כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 23.1.2005

ארומה אינטראקטיבית

אתר האינטרנט של יקבי כרמל הוא חוויה, אפשר כמעט להתמסטל מהביקור בו. ב"מרתף המשקאות" לומדים על סוגי המשקאות השונים, יש הסברים סוגי יין, על זני ענבים ועל אופן הפקת היין, לצד מידע על קורסים והדרכות. במדור "יין ואוכל" לומדים בישול ביין, התאמת יין לאוכל והכנת קוקטיילים. המדור "חוויית היין" מדבר על רכישת היין, אחסונו, פתיחתו, אופן הגשתו וכיצד טועמים ממנו. הפתעה מיוחדת היא "גלגל הארומות" האינטראקטיבי: כעזרה לטועמי יין פיתחו מדענים באוניברסיטת דייויס בקליפורניה שיטה המארגנת את כל המונחים המתארים את ריחות היין לתריסר קטיגוריות, המתפלגות ל-29 תת-קטיגוריות ול-94 מונחים ישירים. בנוסף, באזור "כרמל כיף" אפשר לשלוח גלויות אלקטרוניות של חיזור ושל הזמנה לארוחה. ילדים יוכלו לשחק "תופסת ענבים" ולמלא חוברת עבודה מקוונת בנושא היין.
www.carmelwines.co.il

וכיתתו חרבותיהם לאופניים

הסטודנטים מהאוניברסיטה המלכותית לאמנויות בפנום פן, קמבודיה, לא סבלו ממחסור בחומרי גלם בבואם להגשים את פרויקט "אמנות למען שלום", במסגרתו נוצרו יצירות אמנות מכלי נשק ישנים. אחרי יותר מ-30 שנות מלחמת אזרחים, שהסתיימו ב-1998, השמידה הממשלה 125 אלף כלי נשק. מארגני הפרויקט ביקשו כמה אלפים מכלי הנשק האלה, והתוצאה היא תערוכה מעניינת, שניתן לראותה גם באינטרנט. אופניים, יתוש, עכביש, כלב, וגם יונת שלום - על טהרת כלי המשחית. אינשאללה בקרוב אצלנו.
www.peaceartprojectcambodia.org

קן לציפור

והיה כי תמצאו שיר של ביאליק שעוד לא מתפרסם באתר של פרויקט בן-יהודה, יהיה ממש נחמד אם תקלידו אותו למחשב. באתר, שעוסק ביצירת מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית וריכוזן, הושק באחרונה אגף יצירות חיים נחמן ביאליק, עם פקיעת זכויות היוצרים על כתביו ומעבר מכלול יצירתו הספרותית לנחלת הציבור. הפרויקט, בעריכת אסף ברטוב, מבוסס על עבודה התנדבותית ומתארח בשרת מתקדם של בי"ס שנקר. תמצאו שם רבים מן השירים והפזמונים, סיפורים ודברים שנאמרו בעל-פה. חלק המאסות והמאמרים עדיין בחיתוליו. לכבוד הפרויקט, יתקיים ב-27 בינואר ערב חגיגי, פרטים באתר.
www.benyehuda.org/bialik

אנחנו על המפה

באתר הספריה הווירטואלית של מטח, בו מוצעים חינם שפע של חומרי לימוד וחומרי עזר, נוספו גם אטלס ישראל ואטלס היסטורי, עם מפות אינטראקטיביות בנושאים שונים. האטלס ההיסטורי כולל מפות מתוך סדרת ספרי הלימוד "מסע אל העבר", לכיתות ו' עד ט'. אפשר, למשל, ללכת בדרכי הצלבנים, לעקוב אחר התפתחות השכונות החדשות בירושלים, לראות מפה דינמית של גבולות הרייך הגרמני, כולל מיקום הגטאות, מחנות העבודה ומחנות ההשמדה. אטלס ישראל כולל מפות אינטראקטיביות של אקלים ונוף, ישובים, גבולות ואזורים, אוכלוסיה, כלכלה, תיירות ואיכות הסביבה. בספריה הווירטואלית יש גם לקסיקונים, 100 מושגים במורשת ישראל ודמוקרטיה, אסופת מאמרים על המזה"ת וחומרי עזר מתחומי המדעים, תרבות ויהדות.
lib.cet.ac.il

הדואר בא היום

בערים המודרניות, עם הבתים המשותפים ותיבות הדואר הסטנדרטיות, קצת קשה למצוא תיבת דואר שתתאים לאוסף באתר של סאם. אבל מכל מיני מקומות בעולם, שולחים אליו צילומים של תיבות דואר ייחודיות: בדמות רוכב אופניים עם פתח מאחור, קקטוס, דג, טרקטור, פטיש, פרה, תוכי וגם מכנסיים עם "חנות" נפתחת.
www.sblom.com/mailbox

אירועי רשת

יום ראשון 23.1

הפסיכולוג עופר מאורר יתארח בפורום "זהות מינית" בתפוז ב-19:30 בעקבות הכתבות על האפשרות להפוך הומואים לסטרייטים. http://forums.tapuz.co.il/sexualid

יום שני 24.1

הזמר ליאור נרקיס יתארח ב-18:00 בקהילת "מזרחית בדם ובנשמה" של MSN.
http://community.msn.co.il

יום שלישי 25.1

* בפורום "אופניים" בתפוז יתקיים ב-16:30 אירוח בנושא קניית אופניים.
http://forums.tapuz.co.il/bike
* סיגל הרוש תתארח ב-13:00 בפורום "פרצופה של המדינה" ב-NRG מעריב ותדבר על מחאה חברתית, זכויות עובדים, תקציבים והצעות לשינוי. http://forums.nrg.co.il

יום רביעי 26.1

ניסים אמון, מאסטר זן, יתארח ב-21:00 בפורום "מדיטציה ורייקי" של NRG מעריב.
http://forums.nrg.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar23-1-5.htm

Sarit Perkol internet pages


89