כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 11.1.2004

המדריך למנרגל

Nargila

אתר "אבוללה" המדליק, תרתי משמע, מוקדש לתת-תרבות ישראלית, שכנראה משגשגת: מעשני נרגילות. לפי "המדריך למנרגל המתחיל" המופיע באתר עמוס התכנים הזה, "גל הנרגילות חזר לארצנו לפני שנים אחדות, והיום הנרגילות משגשגות מתמיד. מדי יום ויום מספר המנרגלים המאושרים גדל ומנרגלים חדשים נוספים מדי שעה". במאמר המלומד, מאת גיל ששון ואבוללה, נכתב שיש "מלא סוגים של נרגילות: לוביות, ירדניות, מרוקאיות, עיראקיות, לבנוניות, סוריות, תורכיות ומצריות ועוד". עוד באתר, בין השאר: פורום, מילון, גלריית תמונות, סיפורי פעם ראשונה, חדשות, "עכבר עשן" (מדריך מקומות עישון וזולות, כולל מחירים), אפקטים שונים, משחקים והמלצות, למשל מתכון לנרגילה דובדבן.
www.abulehleh.co.il

צער בעלי חיים

Flawed Dogs

עמותת "אנונימוס" מפעילה אתר אינטרנט, המהווה מרכז מידע מעודכן ומקיף של העמותה לכל המתעניינים בפגיעה בבעלי-חיים ובזכויותיהם. באתר מאות מאמרים, כתבות, תמונות ותחקירים, מדור שאלות ותשובות, קישורים, חדשות, סקירת פעילויות, הצעות לפעילות, מתכונים צמחוניים ועוד. העמותה מפעילה גם מגזין אינטרנטי שבועי בנושא זכויות בעלי חיים, אליו אפשר להירשם דרך האתר.
המאייר ברקלי בריזד, פעיל למען בעלי חיים, הוציא ספר מאויר חדש, "כלבים פגומים", המעודד קוראים, בעיקר צעירים, לאמץ בעלי חיים שאינם מושלמים, מאגודות צער בעלי חיים. באתר החביב של הספר יש קישורים בנושא, וגם "דוגומט" - אוטומט וירטואלי, המאפשר לייצר, בהינף ידית מצוירת, כלב כלאיים ולאמץ אותו.
אנונימוס: www.animal.org.il
כלבים פגומים: www.flaweddogs.com

מפגש עם הילד

האתר החדש "מפגש להורה", המבוסס על משנתו החברתית-חינוכית של אלפרד אדלר, מביא בצורה ברורה, בשילוב מולטימדיה, שפע של תכנים בנושא הורים וילדים. הגישה מבוססת על ההנחה, שהתנהגות הילד מונעת על ידי מטרה עיקרית אחת: השגת תחושת שייכות. את האתר הקים גיא ניב, גנן בגן ילדים ותלמיד במכון אדלר, ובין השאר ניתן למצוא בו מאמרים, סדנאות (עדיין לא פעילות) וקישורים שימושיים בנושא הורות. מאגר מידע על שפתו הבלתי-מילולית של הילד כולל ניתוח שפת הילד ומעין סיפור מאיר עיניים שנקרא "תפסיקו לגונן עלי", המאפשר להורה לבחון את עצמו דרך עיני הילד בקטעים קריטיים כמו התעוררות בבוקר, רצון מול צורך והתעוררות בלילה.
www.mifgash.co.il

לאוהבי מסנג'ר

MSN השיקה אתר "I Love Messenger" - מאגר תמונות, סמלי הבעה (סמיילים) ורקעים לשילוב בתוכנת המסרים המיידיים של מיקרוסופט. ההיצע נחלק לקטיגוריות כמו בידור, סרטים מצוירים, מדע בדיוני, ספורט, מכוניות, חיות ועוד. בנוסף להיצע הקיים, הגולשים יכולים לעצב ולהציע תמונות וסמלים משלהם. בניגוד לאתר "טיפו" המעולה, המהווה קהילה וירטואלית של משתמשי מסנג'ר ישראלים, האתר החדש הוא רשמי, ועל כן נהנה מהמאגר העולמי ומשיתופי פעולה לזכויות יוצרים, כולל מצויירים של דיסני.
הרשמי: www.ilovemessenger.co.il
טיפו: www.tipo.co.il

נפלאות הפלסטיקה

כמה פעמים הסתכלנו על אף או על ציצים של מישהי ואמרנו, "איזה ניתוח פלסטי נוראי"? אז נכון, לעתים זה היה מתוך קנאה. אבל בהרבה מקרים, הניתוח פשוט לא הצליח. באתר "ניתוח פלסטי נוראי" מובאות גלריות תמונות של מפורסמים, על ניתוחיהם. הטובים, הרעים והמכוערים של הניתוחים הפלסטיים, עם קטיגוריות משנה: ציצים, אף, לחיים ושפתיים. ומי שחשב שנטפלים רק לנשים, ימצא שם, בקטיגוריית "השתלות שיער", גם גברים. יש גם דוגמאות לניתוחים טובים, כמו האף של שרה ג'סיקה פרקר (קארי בראדשו מ"סקס והעיר הגדולה"), או מושל קליפורניה החדש, ארנולד שוורצנגר, עם תמונות לפני ואחרי הניתוח לעידון הסנטר המסוקס.
www.awfulplasticsurgery.com

בחזרה לגרסה הקודמת

למי לא קרה פעם, שהתקין גרסה חדשה של תוכנה, רק כדי לגלות שהגרסה הקודמת היתה שווה פי אלף? לפעמים, אחרי שדרוג לכאורה של תוכנה, אנחנו מתגעגעים לקודמתה, הפשוטה והטובה (או זו שאינה כוללת פרסומות קופצות). אתר "גרסה ישנה" מכיל 430 גרסאות של 48 תוכנות שונות. בעזרת האתר, אפשר לשנמך בחזרה לווינאמפ 2, או לריל פלייר 8, ולהחזיר אחורה את מחוגי השעון.
www.oldversion.com

שירי הפתעה

יש מוזיקאים שאוהבים להגניב רצועה נוספת ממש בסוף של התקליט, והשיר בוקע במפתיע מהרמקולים, רבע שעה לאחר שחשבתם שהדיסק הסתיים. אתר בשם "ארכיון השירים הסמויים" מרכז את הרצועות העלומות האלה.
שירי הרפאים מסודרים לפי אמן, לפי שמות השירים, או לפי אלבומים, ויש באתר גם הנחיות כיצד לגלות את הרצועות החבויות. מסתבר שיש אמנים, כמו קיילי מינוג, שמסתירים את שירי ההפתעה אפילו לפני הרצועה הראשונה של הדיסק. למשל, באלבום "דיסטרויר" של להקת קיס, השיר "תקוות גדולות" מנוגן הפוך, ואליו מודבקת השורה "רוק אנד רול פרטי", עם פול סטנלי שצועק: "אז אנחנו הולכים לעשות רוק אנד רול הלילה?". באתר נכתב שזאת היתה בדיחה של הלהקה, בתגובה לטענות המיתולוגיות שיש מסרים סמויים במוזיקת רוקנרול המנוגנת הפוך.
www.hiddensongs.com

דגים זוהרים

Glofish

"גלופיש", דגי נוי עם פסים הזוהרים בחשיכה, פרי הנדסה גנטית, גורמים לקופות הרושמות לצלצל, אבל יכול להיות שהשמחה לא תמשך זמן רב. מדינת קליפורניה כבר אסרה על שיווק הדג המהונדס, והוא מעורר מחלוקת במדינות אחרות, מחשש שיהווה איום אקולוגי.
אבל בינתיים, "גלופיש", הדגים הגדלים בשתי מדינות בפלורידה ומשווקים על ידי חברת יורקטאון טכנולוג'יז בטקסס, נמכרים כמו לחמניות טריות, במחיר מומלץ של חמישה דולרים ליחידה (לקראת חג המולד שילמו גם שמונה דולרים ויותר).
במקור, פיתחו את הדגים המהונדסים כדי שיזרחו כשהם מוכנסים למים מזוהמים. באתר של גלופיש ניתן לקרוא על הדגים, כולל היבטים מדעיים ואתיים, ולראות תמונות שלהם.
www.glofish.com

מקדש זוטות

פעם האמינו שניתן לטפל בהכשות נחש ובעקיצות של חרקים על ידי רכיבה במהופך על גב חמור. ומי שביקש להשיג לעצמו קצת מזל טוב, היה קופץ מעל גוויה של חמור. נהגו להחזיק תיש יחד עם הסוסים, כדי לארח להם לחברה, וגם כדי להרגיע אותם ולהרחיק מהם מחלות. המצרים הקדמוניים כיבדו כל כך חתולים, עד שלאות אבל, כשמת להם חתוך, הם נהגו לגלח את הגבות שלהם, בתקווה שזה יזרז את תחייתו של החתול בעולם הבא. חקלאים האמינו שבריא לשאוף את נשימתה של הפרה, לפי הטענה שבעלי משק חלב מעולם לא סובלים ממחלות ריאה. האמונות האלה נכללות באחת הרשימות ביומנו המקוון של רודי לומסדן, "ויטמין קיו", שכותרת המשנה שלו היא "מקדש הטריוויה".
רשימות נוספות בבלוג של לומסדן: כלבים ייחודיים למדינות ספציפיות (כמו הכלב הכנעני שלנו), 78 ביטויים למילה "שיכור", מחלות של ארנבים, שגעונות של ילדים ביפן, דברים שכבר לא רואים יותר, נקניקיות ברחבי העולם, שירים נהדרים עם מילים איומות וטקסים מוזרים של התעללות בגוף.
vitaminq.blogspot.com

הסברה פלשתינית

משרד ההסברה הפלשתיני השיק אתר, בעברית, שמטרתו המוצהרת "להעביר אל הציבור הישראלי את האמת לגבי מה שקורה ברשות הפלסטינית והיחסים בינה לבין ישראל, ולפתוח בדיאלוג חופשי עם הציבור הישראלי".
בהודעת הפתיחה, עליה חתום מנכ"ל המשרד, ד"ר אחמד סובוח, נכתב שהגולשים מוזמנים לקרוא באתר חדשות ומאמרים ואת נוסח ההסכמים החתומים, ולהגיב על מה שהם קוראים. "זה לא יהיה אתר תעמולה ממשלתית, אלא הסברה אמיתית וכנה ודו-שיח פתוח", נטען בפתח האתר, המתפרסם עם גרסאות באנגלית ובערבית. בגוף האתר עצמו מתנוססת כרזה - "עצרו את הגדר".
הסברה: www.minfo.gov.ps/hebrew.htm
האינטרנט הפלשתיני: www.perkol.itgo.com/ps.htm

חגיגת משחקים

פראגו הוא אתר משחקים בריטי רציני ומקיף, המציע ביקורות על משחקים ועל קונסולות, חדשות, דמואים ומשחקים להורדה, דרייברים, טלאים ועוד. יש גם כתבות על הקונסולות של הדור הבא, ועל משחקים חשובים במיוחד, כמו "GTA", "האף לייף 2", או משחקי "מלחמת הכוכבים".
הביקורת הטרייה ביותר באתר: בראד דייוי נותן 87% ל"ג'אק 2" של פלייסטיישן 2.
www.ferrago.com

עמותת אור

עבור ילדים רבים בית החולים הוא בית, בשל תקופות אשפוז ממושכות, בין אם בשל מחלה ממושכת, בין אם בשל פציעה מתאונה או מפיגוע טרור. כאן נכנסת לתמונה עמותת "קו-אור", העוסקת בפרויקט חברתי ייחודי, המתבצע בהתנדבות ומספק שירותי למידה מרחוק לילדים המאושפזים בבתי חולים ברחבי הארץ, באמצעות האינטרנט.
העמותה מקימה עמדות מחשוב מעוצבות ומעמידה ציוד לרשות הילדים במחלקות ב-27 בתי חולים ברחבי הארץ. באמצעות רשתות תקשורת ממוחשבות, מתאפשר לילדים להשלים חומר לימוד, לקבל מידע על מחלתם, על בדיקות ועל הכנה לניתוח, וכן לתקשר עם הסביבה מחוץ לבית החולים.
באתר הצבעוני והנחמד של העמותה יש קישורים לאתרי רפואה לילדים ועלון עם סיפורים וציורים של הילדים, כולל חלומות שלהם ותיאור מסיבות השחרור שלהם מבית החולים.
העמותה, בראשות ד"ר בלהה פיאמנטה וד"ר אמנון שנער, מספקת את שירותיה לילדים מאושפזים מכל שכבות החברה בישראל: צברים, עולים, דתיים, חילוניים, יהודים ולא-יהודים. בסך הכל מסייעת העמותה מידי שנה ל-100 אלף ילדים מאושפזים.
www.kavor.org.il

תחרות בלוגים בינלאומית

אם יש בלוג שאתם אוהבים במיוחד, עד 12 בינואר אתם יכולים לפרגן לו רשמית, באתר תחרות ה"בלוגיז" השנתית, המנוהלת בידי ניקולאי נולן, בלוגר בפני עצמו.
התחרות, שמתקיימת מידי ינואר זו השנה הרביעית, פתוחה ליומני רשת שהתקיימו במשך פרק זמן בשנת 2003. כל אחד יכול להצביע רק פעם אחת (או, לפחות, מכתובת דואר אלקטרוני אחת). ניתן לרשום את אותו בלוג בכמה קטיגוריות בוזמנית.
בין הקטיגוריות בתחרות: הכתבה הטובה ביותר על בלוגים, מדריך הבלוגים הטוב ביותר, כלי הבלוגים הטוב ביותר ברשת, אתר הבלוגים המתוכנת בצורה הטובה ביותר. אחר כך, בלוגים לפי אזורים: אוסטרליה וניו-זילנד, אסיה, אפריקה והמזרח התיכון (כן, אנחנו), אירופה, אנגליה ואירלנד, אמריקה הלטינית, קנדה וארצות הברית. יש גם קטיגוריות הכותרת הטובה ביותר לבלוג, בלוג הצילומים הטוב ביותר, בלוג המפתחים הטוב ביותר.
יש גם קטיגוריית בלוגי מוזיקה, בלוגי פוליטיקה, בלוגי טכנולוגיה ובלוג נושאי כללי. עוד קטיגוריות: הבלוג ההומוריסטי הטוב ביותר, הבלוג הקבוצתי הטוב ביותר, הבלוג הקהילתי הטוב ביותר. וגם: הבלוג הסודי הטוב ביותר, הבלוג המעוצב בצורה הטובה ביותר והבלוג החדש הטוב ביותר. וכמובן, גולת הכותרת - בלוג השנה.
לקינוח, בקטיגוריית "הישג חיים" יכולים להירשם בלוגרים שמנהלים יומן לפחות מאז 1 באוקטובר 2000. בקטיגוריה הזאת אפשר לזכות רק פעם אחת בחיים, לכן הבלוגרים הוותיקים ג'פרי זלדמן, איוון וויליאמס וג'ייסון קוטקה, שכבר זכו בפרס, אינם יכולים להשתתף שוב.
הפרסים (פרס ראשון מאוד סמלי, תרתי משמע, 20.04 דולר) יחולקו במסגרת הפסטיבל האינטראקטיבי SXSW, באוסטין, טקסס, בין 12 ל-16 במארס.

אתר הבלוגיז: www.fairvue.com/?feature=awards2004
אתר הפסטיבל: www.sxsw.com/interactive
האתר של נולן: www.fairvue.com

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar11-1-4.htm

Sarit Perkol internet pages


187