דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 16.11.03

המרגל שאהב אותי

e-greeting

הקנאים דווקא לא מתים, הם רק מתחלפים - ועכשיו, הם גם יכולים להשתמש באמצעים טכנולוגיים כדי לנהל מעקבים. סוכנות רויטרס דיווחה באחרונה על חברה בשם Lover Spy - המאהב המרגל - המתמקדת בפלח השוק של הקנאים. החברה מציעה מעין סוס טרויאני - תוכנת ריגול, המופעלת על ידי משלוח אגרת ברכה אלקטרונית. המקבילה הדיגיטלית למיקרופון שתול בתור בונבוניירה.
התוכנה, שמחירה 89 דולר, משווקת כדרך "לתפוס מאהב בוגדני". היא מציעה משלוח אגרת אלקטרונית מיוחדת, המפתה את הקורבן לאתר, שם נשתלת במחשבו תוכנת הריגול. לאבר ספיי מתעדת את כל מה שנעשה במחשב, לרבות כל ההקשות על המקשים, סיסמאות, דואר אלקטרוני צ'אטים וצילומי מסכים. היא יכולה גם להפעיל מרחוק את מצלמת הרשת המחוברת למחשבו של הקורבן. כל המידע הזה משוגר בדיסקרטיות אל השרת של החברה, ששולחת אותו למזמין.התוכנה משמשת בלשים פרטיים בכל העולם, וכן גם בני זוג והורים המבקשים להגן על ילדיהם.
תוכנות ריגול המתעדות כל דבר שנעשה במחשב, כמו "ספקטור-סופט", קיימות בשוק זה זמן רב, אך הן מותקנות ידנית, לא מרחוק. יש גם תוכנות ריגול אחרות המותקנות מרחוק, כמו SSPPYY, שלטענת יוצריה, חודרת גם מבעד לכל ההגנות הידועות.
תוכנת לאבר ספיי מנוגדת לחוק האמריקני. מארק ראש, לשעבר ראש מחלקת פשעי המחשב במשרד המשפטים האמריקני, אמר: "התקנת תוכנה במחשב של הזולת בלי הסכמתו היא מעשה בלתי חוקי". באחדות ממדינות ארצות הברית, אפילו התקנת תוכנה במחשב של עצמך כדי לתעד נתונים של אחרים בלי הסכמתם עלולה להיות בלתי חוקית. כריס הופנגייל, ממנהלי "המרכז לפרטיות המידע האלקטרוני", אמר שזה נשמע כמו גרסה מסחרית של "פנס הקסם" - תוכנה שנויה במחלוקת, שהבולשת הפדרלית הציעה להשתמש בה לפני שנים אחדות, כדי לנהל מעקב אחר חשודים.
רביד צ'ירקוס, מנהל הפרויקטים בחברת האבטחה קומסק, אומר: "אחרי שהתרגלנו לא לפתוח קבצים שאנחנו לא מכירים כהגנה מפני וירוסים, באה החברה הזו ועושה שימוש בהכרויות האישיות כדרך לאפשר פריצה למחשב. הדרך הטובה ביותר להגן על המחשב ועל הידע האצור בתוכו היא באמצעות תוכנת פיירוול המתריעה בפני התקנת תוכנות חדשות ונסיונות משלוח מידע מהמחשב אל האינטרנט. אפשר, כמובן, גם להתקין תוכנת אנטי-וירוס עם יכולת ממוקדת לזיהוי תוכנות פולשניות כאלה".
בינתיים, אתר בשם "רד קנון" מציע להוריד גרסת ניסוי של שבועיים לאיתור ספציפי של לאבר ספיי (www.redcannon.com/support/firewall_stop_lover_spy.htm).
ואפשר גם פשוט להתעלם מברכות אלקטרוניות.

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/click16-11-3.htm

Sarit Perkol internet pages


84