דאבל קליק / שרית פרקול

1.2.2004

הצדעה לממציא ההצדעה המשולשת

control alt del

קוראים לזה "ההצדעה המשולשת", קוראים לזה "המוצא האחרון", ובעיקר, קוראים לזה "קונטרול-אלט-דליט". עד לא מזמן, במערכות הפעלה קודמות ופחות יציבות של מיקרוסופט, היינו נאלצים לבצע את שילוב המקשים הזה כמה פעמים ביום, בכל פעם שתוכנה כלשהי נתקעה, רגע לפני שמתייאשים ולוחצים על כפתור האיתחול.
עכשיו כבר די שכחנו את התנועה האוטומטית, ואולי זה באמת זמן טוב לפרישתו של דייויד ברדלי, האיש שהמציא את הקוד הזה. לפני שבוע, בגיל 55, פרש ברדלי מחברת יבמ, לאחר 28 וחצי שנה.
"זה לא היה אירוע כל כך מרעיש", סיפר ברדלי, עובד ותיק של יבמ, על אותו יום, בשנת 1980 או 1981, כשגילה את שילוב המקשים החיוני. "זה לא היה משהו שהתכוונו לספר עליו ללקוחות", הודה, "ואז התברר ששיטת האיתחול הזאת פתרה בעיות גם לאנשים שכתבו תוכנות וכתבו ספרי הדרכה לתוכנות".
הרעיון המקורי היה פשוט איתחול המחשב, בלי לכבות אותו. מיקרוסופט אימצה את הקוד, כדי לעזור למשתמשים לכבות את המחשב בצורה נכונה, ואחר כך לצורך טיפול בפונקציות מנהליות כגון "סיים משימה" הכה חיונית, במצב של תוכנה שנתקעה.
ברדלי הסביר שבחר במקשים "קונטרול" ו"אלט" מפני שהיה זקוק לשני מקשי ה"שיפט" לצורך ההפעלה, והמקש "דליט" נבחר מפני שהוא נמצא בצד הרחוק של המקלדת - כדי שאנשים לא יבצעו את השילוב קונטרול-אלט-דליט בטעות. לפי סוכנות א.פ., נדרשו לו חמש דקות בלבד כדי לכתוב את הקוד הזה.
ברדלי, בעל תואר דוקטור בהנדסת אלקטרוניקה מאוניברסיטת פרדיו, נהג להרצות באוניברסיטאות בשם יבמ, במטרה לעודד סטודנטים להיכנס לתחומי המדע והטכנולוגיה. לדבריו, יש לו אוסף של כמעט כל קריקטורה בה מופיע שילוב המקשים שהמציא, ויש הרבה כאלה. ברדלי ימשיך להרצות באוניברסיטת צפון קרולינה גם לאחר פרישתו.
בשעשועון הידע הטלוויזיה האמריקני "ג'פרדי", אוזכר פעם שמו של ברדלי בסיבוב האחרון והמכריע של השאלות. "אם אוכל להופיע גם כהגדרה בתשבץ יום ראשון של הניו-יורק טיימס, אוכל להגיד שעמדתי בכל היעדים שהצבתי לעצמי", אמר.
מספרים כי במסיבה למלאת 20 שנה למחשב האישי של יבמ, ברדלי ישב באותו פאנל יחד עם ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, והשיחה הגיעה אל שילוב המקשים המפורסם. ברדלי אמר, "כשהמצאתי את זה, לא קלטתי שאני יוצר סמל תרבות. אני אולי המצאתי אותו, אבל ביל הוא זה שגרם לו להיות מפורסם". גייטס, לפי הסיפור הזה, לא צחק כלל.למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/contalt.htm

Sarit Perkol internet pages


127