כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 14.12.03

Palesine poster art
סלמה - כרזה פלשתינית

גשר של כרזות

אתר "ליבריישן גרפיקס" אמור להיות, לדברי מקימו, "תרופת נגד לאנטישמיות", על ידי "דיון דמוקרטי במקורותיה, בהתפתחותה ובביטוייה הנוכחיים", באמצעות אמנות, או ליתר דיוק - כרזות. האתר מבוסס על אוסף של דן וולש, יועץ פוליטי ואספן אמנות גרפית ממרילנד, המרותק לנושא ישראל/פלשתינה ולנושא הציונות. יש לו יותר מ-3,500 כרזות פוליטיות בנושא זה, אותן הוא סורק ומעלה לתערוכה מקוונת שבאתר. בינתיים הועלו לאתר 65 כרזות, לפי נושאים, ולצידן מאמרים. יש להניח, שהתערוכה תעורר עניין ומחלוקת בשני הצדדים.
www.liberationgraphics.com

לך אל הנמלה

בניו-ג'רזי נמצאה נמלה בת 92 מיליון שנה משומרת בענבר. כמות העפר שחפרה מושבת נמלים אחת בברזיל שקלה כ-44 טונות, מלאכת בנייה השקולה לזו של החומה הסינית. עובדות אלה ואחרות יש באתר המושקע "מושבת נמלים", שהוקם ב-1988 על ידי עמותה בינלאומית לשם קידום הקמת מושבות נמלים לתצוגה, למטרות חינוך ובידור. מלבד עובדות, הסברים ותמונות, יש באתר מאמרים על נמלים. למשל, זה המספר על נמלים מסוימות, פרוטומוגנאתוס אמריקנוס, שמתקיימות על ידי פלישה למושבות נמלים זרות והפיכת צאצאיהן לעבדים.
www.antcolony.org

נערות במדים

נשים אוחזות נשק זה אחד הדימויים שנחשבים סקסיים, אבל לא לשם כך התכנסנו כאן היום. באתר המגזין "צבעים" של בנטון יש אוסף של צילומים, בעיקר ישנים, שנלקח מצלמניות משפחתיות ברחבי העולם. את התמונות מגוללים לרוחב צג המחשב, כדי לראות צילומי סטודיו ממצרים, מסין, מהודו, מדרום אפריקה, מבולגריה ועוד. את ישראל מייצג "פוטו אורית", עם תמונות של חיילות - התחביב של משה באייר בן ה-78. הבנות מצולמות עם סטן, עם אוזי, אחר כך עם M16. הגולשים מוזמנים לשלוח צילומי סטודיו משל עצמם.
www.fabrica.it/colors58

חתול מיוחד במינו

כל אחד חושב שהחתול שלו הוא הכי מיוחד בעולם, אבל סמוראי, חתול יפני, הוא כנראה באמת מיוחד במינו. מצד אחד, יש לו שלושה צבעים - שחור, ג'ינג'י ולבן - מצד שני, הוא חתול זכר, ועוד בעל יכולת התרבות. תמיד אמרו לנו, שרק נקבות של חתולים יכולות להיות בעלות שלושה צבעים, או חתולים זכרים עקרים. והנה, לסמוראי יש אשכים (תמונה באתר), וגם יכולת התרבות מוכחת - יש באתר תמונה של הגור שנולד לו ביוני. החתול היקר מוצא למכירה באתר. ככל הידוע כרגע, זו אינה מתיחה.
www.tortoiseshell-cat.com

צילומים גיאוגרפיים

במקום סתם לצלם תמונות של מקומות בעולם, לשים באלבום ולהראות מידי פעם לאורח מזדמן, אתר גיאו-סנאפר מציע לפרסם צילומים באינטרנט, אליהם אפשר להגיע דרך שיטוט על פני מפת העולם. זה עובד ככה: כשמצלמים תמונה, רושמים גם את הקוארדינטות של המקום בו צולמה. אפשר לעשות זאת עם כל מכשיר ניווט לוויני (GPS). באתר נכתב, שבעתיד הקרוב יהיו כבר מצלמות שיאפשרו את זה. בינתיים, צריך לרשום את המיקום ולהעלות אותו, יחד עם הצילום, לאתר. ניתן לסקור את התמונות דרך המפה, או דרך אלבומים בנושאים מסוימים, או פרי עדשתם של צלמים ספציפיים.
www.geosnapper.com

מובילים חברתיים

אתר "פורום מובילים" נועד לשמש במה להחלפת דעות ורעיונות בתחומי היזמות העסקית והחברתית ולהוות חוליה מקשרת ליזמים או לבעלי רעיונות ועידוד שיתופי פעולה. באתר עדכוני חדשות, אירועים וכנסים של הפורום, לוחות מודעות למדור דרושים ושירותים עסקיים שונים. הפורום, בהנהלת רמי קריספין ורונן בראל, מונה בינתיים כ-200 חברים ממגוון עיסוקים ומקצועות.
www.leaders-forum.co.il

בחזרה לבלייד ראנר

סופר המדע הבדיוני פיליפ קיי. דיק נפטר אמנם כבר לפני 20 שנה, אבל זה לא מפריע להוליווד להמשיך ולהפיק סרטים מרתקים על פי סיפורים שלו. פיליפ קיי. דיק הוא המקור לסרטים כמו "דוח מיוחד", "זיכרון גורלי", ובעיקר ולנצח - "בליידראנר", המבוסס על סיפור בשם "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?".
ילדיו, לורה, אייזה וכריס, השיקו לכבודו אתר מפואר, מלא תכנים, אוצר בלום לחובבי האיש והז'אנר. דרך האתר הם מקווים לקרב דור חדש אל יצירותיו של אביהם, וכן להוסיף מידי חודש חומר חדש ונדיר.
באתר ניתן למצוא את הביוגרפיה הרשמית של דיק, גלריות של תמונות מתקופות שונות ורשימת כל ספרים והסיפורים הקצרים שלו. אזור מיוחד מוקדש לסרטים המבוססים על ספריו ועל סיפוריו, ויש אגף הכולל חומרים ייחודיים, כמו מכתבים וכתבים שטרם התפרסמו.
האתר הרשמי של דיק: www.philipkdick.com
אתר המעריצים: www.PhilipKDickFans.com

שובו של של שר הטבעות

לכבוד הקרנת הבכורה של "שיבת המלך", הסרט החדש בסדרת "שר הטבעות", כדאי לקפוץ לביקור באתר הרשמי של הטרילוגיה, המכיל מידע על הסרטים וצ'ופרים כמו אגרות ברכה אלקטרוניות, שומרי מסך ורקעים למחשב.
למבקשים להעמיק יותר, רן בר-זיק השיק באחרונה באתרו הנהדר "נומנור" את "העץ של ארדה", עץ התפתחות הכתבים, שעושה סדר בבלגן של הסילמריליון - הספר המספר את תולדות העידנים שקדמו לשר הטבעות. בר-זיק מסביר, שזו בעצם יצירה פיקטיבית, שהורכבה מקטעים שונים על ידי בנו של טולקין לאחר מותו. החוקר הטולקינאי גיא דואר הכין "מפה" אינטראקטיבית מפורטת, המסדרת את כל הטיוטות לפי סדר התפתחותי, כרונולוגי וספרותי. לדברי בר-זיק, מדובר באתר הראשון בעולם העוסק רובו ככולו בסדרת ה-History of Middle Earth והוא פרי מחקר ומאמץ מרובה של גיא דואר ושל אנשים נוספים.
ולמי שאינו מתייחס לנושא בחרדת קודש, יש גם סרטון פלאש מצחיק ובוטה, בכיכובו של גולום בתור כוכב ראפ.
האתר הרשמי: www.lordoftherings.net
העץ של ארדה: www.numenore.com/tree
נומנור: www.numenore.com
חדשות, שמועות ורכילויות: www.theonering.net
גולום הראפר: www.nedevett.com/gollum.swf

צבא וירטואלי

הידיעה על הורדת גיל השחרור מהמילואים לגיל 40 עשתה כותרות, כצפוי, גם באתר המילואימניקים, שלדברי המילואימניק דני כהן, רשומים בו כבר קרוב ל-800 לובשי מדים לעת מצוא.
במדור "דבר הרס"ל" נכתב, תחת הכותרת "יום הולדת 40 שמח", שאם החלטת ועדת השרים תצא לפועל, האתר מצדיע לרמטכ"ל ולשר הביטחון. "זה בפירוש צעד בכיוון הנכון", נאמר שם, "אם כי לא מספיק אמיץ. ויסלחו לנו הרמטכ"ל הקרוי על שם דגם גלשן לא מוצלח במיוחד והשר שחשבנו שהדבר הטוב בותר שהביא עד היום לעולם היה המופזית". לדעת הכותב, כלכלית וגם מעשית, אפשר בקלות להקדים את גיל הפרישה גם ל-35.
עד אז, אפשר לקרוא דיווחים מצחיקים על הרפתקותיו מסמרות השיער של המילואימניק בתפוצות, לקבל את רשימות המזנונים של האגודה למען החייל, להתעדכן בדבר טיולים למילואימניקים ומה שצריך לקחת למילואים, להחליף סיפורי קרבות, לראות את החוכמות (העלובות למדי) שרושמים על הקירות בשירותים ולפטפט בפורום.
מילואימניק: www.miluimnik.co.il
פורום מילואימניקים: www.miluimnik.co.il/forumPage.htm

בלי עין רעה - לאדינו באינטרנט

שמחה שדה הקימה אתר לדוברי הלאדינו ולמתעניינים בתרבות זו. באתר יש מידע על פעילויות הרשות ללאדינו והחוגים ללאדינו ברחבי הארץ; סיפורים והרצאות בנושאי תרבות הלאדינו , קישורים ועדכונים על הפעילות באוניברסיטות ובמכון סרוונטס ומידע על פעילות נוער. בפתח האתר מוצג בגאווה בול הלאדינו שהפיק השירות הבולאי.
בפורום לאדינו בתפוז, בהנהלת רותי בושר, מחליפים ביניהם דוברי הלאדינו מידע ומאמרים על שימור השפה והמנהגים, מתכונים, שירים, ואפילו רשימה נגד עין הרע, לבקשת אסתריקה.
הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, בראשות נשיא המדינה החמישי יצחק נבון, מסרה כי בקרוב תשיק אתר משלה, עם מידע על חוק הלאדינו ועל פעילות הרשות בתחומי הוראת השפה, שימור התרבות וההיסטוריה, לרבות נושא השואה.
תרבות הלאדינו: www.edu-negev.gov.il/tapuz/ladino
תנועת נוער לאדינו: nolad.mysitespace.com/nolad.html
פורום לאדינו: forums.tapuz.co.il/ladino

שיעור באזרחות אקטואלית

אתר "כנסת צעירה" המחודש, שיתוף פעולה של עמותת סנונית ומטח ועם לשכת יושב ראש הכנסת, מזמין גולשים צעירים להכיר את עבודת הכנסת, להתעדכן על המתרחש במליאה, לדון בבעיות שעל סדר היום ולהבין כיצד משפיע המתרחש בבית הנבחרים על חיינו במדינה. יש באתר כתבות מעיתונים, מילון מושגים, מאמרים ותשבץ חברי כנסת. ב"פרלמנט הנוער" מתקיימים דיונים בנושאים אקטואליים, כמו הסכם ז'נווה, זכות השביתה מול הפגיעה בציבור, ההצעה ללקיצוץ בתקציב התרבות, החטופים בלבנון וזכות השתיקה לחברי כנסת
מעבר לדיונים, הולך ונבנה מאגר גדול של מידע ופעילויות בתחומי אזרחות ובנושאים הבוערים על סדר היום הציבורי בישראל.
www.youngknesset.org.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar14-12-3.htm

Sarit Perkol internet pages


60