כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 18.1.2004

אנטומיה משעשעת

anatomical illustration

"אנטומיה חלומית", אתר אינפורמטיבי מקסים של ספריית הרפואה הלאומית האמריקנית, בשיתוף עם משרד הבריאות האמריקני, סוקר בתמונות ובטקסט את האופן בו נתפס גוף האדם לאורך הדורות. האמנים של המאה ה-15, למשל, שנתבקשו לצייר את חלקיו הפנימיים של גוף האדם לצורך ספרי רפואה ומחקר, נקטו לעתים גישה משועשעת, או סוריאליסטית. כך ניתן לראות גבר מרים למעלה את עורו כמו סינר, כדי לחשוף את המעיים, או אשה הריונית, שרחמה פרוש כמו פרח, עם התינוק במרכזו. בתקופת המהפכה התעשייתית, ניתן לראות ציור גוף האדם הנראה כמו חדר מכונות.
www.nlm.nih.gov/exhibition/dreamanatomy

הפסקת אש

"בואו נשאף ליותר - מפסיקים לעשן ביחד, ובחינם" היא סיסמת האתר החדש "סיגריה", שמטרתו לנצח במלחמה נגד העישון. באתר, הפועל בשיתוף ועידוד משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן בישראל, יש עובדות על נזקי העישון, מדריכי גמילה וקהילות תמיכה. פרויקט הדגל של האתר הוא יום "הפסקת אש", שנקבע לתאריך הסמלי 4.4.2004. עד אז, מוזמנים כל המעשנים, וכל מי שמקורב למישהו שמעשן, אל האתר, לקרוא על הפרויקט ועל דרכים להילחם בהרגל היקר והמזיק לבריאות. בין השאר, יש באתר מחשבון "בריאות ורווח", אליו מזינים את מחיר הקופסה, את מספר שנות העישון ואת מספר הקופסאות ביום ומקבלים את החיסכון, בכסף - ובזמן חיים.
www.cigaria.co.il

בגדד ב-21 יום

מצגת מולטימדיה, עם מיטב הצילומים של המלחמה בעיראק, מוגשת באתר של טיים מגזין. האתר, "21 יום לבגדד", מרכז את התמונות הדרמטיות ביותר: הפחד בעיניו של חייל אמריקני החובש בפעם הראשונה מסיכת גז, פליטים כורדים, ילד קטוע זרועות ושרוף מפגיעת טיל, חיוכים של הכפריים, עד לתמונה הסימבולית של הפלת פסלו של סדאם. התמונות מלוות במעט מאוד טקסט, וחלקן בקריינות.
www.time.com/time/2003/21days

טיפים לטיולים

מפלי הניאגרה בחורף, משטחי המלח של אויוני, הר הגעש פריקוטין, קו המעבורת בנורבגיה, הכנסת רכבים שכורים לקרואטיה, ואפילו בית דיזנגוף - אלה חלק ממאות העצות שנצטברו בינתיים באתר הטיולים החדש "טיפ תיור". הרעיון מאחורי האתר: מטיילים ותיקים עוזרים למטיילים חדשים לבחור מסלולי תיור, להחליט על מקומות לינה ולבחור את העונה שבה כדאי לבקר בכל מקום. אפשר לחפש באתר לפי המיקום על המפה, או לפי קטיגוריות כמו חיי לילה, תחבורה, לינה, מסעדות ועוד. כדי לקרוא את הטיפים, או לכתוב טיפים, צריך לעבור רישום קליל. הטיפים מקבלים דירוג, בצורת כוכבים, כך שניתן לראות כמה "שווה" כל טיפ בעיני חברי קהילת טיפ-תיור, המונה בינתיים רק כ-200 חברים.
www.tiptour.co.il

שקיעות שונות

יעקב מנוחין, יליד נווה צדק ותושב ירושלים, מרבה להסתובב בעולם עם מצלמה ולהנציח אנשים, מקומות והתרחשויות ממקומות אקזוטיים ברחבי תבל. באתר החדש שלו מוצגת תערוכה מקוונת של תמונותיו, עם הסברים קצרים. ניתן לראות בה טיפוסים מעניינים, סוגי חקלאות שנשכחו מזמן במדינות המערב, משלחי יד מיוחדים ונופים מרהיבים. מדור מיוחד מוקדש לצילומים של שקיעות, על בסיס ההנחה ש"אין שתי שקיעות דומות". לראייה, תמונות שצולמו באותו מקום בדיוק, חוף וארקאלה במדינה קראלה בהודו, באותה שעה, ביום אחר - הבדל של שמיים וארץ.
www.jacob-menuhin.com

סיור מקדים במסעדות

אתר המסעדות "רסט" הנהיג סיורים וירטואליים בתוך מסעדות, כדי שאפשר יהיה לקבל רושם מקיף יותר, עוד לפני שמזמינים מקום. נוסף על מיקום המסעדה, סוג המטבח וקופונים להורדה, ניתן לטייל בתוכה עם העכבר, בתצוגה של 360 מעלות ועם אפשרות להתמקד בנקודות מסוימות. בין המסעדות שניתן לערוך בהם סיורים וירטואליים מקדימים: קלואליס, קולומבוס, פאפאגאיו, ננה וקפה ים.
www.rest.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar18-1-4.htm

Sarit Perkol internet pages


26