דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 2.11.03

טלפתיה שימושית

esp game

מוכנים, היכון, צא. לנגד עיניכם מוצגת תמונה של נוף ירוק, עם הרים, עצים ואגם. אתם צריכים לרשום את האסוציאציות העולות מיד בראש. אסור לרשום את המילים "הרים", "עצים" או "אגם" - רשימת המילים האסורות מופיעה על הצג - אבל אפשר לרשום כל דבר שאינו אסור. למשל, "מים". עכשיו, וזה הקטע של משחק האינטרנט החדש והממכר הזה שנקרא ESP (תפיסה על חושית), אם האדם האנונימי שמשחק מולכם בצד השני רושם גם הוא "מים", התמונה מתחלפת ואפשר להמשיך הלאה, לשחק ולצבור נקודות. למעשה, גם אם שניכם רושמים "מיים", כלומר את אותה מילה בכתיב שגוי או מוזר, התמונה תתחלף.
אין שום דרך ליצור קשר עם השחקן השני, או לדעת מיהו. הדבר המשותף היחיד איתו הוא התמונה ששניכם רואים. צריך לחשוב על כמה שיותר מילים, ולנסות גם לנחש מה השני יקליד. אפשר לנחש מילים רבות, עד שניחוש אחד ישתווה למה שכתב האלמוני. אפשר גם להתייאש מהסיכוי לנחש ולבקש לעבור לתמונה הבאה, ואם הפרטנר מסכים, זה מתקבל. יש שתים וחצי דקות להסכים על 15 תמונות, ומקבלים נקודות כל פעם שיש הסכמה. ככל שיש לתמונה יותר מילים אסורות, כך מקבלים יותר נקודות כשמגיעים למילה מוסכמת. אם מסכימים על כל 15 התמונות, מקבלים בונוס של 2,000 נקודות.
המשחק, של אוניברסיטת קרנגי מלון, מלבד היותו ממכר להפליא, מלווה במטרה קונקרטית: הוא עוזר בתיוג תמונות באינטרנט. תוכנות מחשב מתקשות לקבוע תכנים של תמונות, אבל המשחק הזה, תודות לתבונה האנושית, מספק דרך חדשה להצמדת מילים לתמונה. בשביל מה זה טוב? לצורכי חיפוש, למשל, לטובת גולשים עיוורים, או תוכנות סינון תכנים פורנוגרפיים.
"אם ישחקו במשחק הזה הרבה אנשים כמו במשחקים המקוונים הפופולריים האחרים, יהיו לנו תוך כמה שבועות הגדרות לכל התמונות שבאינטרנט", נכתב באתר המשחק (www.espgame.org). בינתיים, מאז 5 באוקטובר, נאספו כבר יותר מחצי מיליון הגדרות. אגב, אין שום מניעה לכתוב גם בעברית, אלא שנדמה לי שהסיכוי שהאלמוני בצד השני כותב אף הוא בשפת עבר קלוש למדי.


שלא יעקפו אתכם בסיבוב

computer mirror
מראות צד זה לא רק בשביל המכונית

אתם יושבים מול המחשב בכוך שלכם, או במרחב פתוח במשרד, עם הגב לדלת. איך תדעו אם מישהו קורא לכם מאחורי הגב את מכתב האהבה הלוהט שקיבלתם באימייל, אם מוכר הסנדוויצ'ים מתעמק יחד איתכם באתר הפורנו, או אם הבוסית מתקרבת בזמן שאתם שקועים במשחק פריסל מלהיב?
אז זהו, שבשביל זה יש מראות צד. הן כבר לא רק בשביל מכוניות, ולפי ה"וושינגטון פוסט", הן מתחילות להיות פופולריות כמעט כמו הפתקיות הדביקות הצהובות. בהתחלה זה נראה כמו בדיחה, אבל כשחושבים על זה, למראה המוצמדת לפינת המחשב יכולים להיות שימושים רבים: אפשר לבדוק פצעון שצמח על המצח, אפשר לתקן את האיפור, אפשר להתגלח לפני פגישת צהריים חשובה, אפשר לראות אם הילדים האשה/הבעל/אמא מתקרבים - לפני שמאוחר מדי.
לא כל המראות כל כך בוטות. יש כאלה שמדביקים מראות מוסוות, כמו ווס קירק, ארט דירקטור ומנהל ייצור בהתאחדות הארצית של קרנות השקעה בנכסי דלא ניידי באזור וושינגטון הבירה. לפי הוושינגטון פוסט, הואיל וקירק יושב כל היום עם גבו לכניסה, הוא הדביק לצג המחשב שלו תקליטור, דרכו הוא יכול לראות השתקפות של מי שמתקרב מאחוריו. קירק הסביר לעיתון שהתקליטור יותר מעודן ממראה. "אני לא רוצה שאנשים יחשבו שאני מרגל אחריהם, או שהם מרגלים אחריי". מישהי אחרת, מזכירה, סיפרה שהיא מחזיקה בזווית אסטרטגית מגן מבהיק שקיבלה בטורניר סופטבול בין-משרדי. אחרת הציבה צילום ממוסגר של המשפחה, שהזכוכית שלו משמשת לה כמראה.
תמורת שקלים בודדים, אפשר לקנות בכל חנות סידקית מראה קטנה ולהדביק אותה לפינת המוניטור, או להשקיע במראת צד פנורמית של רכב, עם הצמדת ואקום. יש חברה אחת לפחות, Think Geek, המציעה למכירה תמורת עשרה דולרים מראה מיוחדת לצג המחשב, chimp. באתר החברה (www.thinkgeek.com/computing/accessories/2940) אפשר לראות גם
תמונות מצחיקות של עובדים עדכניים, המבינים שמראה זה לא רק בשביל עקיפה זהירה.
.

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/click2-11-3.htm

Sarit Perkol internet pages


49