כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 1.2.2004

אומרים שהיה פה שמח

old May Day poster

אם "גוגל מוגל" נראה לכם כמו מנוע חיפוש חדש, אם נתקלתם במושג כמו "יום סרט", או "כחול כביסה", ואין לכם מושג מה זה, אז קודם כל, סימן שאתם צעירים. ושנית, תוכלו לגשת לאתר "נוסטלגיה אונליין", בעריכת דייויד סלע, ולסתום כמה חורים חינניים בהשכלה. האתר עוסק בנוסטלגיה ישראלית בין השנים 1950-1980, והוא הוקם לצורך תחקיר לספר, מה שכמובן לא מפריע להתמוגג מתכניו. למשל, בתחום אביזרים וחפצים תמצאו ארגז קרח, סיפולוקס וגרמופון. בתחום אירועים ומצעדים תמצאו עדלידע ומצעד האחד במאי, בתחום בריאות, יופי וניקיון תמצאו פליט, ליפה ו"ננס" וכן הלאה. יש גם כרזות ומודעות, תחביבים, לבוש ואופנה, מזון ומשקה, מקצועות שהיו ואינם (מוכר סברס, מתקן פרימוסים), מטבעות, מכוניות, משחקים ועוד. הגולשים מוזמנים לתרום ידע וסריקות של חפצים.
www.nostal.co.il

בלוג פנורמה

3D dinosaur

יומן הרשת של פיטר מרפי האוסטרלי הוא לא סתם פוטו-בלוג, יומן עם תמונות, אלא "בלוג פנורמי" מרהיב. הוא מפרסם בו תמונות, שלכאורה רגילות למדי, אך במבט הפנורמי ניתן ממש להיכנס לתוכן עם העכבר, ללחוץ, לגרור ולחקור אזורים נוספים של התמונה, שלא ראינו קודם. למשל, מיצג של כדור אדום על מדרגות, שבאמצעות המבט הפנורמי ניתן לסקור את הרחוב סביבו, את האנשים היושבים על המדרגות, את גגות הבניינים ואת השמיים שביניהם. או פסל של דינוזאור אדום בטיילת, שצריך לבחור במבט הפנורמי כדי לראות את שאר הטיילת, או את הים.
www.mediavr.com/blog

פרויקט צלחת מלאה

150 אלף משפחות בישראל לא אכלו בשר למעלה מחודש, ואפשר לעזור בשינוי המצב הזה. עמותות "לשובע" ו"בנק מזון" יזמו ומפעילות את פרויקט "צלחת מלאה", במסגרתו יחולק לכל משפחה נזקקת (בכפוף להמלצת גופי הרווחה) כרטיס מגנטי שיאפשר לה לרכוש במרכול מוצרי מזון חיוניים בסכום חודשי של 250 שקל. באתר הפרויקט ניתן לקרוא מה אפשר לקנות בכרטיס (לא אלכוהול וסיגריות), ואיך לתרום לפרויקט. היזמים מקווים להגיע ל-10,000 משפחות מצוקה, ולצורך כך הם זקוקים לתרומות בהיקף של 30 מיליון שקל בשנה. הם מציינים באתר, שעל פי המקובל בתחום הקמעונות המוסדית, נותנות רשתות השיווק הנחה או תוספת לכוח הרכישה. תרומה של 100 שקל מאפשרת רכישת מזון ב-105 שקל לפחות, וכן כיסוי מלוא עלויות התפעול, כך שהתרומה היא למזון נטו.
www.plate.org.il

תביעות קטנות

נועם ג'לבר אוהב לעמוד על זכויותיו. הוא גם אוהב לכתוב מכתבים לרשויות, בנושאים כמו התאריך המודפס על הביצים, למה יש לפעמים במקומות ציבוריים שלטים ברוסית בלבד, ולמה במקום כמו שירות התעסוקה אין העובדים עונדים תגי זיהוי. ג'לבר מפרסם באתר שלו, "שערוריה", את המכתבים ששלח לרשויות השונות, לצד התשובות שקיבל. ואם זה נשמע לכם טרחני, הוא מביא באתר גם חדשות ופסיקות בנושאים צרכניים, וגם מספק מידע שימושי על נהלים להגשת תביעות קטנות, כולל קישורים לאתרים הרלוונטיים.
www.scandal.i8.com

הרצאות הרפתקניות

באתר המחודש של מרכז המרצים, דרכו ניתן לבחור ולהזמין הרצאות ומרצים בנושאים שונים, ניתן למצוא, נוסף על "החשודים הרגילים" בדמות עיתונאים ופרופסורים המרצים בתחומיהם, גם הרפתקנים דוגמת דורון אראל ודן דן בולטין, אנשי צבא לשעבר שבאמתחתם סיפורי גבורה ואנשים שהתגברו על קשיים מיוחדים. למשל, פסקל ברקוביץ, במאית סרטים תיעודיים וספורטאית קטועת שתי רגליים, מרצה על התמודדות כנגד כל הסיכויים ולידה מחדש. ניתן לבחור גם הרצאות לפי נושאים, כמו שפת גוף, הומור, או המלחמה בסמים.
www.hamartzim.co.il

שירון עברי אולטימטיבי

אתר שירונט המומלץ, המציע גישה חופשית בעזרת חיפוש משוכלל למילות השירים והפזמונים העבריים ומעביר דרך אקו"ם תמלוגים ליוצרים, השיק שירות חדש בתשלום, בשיתוף עם יוניסל תקשורת - מאות רינגטונים עבריים להורדה. המחיר: 4.5 שקלים לרינגטון, ברשתות סלקום ואורנג' בלבד.
www.shiron.netלמדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar1-2-4.htm

Sarit Perkol internet pages


5