Sarit Perkol internet pages


פלייסטיישן? ספר לסבתא
סיקור תערוכת Playstation Experience בלונדון

מאת שרית פרקול

7.9.2003

eye toy groove
איי-טוי גרוב לשני שחקנים. חשיפה ראשונה בתערוכה בלונדון

איש שמן בחליפה ועניבה הולך לתומו, ולפתע דורך בתוך כתם. הכתם מקפיץ אותו עם מוזיקה, והוא נבהל. אחרי רגע, הוא שולח שוב רגל הססנית, הפעם בכוונה, לתוך הכתם המקפיץ. דווקא נחמד. עכשיו הוא כבר ממש כולו על הכתם, רוקד ונהנה. כיף, מישהו?
זה סרטון אנימציה שהוצג בראשונה בשבוע שעבר בתערוכת "פלייסטיישן אקספיריינס" (חוויית הפלייסטיישן) בלונדון, מסממני הכיוון החדש שנוקטת חטיבת משחקי המחשב של חברת סוני - משחקים לכולם. אף אחד לא מבוגר מדי, או חשוב מדי, או רציני מכדי לשחק. בד בבד עם ירידת מחירי קונסולת הפלייסטיישן באירופה, שהמריצה את המכירות ואף הביאה להכפלתן באחדות מהמדינות בהן משווקים המכשירים, מבקשים קברניטי החברה להרחיב את קהל היעד. לא עוד גיימרים משוגעים-לדבר, אלא ילדים קטנים, נערות, נשים, גברים במיטב שנותיהם ואפילו סבתות.
למעשה, כפי שאומר נשיא חטיבת משחקי המחשב של סוני אירופה (SCEE), כריס דירינג, סבתא זפטה אחת הפכה לסמל המסחרי של ה-EyeToy, להיט המצלמה החדש של פלייסטיישן (www.eyetoy.com). איי-טוי הוא המשחק הנמכר ביותר באנגליה - לפני פוקימון, לפני פיפ"א 2003. "הסבתא הדגימה בתשדיר הפרסומת איך מחברים את המצלמה למכשיר הפלייסטיישן וזה היה כל כך מוצלח, שאימצנו אותה כקמיע", אומר דירינג.

eye toy
הסבתא מהפרסומות

איי-טוי הוא בעצם מצלמה עם חיבור USB, המשתמשת בטכנולוגיית מעקב אחרי תנועה כדי להקרין את דמות השחקן על מרקע הטלוויזיה. הטכנולוגיה הזאת פותחה בשיתוף עם לוגיטק, חלוצי טכנולוגיית מצלמת הרשת. המצלמה יושבת על מכשיר הטלוויזיה, וניתן לכוון אותה למשתמשים בגבהים שונים, מילד ועד מבוגר גבוה. הואיל והמצלמה משתמשת בטכנולוגיה של קליטת תנועה, רצוי שבזמן המשחק, הרקע יהיה מואר ו"שקט", בלי וילונות מתנפנפים ואנשים עוברים. כדי להפעיל את המשחקים - להרביץ, לשחק בכדור, לרחוץ חלונות מכוסים קצף - מניעים בעיקר את הידיים, בתנועות נפנוף, וגם את הראש, את המרפקים. מישהו גמיש, יכול להניף גם את הרגל בבעיטה גבוהה, במשחק הקונג-פו למשל.
לדברי דירינג, הם התכוונו למכור באירופה רבע מיליון מצלמות כאלה (המוצעות, גם בארץ, במחיר של משחק אחד יחד עם תריסר משחקונים תואמים) תוך שנה - אבל כבר בארבעת השבועות הראשונים נחטפו כולן. דירינג מספר כי פיל הריסון, סגן-נשיא בכיר לפיתוח, האיש שהביא את פרויקט האיי-טוי איתו מארה"ב, הראה את המשחק לאמא שלו, והיא התלהבה. "אני לא מאמין שאחרי כל השנים האלה את פתאום מתפעלת ממשחק וידאו", הוא אמר לה. "אבל זה לא משחק וידאו", השיבה, "זה כיף".

בטטות הכורסה מתחילות להתנועע

כן, לאט לאט, לצד המשחקים הכרוכים בישיבה עם השלט ביד ולחיצות עצבניות על כפתורים קטנים, או ביריות לעבר מסך הטלוויזיה עם רובה צעצוע המשמש כשלט, נולד ג'אנר של משחקים ידידותיים יותר להורים - ואולי גם לסביבה כולה. משחקים שמפעילים אותם בתנועות, בשירה ובריקודים. במקום בטטות כורסה, מתחילים סופסוף להתנועע קצת.
משחק האיי-טוי מתבסס על תנועות מול חיישני המצלמה במקום כפתורי השלט. אזור האיי-טוי היה אחד הפופולריים ביותר בפלייסטיישן אקספיריינס, שנערכה בימים האחרונים של יולי בארל'ס קורט בלונדון, בצמוד לתערוכת משחקי המחשב האירופית ECTS - תחליף קרוב יותר לתערוכת משחקי המחשב הענקית E3 שבלוס אנג'לס. שתי התערוכות, שהציגו את המשחקים החדשים שעתידים לצאת לשוק לקראת עונת הקניות של חג המולד, נהנו מתמיכה של ממשלת בריטניה ומהמוני מבקרים, במסגרת "שבוע משחקי המחשב".
בפלייסטיישן אקספיריינס, מול מסכים לבנים עם סמל ה-Y ההפוך של האיי-טוי, עמדו בתור אנשים מבוגרים יחד עם ילדים ועשו תנועות מצחיקות עם הידיים כדי להפעיל את המשחק, שדמותם המצולמת מתנוססת במרכזו. זה יכול להיות משחק קונג-פו, משחק רחיצת חלונות (המשחק הראשון שפותח למצלמה), משחק כדור או משחק מוזיקלי. ועד שמתרגלים לנפנף נכון אל הכפתורים שעל המסך, כמעט יותר כיף להביט במישהו משחק מאשר לשחק בעצמנו.

dance mat
מרבד הריקודים, המשחק גם סופר כמה קלוריות נשרפו

אזור מקפיץ אחר בתערוכה היה זה של "מרבד הריקודים" (Dance Mat - נמכר גם בארץ), פיתוח קודם, המשמש להפעלת משחקים דרך הרגליים. רוקדים קדימה, אחורה ולצדדים כדי לשחק כותרים כמו "במת הריקודים מגה-מיקס", "דיסני מיקס", "יורו מיקס" ו"בריטני מיקס", למי שרוצה לשחק עם בריטני ספירס. למשחקים מבית "קונאמי" יש אפילו מד שריפת קלוריות מובנה, מה שיכול להפוך אותם אטרקציה גם לאמהות שמנמנות.

כישורי קריוקי ודיג'יי

ובהמשך לגל השירה בציבור שהגיע באחרונה גם אל חופי ארצנו - יש משחקי קריוקי חדשים באופק הקרוב, שחלקם הוצגו בראשונה בתערוכה. משחק אחד, "סינג", הוצג בתערוכה בדוכנים צבעוניים דמויי תא-טלפון. במקום סתם לשיר, לפני קהל או לבד, תופסים מיקרופון ופוצחים בזמר - והמשחק מנתח את כישורי השירה ומדרג. אפשר גם לערוך דואטים ותחרויות שירה קבוצתיות - בשילוב עם מצלמת האיי-טוי או בלעדיה. הכותר הזה יבוא עם שירים ועם וידאו קליפים, בינתיים רק פופ (חובבי הרוק יצטרכו לחכות לחבילת ההרחבה). המשחק השני, DJ, מכיל אוסף מובנה של דיסקים ומאפשר להוסיף אפקטים, מיקסים והקלטות.
רגע השיא של מסיבת העתונאים בתערוכה, בהשתתפות עתונאים ממדינות אירופה ונספחותיה, כולל שכנותינו הערביות, היה קשור אף הוא בתנועה ובמוזיקה: דן טיילור, מנהל המותג, הדגים על הבמה, בחשיפה ראשונה בהחלט, את כותר ההמשך של איי-טוי - Groove. הוא עינטז מצד לצד, הדגים תנועות דיסקו, נופף בידיים והוסיף גם טלטלות כתפיים לקבלת אקסטרה בונוסים. בשלב מסוים הוא הזמין לבמה את אחד מעמיתיו, ויחד הם הדגימו את הגרוב - משחק מצלמה ליחיד או לשניים, עם פסקול הכולל 25 שירים - בהם שיר הקטשופ, גרוב ארמדה ושירים של מדונה.
כל המשחק מתבצע בלי שלט, אלא בתנועות של הגוף, בשילוב מוזיקה קצבית. שחקן א' מיוצג על המסך על ידי פרצוף כחול, שחקן ב' מיוצג על ידי פרצוף אדום, ומי שמתנועע יותר טוב תוך כדי חיסול האויבים השונים במשחק - מוביל. איי-טוי גרוב מאפשר להקליט את המשחק ואת הריקוד, כדי להראות אחר כך לחברים. המשחק הזה יתאים, כמובן, למצלמת האיי-טוי הקיימת ויכלול מונה שריפת קלוריות.
ילדים ישבו בתוך בריכת ענק מלאה כדורי פלסטיק צבעוניים והתנסו במשחקים חדשים. בין השאר משחק שנראה מגניב וייצא לשוק לקראת חג המולד, "דוג'ס לייף", בו משחקים את תפקיד הכלב, כולל אופציה להשליך גללים טריים, ומשחק הרשת לילדים "מיי סטריט". באזורים אחרים של התערוכה התקיימו מעת לעת תחרויות איגרוף, מופעי קפואירה ומשחקי כדורסל. עשרות התגודדו מול במה אפופת עשן, עליה התנועעו ושרו זמרי ראפ, וברחבה סמוכה הדגימו ריקודי ברייקדאנס וטריקים של דיג'יי. בחדר גדול התנסו באי התערוכה בהצצות ראשונות במשחקים Ghosthunter ו- Siren - שנראה מדהים ביותר.
בתערוכה הוצגו גם משחקי רשת, כמו U.S Navy Seals SOCOM, אוורקווסט, גראן טוריזמו 4 וגם אמפליטיוד, משחק מוזיקלי חדש ברשת. משחקי הרשת בסוני פלייסטיישן נכנסו רשמית לבריטניה ביוני השנה, ובסקנדינביה - בחודש שעבר. נשיא החטיבה האירופית, כריס דירינג, אמר לי: "העתיד של בידור אינטראקטיבי הוא משחקים אונליין. השוק רחב כמו הפס הרחב". לדבריו, הוא מחכה "לרעיונות למשחקים" גם מישראל.
לגבי השאלה מתי יוכנסו רשמית משחקי הרשת לארץ (מדובר לא רק בכניסה מסודרת של מתאמי-רשת, אלא בשירותים נלווים, בעיקר פיקוח על המשחקים כדי להבטיח חוויית משחק מהנה), דירינג אומר: "אולי לא בחודשים הקרובים, אבל בקרוב. ישראל היא מקור חשוב למשוב, והישראלים מאוד יצירתיים".

~ ~ ~ משחקים במספרים ~ ~ ~

במסיבת העתונאים בתערוכה הלונדונית, כריס דירינג, נשיא SCEE, דיבר על השקת PSX (פלייסטיישן בעל יכולות הקלטה מהטלוויזיה ל-DVD ואיחסון תצלומים דיגיטליים, "הווידאו של המאה ה-21") ביפן עד סוף השנה ועל PSP (פלייסטיישן נייד, "הווקמן" המודרני, כולל הרחבות זיכרון, GPS וחיבור אלחוטי) עד סוף שנת 2004.
באמצע החודש יושק מכשיר "סאטין סילבר" - קו יוקרתי חדש של פלייסטיישן 2, בצבע כסוף-מט, שיגיע עם צמד שלטים כסופים ולראשונה גם עם רסיבר אינפרא-אדום מובנה. המטרה היא לאפשר למי שרוצה לשלב את היחידה עם ציוד אלקטרוני אחר בסלון הבית. הרסיבר המובנה יאפשר לשלוט בפונקציות המשחק, בתקליטורי המוזיקה ובנגן ה-DVD הכלול בו באמצעות שלטי אינפרא-אדום מנוחיות הספה בסלון.
לפי הנתונים שהציג דייויד ריבס, סגן נשיא בכיר למכירות ושיווק, יוון צועדת במקום הראשון "באירופה והטריטוריות" עם 186,000 מכשירי פלייסטיישן, אולי מפני שאין שם הרבה מחשבים אישיים. אחר כך מזרח אירופה, מדינות המפרץ הפרסי, סעודיה, דרום אפריקה וישראל, בה יש 43,000 מכשירים שנקנו רשמית בארץ, ועוד מכשירים שהובאו מחו"ל. באיראן, מסר ריבס, נמכרות מידי חודש 20-30 אלף יחידות פלייסטיישן 1, וגם בעיראק ובלבנון יש הצלחה למכשיר, שנמכר בחבילת חיסכון, עם שני משחקים.
חטיבת משחקי המחשב של סוני באירופה, שבסיסה בלונדון, אחראית על ההפצה, על השיווק ועל המכירות של מכשירי פלייסטיישן ומשחקים ב-102 טריטוריות ברחבי אירופה, המזרח התיכון, אפריקה ואוקיאניה. עד יוני 2003 נמכרו יותר מ-39 מיליון יחידות פלייסטיישן ופלייסטיישן 1 באזורים אלה (שיטת PAL), וברחבי העולם נמכרו יותר מ-97 מיליון יחידות. אשר לפלייסטיישן 2, החל מכניסת הקונסולה הזו לאירופה, ב-24 בנובמבר 2000, עד יוני 2003, נמכרו בטריטוריות PAL יותר מ-16 מיליון יחידות, וברחבי העולם נמכרו יותר מ-53 מיליון. המזרח התיכון נחשב שוק חזק, עם שבעה מיליון יחידות פלייסטיישן וכשתי מיליון פלייסטיישן 2.

הכותבת היתה אורחת של חברת סוני.

כתובת ישירה של דף זה: perkol.itgo.com/eyetoy.htm


100