנוני" של וודי אלן, כבר היינו אמורים להיות מוצפים רובוטים. אבל הנה, העתיד כבר כאן, והרובוטים (שם שמקורו "עבודה" בצ'כית) עדיין לא עושים בשבילנו את כל העבודה. להוציא שואבי אבק רובוטיים, כמעט אין דרך להטיל את ביצוע עבודות הבית על יצור מכאני.
באתר "הרובוטים של ג'ף" יש אוצר בלום של רובוטיקה. ג'ף מספר באתר שלו על תולדות הרובוטים, דן בתבונה מלאכותית, מציג את צעצועי הרובוטים שלו ושל אחרים, ומביא גלריית תמונות ענקית של כל רובוט שהופיע אי-פעם על כריכת ספר, חוברת קומיקס, כרזה של סרט, דיסק או משחק מחשב. יש גם קישורים לציורים של רובוטים, אוסף קישורים ארוך ומסודר ופורומים שמנהל ג'ף סביב התחביב שלו.
www.jeffbots.com

משימות לאומיות

"הלכתי כי קרא הקול" - זו הסיסמה המתנוססת בראש האתר החדש של "אגף המשימות הלאומיות של התנועה הקיבוצית". האגף עסק, למשל, במסיק זיתים בכפרים פלשתיניים, ולעומת זאת הושיט עזרה גם להקמת גדר ההפרדה בגלבוע. בין פעילויות האגף בשנתיים האחרונות: ארגון אלפי המתנדבים למילואים בקו התפר, הכנת בני נוער מהקיבוצים לשירות משמעותי ביחידות השדה בצה"ל, סיוע לויקי קנפו ולאמהות החד-הוריות במאבקן, ליווי מאות מתנדבי שנת השירות במסגרת תנועות הנוער, כפרי הנוער, מרכזי הקליטה וליווי קיבוצים צעירים.
באתר ניתן למצוא מידע מפורט על האגף, תוכניות העבודה ועדכונים שוטפים. "אין אנו מבקשים דבר, אלא מעט תשומת לב", נכתב שם.
משימות לאומיות: www.kibbutz.org.il/mesimot

כדאי להציץ גם ב"מצגת התנועה הקיבוצית", שכתב יעקב לזר ועיצב עידן מרום. המצגת החיננית מביאה, על קצה המזלג, נתונים היסטוריים, כלכליים וחברתיים, ועוסקת גם בשינויים שחלו בקיבוץ בעת האחרונה.
מצגת הקיבוצים: www.kibbutz.org.il/matzeget/kibutz.htm

זהירות, אסבסט

אנשים משתמשים באסבסט כבר יותר מ-2,000 שנה, ולמעשה, את השם הצמידו לחומר הזה ביוון העתיקה, כשהמשמעות היא "בלתי ניתן לכלייה". כבר אז, כפי שאפשר לקרוא באתר מקיף העוסק באסבסט, ידעו שלאסבסט יש השפעות ביולוגיות מזיקות. אבל למרות העובדה שכבר הקדמונים הבחינו במחלת הריאות בקרב עבדים שטוו סיבי אסבסט לתוך בד, הם היו מוקסמים מתכונותיו הקסומות-לכאורה של החומר, ולכן התעלמו מהסימפטומים. היוונים השתמשו באסבסט לצורך פתילים לאש התמיד במקדשים, כבגדי קבורה למלכים וכמפיות. לפי השמועות, הם נהגו "לרחוץ" את מפיות האסבסט על ידי השלכתן לאש, שהיתה מלבינה אותן.
האסבסט יצא כמעט משימוש בימי הביניים, אבל במאה ה-18 חזר לשימוש, ובתקופת המהפכה התעשייתית נעשה נפוץ ביותר. הסכנות הבריאותיות נשכחו או נזנחו. האבחנה הראשונה של מחלה שנגרמה בידי אסבסט היתה ב-1924, אצל אשה בת 33, שעבדה עם אסבסט מאז גיל 13.
נוסף על מידע היסטורי יש באתר מידע על הנזקים לבריאות, מידע בקשר לחקיקה אמריקנית ולקט מקורות וקישורים רלוונטיים לתחום זה, כולל דרכים לברר אילו דברים עשויים אסבסט נמצאים בסביבת הבית.
www.asbestosresource.com

אפקט הפרפר

אדוארד לורנץ, מטאורולוג מ-MIT, בנה ב-1960 מודל של מזג אוויר, אותו הריץ על מחשב פרימיטיבי. המודל עבד יופי, והקולגות התפעלו כדבעי. יום אחד, הוא הריץ את אותה תוכנית, אבל התוצאה לא היתה אותה תוצאה, והוא לא הבין למה. הוא בדק הכל שוב ושוב, עד שהבחין בהבדל אחד - בריצה השנייה, הוא עיגל את הספרה הרביעית אחרי הנקודה. כך נולד מה שנקרא "אפקט הפרפר": הרעיון שרפרוף כנפי פרפר בביינג'ינג בחודש מארס, יכול לגרום לשינויים בדפוסי סופות הוריקן באוקיאנוס האטלנטי באוגוסט. באתר של הסרט החדש "אפקט הפרפר" יש, נוסף על תמונות של הכוכב המצודד אשטון קוצ'ר, הסברים על אפקט הפרפר ועל תיאוריית הכאוס, כולל המחשה ויזואלית של האפקט עצמו.

www.butterflyeffectmovie.com

באולינג על הדשא

כדורת דשא משחקים על מגרש דשא עדין ומיוחד ובצורת ריבוע. הכדורים עשויים תרכובת פלסטיק, ומשקלם כ-1.5 ק"ג. הם בגדלים שונים, וכל שחקן מתאים לעצמו כדור לפי גודל כף ידו. בקצה אחד של המגרש מציבים שטיחון, בקצהו השני מניחים כדור לבן קטן המכונה "קיטי" או "ג'ק". השחקנים עומדים על השטיחון ומגלגלים את כדוריהם על הדשא, במטרה להגיע קרוב ככל הניתן לכדורון הלבן.
את ההסבר הזה, באופן מפורט יותר, ניתן לקרוא באתר החדש של מועדון כדורת רעננה. את המשחק משחקים בני כל הגילים, גברים ונשים. ניתן לשחק כיחידים, זוגות, שלישיות או רביעיות. באתר יש מידע על ספורט זה, המוכר בעולם ופחות מוכר בארץ. אפשר לקרוא על חוקיו, על תולדות המועדון על שם אייב בק ועל הישגים בינלאומיים לנשים ולגברים. יש באתר מידע ועל תחרויות בארץ ובעולם, גלריית תמונות, פורום (בחיתוליו) וקישורים לאתרי כדורת בעולם.
www.cadoret-raanana.com

משחקונים ממכרים

באתר פופקאפ החמוד, המציע משחקים פשוטים וממכרים שאפשר לשחק אונליין או להוריד למחשב, נוסף משחקון חדש - זומה. באותה הזדמנות, מי שלא מכיר - ממליצה לנסות את המשחקונים "בוקוורם" (משחק מילים למיטיבי לכת באנגלית), "מה ג'ונג" ו"אלכמי". לילדים יתאימו "ביג'ואלד" ו"תיבת נוח".
www.popcap.com


למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar29-1-4.htm

Sarit Perkol internet pages


33