דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 11.1.2004

הכלכלה על פי eBay

kangaroo scrotum

תמיד אמרו, שכדי לדעת מה מצבה הכלכלי של משפחה, צריך לחטט בפחי האשפה שלה. נראה שאפשר להחיל עיקרון דומה על המצב הכלכלי באופן כללי - לבדוק את המזבלה האינטרנטית הענקית, אתר המכירות הפומביות eBay.com. באתר רשומים, נכון לעכשיו, כ-86 מיליון משתמשים, כמעט כמו אוכלסיית ויטנאם כולה.
קווין מאני, כתב העיתון "יו.אס.איי טודיי", עשה בדיוק את זה - פישפש בין החפצים הנמכרים ב-eBay - והממצאים שלו די מדכדכים. הוא מצא, שבעוד שבתחילת 2003 הפריטים המובילים ברשימת עשרת הגדולים היו ב.מ.וו, גוצ'י ופראדה, בסוף שנת 2003 הפריטים המובילים היו פורד, ורוד (לא משנה של אילו מעצבים) וזהב. לא הצבע, אלא זהב מהסוג שמטמינים בכספת, לכל צרה שלא תבוא. בשנה שחלפה חל גידול של 70% במכירות זהב באתר, לעומת שנה קודם לכן. אינדיקציה טובה לאמון המתערער בכוחו של המטבע.
באמצע אוגוסט, בעקבות העלטה שירדה על צפון-מזרח אמריקה, זינקו תוך שבוע ב-67% מכירות הגנרטורים הנישאים ב-eBay. האמון של האזרחים במערכת החשמל המרכזית כנראה עוד לא השתקם, שכן מכירות הגנרטורים באתר נמשכות בהיקף שנתי של 12 מיליון דולר, לפי הבדיקה של מאני. ובלי קשר להפסקת החשמל הגדולה, כעדות לכך שהרשתות האלחוטיות (טכנולוגיית WI-FI) נכנסו לזרם המרכזי, המכירות ב-eBay בתחום הזה גדלו ב-2003 בשיעור של 243% לעומת השנה הקודמת.
אנשים במצוקה כלכלית התחילו למכור דברים מוזרים יותר מתמיד, אפילו יחסית להיצע המטורלל של eBay. למשל, חיידקים של פול מקרתני, ממטפחת נייר משומשת, או שקי אשכים של קנגורו (תמורת כעשרה דולרים). היו שניסו למכור מזכרות מבגדד, כמו פיסות הפסל של סדאם חוסיין, וחלקים ממעבורת החלל קולומביה - אבל אלה הוסרו מהאתר, בהתאם למדיניות שאינה מתירה להרוויח מאסונות.
המכירות ב-eBay שיקפו גם את מצבן של מדינות שלמות. למשל, מושל מרילנד, רוברט ארליך, הציע למכירה בדצמבר את היאכטה הממלכתית של המדינה, "מרילנד אינדיפנדנס", במטרה לחסוך למדינה 230,000 דולר דמי תחזוקה, וכן להרוויח באותה הזדמנות כמה מאות אלפי דולרים מהמכירה עצמה. היאכטה נבנתה ב-1944 עבור הצי הקנדי כדי לצוד צוללות, ובשנות ה-70 עברה הסבה למטרות טיולי שיט. במסע הבחירות שלו, שהתמקד בעיקר בהבטחה להחזיר למדינה את המשמעת התקציבית, הבטיח המושל ארליך למכור את היאכטה ואמר שהיא סמל לבזבוז ולהפרזה, במדינה הניצבת בפני גרעונות. מכירת הסמל הראוותני הזה ב-eBay כבר סימלה כיוון חדש.

לעשות סדר בבלגן

מנועי החיפוש באינטרנט טובים ויעילים, וחוסכים לנו הרבה מאוד כיתות רגליים, וירטואלי וגם פיזי. אבל המנועים הרגילים, כמו גוגל, מניבים יותר מדי תוצאות, ודי קשה למצוא את מה שמחפשים בתוך עשרות ומאות ואלפי התוצאות.
כך נולד ענף נפרד, שמטרתו להשליט סדר בבלגן התוצאות. לפי כתבה של סוכנות "אסושיאייטד פרס" שהתפרסמה בשבוע שעבר, טכנולוגיות חדשות ומסקרנות עשויות לחולל מהפכה בדרך בה אנשים כורים מידע ברשת.
בכתבה מצוטט ראול ואלדס-פרס, ממייסדי חברת "ויויסימו" (www.vivisimo.com), המציעה ארגון מהיר של תוצאות החיפוש לקטיגוריות נוחות. לדבריו, אם האינטרנט הוא כמו חנות ספרים ענקית, בה כל הספרים מושלכים בערימות חסרות סדר על הרצפה, "ויויסימו הוא כמו ספרן זריז מאוד, שמארגן במהירות את הכותרים על המדפים בדרך הגיונית". אלא שבניגוד לספריה, ויויסימו אינו משתמש בקטיגוריות מוגדרות מראש. התוכנה מגדירה את הקטיגוריות תוך כדי הפעולה, לפי תוצאות החיפוש. ה"תיוק" לאשכולות של נושאים הניתנים להקלקה נעשה על ידי שילוב של ניתוח בלשני וסטטיסטי, שיטה שעובדת גם עם שפות אחרות - כולל עברית.
באופן דומה פועלת תוכנת "גרוקר" (www.groxis.com/service/grok), שלא רק מארגנת את תוצאות החיפוש, אלא גם מסדרת אותן ב"מפות" שובות עין, המציגות כל קטיגוריה כעיגול ססגוני. בתוך כל עיגול, תת-קטיגוריות מופיעות כעיגולים קטנים יותר, שניתן להקליק עליהם ולהיכנס לתוכם. גרסת הדגמה של התוכנה, למערכות הפעלה חלונות 2000, חלונות XP ומק, ניתנת להורדה מהאתר.
אפשרות שלישית המוצעת בכתבה של א.פ. היא "טאץ' גראף" (www.touchgraph.com), פלאג-אין (תוסף) של גוגל, המציג את הקישורים בתוצאות בצורת רשת. צריך זמן להתרגל לקריאת תוצאות בצורה כזאת, אבל אולי זה יותר הגיוני מלעבור על עשרות דפי תוצאות טקסטואליות.


למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/click11-1-4.htm

Sarit Perkol internet pages


6