Sarit Perkol internet pages


חותכים קופונים אתרי הנחות ומתנות

מאת שרית פרקול

13.2.2005

אומרים שאין ארוחות חינם, וזה כנראה גם נכון. אבל יש הרבה מאוד ארוחות - ודברים נוספים - בהנחות גדולות, אם יודעים להשתמש נכון באינטרנט. בשביל הצרכנים, מדובר לפעמים בהטבות המסתכמות במאות שקלים. בשביל הסוחרים, מציעים הקופונים, קודי ההנחה והמתנות, המתפרסמים באתרי אינטרנט רבים, אפיק שיווק נוסף, עוד הזדמנות לפרסם את העסק שלהם ולמשוך קונים.

קופונים נחשבים עיסוק של אמריקנים בני המעמד הבינוני, שיושבים עם עיתוני סוף השבוע, גוזרים וממיינים את הקופונים לפי סוגים ושומרים אותם בארנק, לקראת היציאה הבאה לקניות. לפי הכתוב באתר "הקופון של המדינה"
(www.hacoupon.co.il), סקר שנערך בארצות הברית הראה ש-81% מהאמריקנים משתמשים בקופונים באופן שוטף או מזדמן, ו-54% מהם לא נכנסים לסופרמרקט בלי קופונים בארנק. מסקר מקומי של חברת "מותגים" עולה, כי 20% מהצרכנים בישראל, רובם נשים, גוזרים קופונים.

בשביל ליהנות מהקופונים של האינטרנט, צריך להשתמש במדפסת הביתית, או לשמור בתיבת הדואר האלקטרוני שוברי הנחה דיגיטליים. צריך גם לדעת איפה לחפש. האינטרנט מלא אתרים של קופונים, חינמים והנחות, ובאינדקס של "יאהו" יש לנושא הזה קטיגוריה מיוחדת, עם עשרות רבות של אתרים. אבל קופונים הם לרוב עניין מקומי, לכן נתמקד במה שמציעים האתרים הישראלים בתחום זה.הנחה על הסרת שיער מהגב

איזה דברים אפשר לקבל בקופונים? הנה כמה דוגמאות, מתוך מאות או אלפי הצעות: טיפול שיננית ב-29 שקל, 20% הנחה על עיצוב חופה, שעה מסאז' עם שמנים ארומטיים ב-99 שקל, כוס יין, כרטיס לקבלת חצי מחיר ב-50 מסעדות ב-34 שקל, 30 שקל הנחה על מזון לחיות מחמד, 10% הנחה במכון שמיעה ודיבור, 50% הנחה על מכשיר וידאו של "שארפ" ו-500 שקל הנחה על הסרת שיער מהגב. בקיצור, יש קופונים כמעט לכל פריט שאפשר להעלות על הדעת, רובם לשימוש בחנויות הפיזיות, מקצתם לקניות בחנויות מקוונות.

יש אתרי אוכל פופולריים, כמו "רסט" (www.rest.co.il) ו"טו איט" (www.2eat.co.il) המציעים קופוני הנחות והטבות במסעדות ובבתי קפה. אתר התיירות "אלדין טראוול" מציע ב"מדריך היעדים" שלו שוברי הטבות והנחות למקומות בילוי וקניות בערים הגדולות בעולם - מסעדה בסגנון ימי הביניים בלונדון, שופינג ב"גאלרי לאפייט" בפאריס, חתירה בסירה באמסטרדם ועוד. אתרים אחרים, כמו "הקופון של המדינה", המלווה את הירחון בשם זה, משתמשים באתר באופן שמלווה מוצר דפוס. אתר "מתחתנים" (www.mitchatnim.co.il) משלב בין קופונים המתפרסמים בקטלוג "מתחתנים" המודפס לבין קופונים וירטואליים שיש להדפיס מהאתר, עם הנחות על ירח דבש, מצעים, ריהוט ותכשיטים. אתרי קניות חדשים עשויים להציע קופון להדפסה, כדי למשוך גולשים לאתר - ולחנות הפיזית. למשל, "המפ שופ", חנות לביגוד טבעי העשוי מצמח הקנאביס, מציעה באתר החדש שלה
(www.hempshop.co.il) הנחה של 15% לקניות בחנות שבירושלים.

יש גם אתרים המתמקדים אך ורק בקופונים. הם קוראים לעצמם "פורטלי קופונים", אך למעשה, הם אינם פורטלים במובן המסורתי של המילה (הם לא מפנים לאתרי קופונים אחרים), אלא מציעים קופונים בכל מיני קטיגוריות.

ליקוט קופונים מאתרי אינטרנט יכול להיות שימושי למי שאוהב לגזור קופונים מהעיתונים, אך גם למי שלא עסק בכך קודם לכן. באינטרנט, הקופונים נחלקים לשני סוגים: למימוש בחנות פיזית ולמימוש בחנות מקוונת. הראשונים נראים כמו קופונים מהעיתונים וצריך להדפיס אותם ולבוא איתם לחנות. הסוג השני הם שוברים עם מספרי קוד, אותם יש להזין בעת ביצוע הקנייה המקוונת כדי ליהנות מהנחה. חנות הספרים והמוזיקה "מיתוס" (www.mitos.co.il) שולחת לפעמים ללקוחותיה קופונים כאלה, כדי לעודד אותם להיכנס לאתר ולקנות. אתר הסופרמרקט "נט-סל"
(www.netsal.co.il) מציע גרסאות דיגיטליות של הקופונים הניתנים לחברי מועדון "סופרקארד", וכדי לממש אותן יש להקליד את מספר הקוד וליהנות מהנחות על מוצרי מזון, ניקיון וטיפוח.

שלומי חייבי, מנכ"ל חברת "נירוקס", המפעילה מאז 2003 את אתר "קופונים"
(www.couponim.co.il), אומר כי צרכן ממוצע שנכנס לאתר מדפיס בחודש עד ארבעה קופונים. שיעור מימוש הקופונים הוא כ-25%, ובקופונים פופולריים במיוחד - גם 50%. -אילו קופונים הכי פופולריים?
"קופונים שסיפקו הנחה אמיתית בכסף מאפשרים ללקוחות לדעת בדיוק כמה הם מרוויחים. קופונים שמספקים מתנה מוחשית בקנייה מעל סכום מסוים נחשבים קופונים מוצלחים ביותר. קופונים שמספקים הטבה חינם לכל מי שמגיע לחנות היו הקופונים הטובים ביותר, לפי המחקר שערכנו".

לדברי חייבי, הנחות שמספקות רשתות נתפסות על ידי הלקוח כבעלות ערך רב יותר, מכיוון שלצרכן אין יכולת להתמקח על המחיר ברשתות. קופונים של מותגים נחשבים פופולריים יותר, לא רק בגלל המותג עצמו, אלא גם בגלל הפריסה הארצית של החנויות. "גילינו גם שכשאר הלקוח מכיר את בית העסק, הנטייה שלו להדפיס את הקופון גדלה בצורה משמעותית", אומר חייבי. "קופונים לא טובים היו קופונים שהשאירו סימני שאלה אצל הלקוח , למשל 5% הנחה על מוצר מסויים, והלקוח לא יודע כמה כסף הוא בעצם חוסך". חייבי חזר בשבוע שעבר מארצות הברית, שם חתם על הסכם עם חברת השקעות מווירג'יניה, על הקמת אתר קופונים בארצות הברית, על בסיס הטכנולוגיה של אתר "קופונים". בקרוב הוא מתכוון גם להציע שירות חדש באתר, "מגשימים לך חלום", בו יוכלו הלקוחות להגדיר אילו הטבות היו רוצים לקבל ובאילו תחומים - ולקבל אותן בלעדית.

חבילת פרסום משולבת לבתי עסק

אתרים המתמחים בבעלי מקצוע, בראשם האתר של "דפי זהב" (www.d.co.il) ואתר "ווייביי" (www.ybay.co.il) של קבוצת "ישר- אובוז", מציעים את קופוני ההנחה וההטבות למי שמחפש בעלי מלאכה ונותני שירותים. בעוד שבאתר של דפי זהב מוצגים הקופונים בצורת אייקון מיוחד של מספריים ליד הרישום של בית העסק המציע אותו, Ybay מפעיל במקביל לפורטל בעלי המקצוע גם פורטל קופונים מיוחד (www.coupons.ybay.co.il).

יעקב ישר, מנכ"ל Ybay, בוחר להדגיש בעיקר את היתרונות של הפרסום המשולב לבעלי המקצוע המפרסמים באתר: "לכל בעל מקצוע שרוכש אצלנו אתר או מודעה, אנחנו מציעים גם לפרסם קופון". לדבריו, באתר הקופונים, שהוקם ביולי, יש קרוב לאלף קופונים, והתחומים הפופולריים ביותר הם קוסמטיקה, צימרים ומסעדות. קופונים בקטיגוריות כמו צילומי וידאו, או מורי נהיגה, מאפשרים לפעמים לחסוך מאות שקלים. מלבד גולשים שמחפשים בעלי מקצוע בפורטל, מגיעים אל הקופונים גם גולשים שמחפשים את התחומים הרלוונטיים ב"גוגל" וב"נטקס".

אתרי האוכל שמציעים קופונים על מסעדות ברחבי הארץ מאפשרים מצד אחד לבעלי העסקים לשווק את עצמם, ומצד שני "מחנכים" את הגולשים לחפש את הקופונים המתאימים קודם צאתם למסעדה - או אפילו לבחור מקום בילוי על פי הקופון האטרקטיבי. מאתר "רסט" נמסר, כי בחודש ינואר השנה הדפיסו 23 אלף קופונים, כשההטבות נעות בין קינוח או כוס יין חינם עם הזמנת ארוחה מלאה, ועד לארוחות מלאות בהנחה מיוחדת.

הטבות בבאנר פרסומי אישי

הטבות ומתנות אפשר לקבל גם עם הצטרפות (חינם) לשירות הייחודי "דוטומי"
(www.dotomi.co.il) - שירות לקבלת מסרים אישיים מחברות ומותגים באמצעות מודעות באנר תפורות במיוחד. דוטומי, הפועלת מאז שנת 2000, פיתחה ערוץ חדש לניהול קשר עם הלקוחות, בו הלקוח בוחר מאלו חברות ומותגים הוא מעוניין לקבל מסרים פרסומיים. בין האתרים המציגים את הבאנרים האישיים של דוטומי: YNET, דה מרקר, וואלה, תפוז, גלובס, One, NRG ועוד. ההטבות יכולות לכלול יין או שוקולד במתנה עם הזמנת זר פרחים, 50 יורו מתנה בהזמנת חופשת סקי, מנוי שנתי חינם לחניון במכללה, 100 שקל במתנה בהזמנת חופשה ועוד.

אתרי קניות אחרים מציעים מתנות קטנות לקונים. אתר "ביג מרקט"
(www.bigmarket.co.il) מציע "שי על כל קנייה", לפי סכום הקנייה, החל מ-50 שקל. אתר "פאזלים" (www.puzzles.co.il) מעניק לקונים ב-290 שקל ומעלה במחזיק מפתחות בצורת פאזל כדורי. באתר התינוקות החדש "בייביז" (www.babyz.co.il) נותנים על קניית צעצוע מעל 150 שקל DVD "היום יום הולדת" במתנה וכרטיס ברכה. באתר של "סטימצקי" (www.ibooks.co.il) מחלקים לכל קונה מארז עם 2 צביעונים לילדים. אתר הבשמים "כל פרפיום" (www.callperfume.co.il) מצרף דוגמיות בשמים לכל קנייה. האתר של "שקם אלקטריק" (www.shiki.co.il) מציע באופן קבוע מוצר כלשהו במתנה עם קניית מוצרים מסוימים. באתר "בוקנט"
(www.booknet.co.il) חילקו ספרים במתנה על קניית ספרים מרשימת רבי-המכר.

אתרים גדולים, בהם "וואלה" (www.walla.co.il) ו-NRG מעריב (www.nrg.co.il), מציעים לגולשים להשתתף בתחרויות ולזכות בכרטיסים חינם לסרטים חדשים, בדיסקים ובהופעות. באחרונה הצטרף גם אתר המכירות "אולסייל"
(www.olsale.co.il), שהציע כרטיס זוגי במתנה לסרט "אושן 12" על רכישת מוצר ב-2,000 שקל.

עדיין לא משתמשים מספיק באמצעי השיווק הזה, אבל יש חברות שכבר מציעות באתריהן קופוני הנחה ודוגמיות. חברת משקפי השמש "רייב" הציעה בעבר באתר שלה משקפיים חינם (תמורת דמי משלוח בלבד), כדי להחדיר את המותג. "קוטקס"
(www.kotexonline.co.il) הציעה קופוני הנחה על מוצרי הגיינה נשית ומציעה קופון הנחה על עיסוי זוגי, באתר "דריינייטס" (www.drynights.co.il) ניתן לבקש שישלחו ערכת התנסות בחיתולים ובאתר של "אולווייס" (www.alldays.co.il) אפשר לקבל דוגמית של תחבושת היגיינית.

באתרים בחו"ל אפשר לקטוף צ'ופרים כמו משטחים לעכבר, חולצות-טי מודפסות, כובעים וכדומה, אבל המשלוח לישראל הוא לפעמים בעייתי. אתר שישמח לשלוח לצרכנים מישראל 250 כרטיסי ביקור צבעוניים, אותם יכול הגולש לעצב לעצמו אונליין בעזרת דוגמאות מוכנות, תמורת דמי משלוח בלבד (6.5 דולר), הוא "ויסטה פרינט" (www.vistaprint.com). כתובת האינטרנט של האתר מתפרסמת בצד האחורי של הכרטיס, כך ששני הצדדים נהנים.

גולשים לקניות: www.perkol.itgo.com/shop.htm

כתובת ישירה של דף זה: www.perkol.itgo.com/coupons.htm

191