חוק ראשון נגד דואר זבל התקבל בארה"ב

מאת שרית פרקול

24.10.03

במסגרת המלחמה במבול הדואר האלקטרוני הבלתי רצוי (דואר זבל), הועבר ביום רביעי פה אחד בסנאט האמריקני חוק המתייחס ל"זבלנים", השולחים כמעט 100 מיליארד דברי דואר אלקטרוני ביום. ההצבעה, 97 בעד, 0 נגד, חותמת מאמץ בן ארבע שנים לרסן את שטף האימיילים המנסים למכור פורנוגרפיה, תוכניות להתעשרות מהירה, אמצעים להגברת האון ופטנטים להרזייה. דואר הזבל מעיק על המחשבים ועולה לאמריקנים, לפי הערכות שהתפרסמו ב"וושינגטון פוסט" וב"לוס אנג'לס טיימס", כ-10 מיליארד דולר בשנה באובדן תפוקה. לפי ההערכה, דואר זבל מהווה כבר כמעט 60% מסך תעבורת הדואר האלקטרוני.
"מלכי הספאם מאיימים להטביע את האינטרנט בים של אשפה", אמר ל"לוס אנג'לס טיימס" יוזם החוק, סנטור רון וויידן, דמוקרט מאורגון. "המפתח הוא להעביר את החוק הזה ולטפל בעבריינים. בפעם הראשונה, משלוח דואר זבל סיטונאי יהיה עסק בלתי חוקי".
לפי החוק שהתקבל, אסור יהיה לשלוח דברי דואר אלקטרוני עם שורת נושא מטעה, ומי שמנסה לשווק מוצרים באמצעות הדואר האלקטרוני יצטרך לצרף כתובת לתשובה, שתאפשר למקבל אותו דואר למחוק את שמו ממאגר הנתונים של השולח. לפי החוק גם הוסמכה ועדת המסחר הפדראלית להקים מאגר מרכזי, אליו יירשמו מיוזמתם אנשים המעוניינים לחסום הגעת דברי דואר אלקטרוני מסחריים לתיבות שלהם. החוק החדש של הסנאט האמריקני יאפשר לצרכנים ולחברות המספקות שירותי אינטרנט להגיש תביעות אזרחיות נגד שולחי דואר זבל, בעוד שוועדת המסחר הפדראלית והתביעה הכללית יוכלו לאכוף עונשים פליליים. העבריינים עלולים לקבל עונש של עד שנת מאסר בפועל וקנסות שיכולים להגיע עד מיליון דולר.
קבלת החוק בסנאט אמורה לדחוף קדימה חוק דומה, התלוי ועומד לפני תת-ועדה של בית המחוקקים האמריקני. הנשיא בוש לא אמר אם יחתום על חוק נגד דואר זבל, אבל רוב המשקיפים אומרים שסביר שיעשה זאת, כשם שצידד בחקיקה דומה נגד שיווק בלתי רצוי דרך הטלפון.

~ ~ ~ זבל ישראלי: ובמקום הראשון - הגברת האון ~ ~ ~

אם קודם רק היה נדמה לנו שההודעות המציעות תרופות להגברת האון השתלטו על דואר הזבל שלנו, עכשיו זה מעט יותר רשמי. חברת רנסאנס, מפיצת מוצרי תוכנה וחומרה בתחום האבטחה, פרסמה אתמול תוצאות של סקר ראשון מסוגו בארץ, הבודק את התכנים של הודעות דואר הזבל הנשלחות בישראל. לצורך הבדיקה נסקרו וקוטלגו אלפי הודעות דואר הזבל שנשלחו לשרתים של רנסאנס במהלך הרבעון השלישי של 2003 (חודשים יולי-ספטמבר) וסוננו על ידי כלי סינון התוכן MailMarshal ו-MailSweeper.
על פי ממצאי הבדיקה, את המקום הראשון (26.5% מן ההודעות) בהודעות דוא"ז תופסות הודעות הדואר המשווקות אמצעים להגברת האון והמשיכה המינית, לאו דווקא הודעות המציעות תכנים פורנוגרפיים. בקטיגוריה זו ניתן למצוא פרסום רב למוצרי הגברת האון הגברי, כגון ויאגרה, לצד הצעות לניתוחים קוסמטיים. למען הסר ספק, אין מדובר בניתוחים להקטנת האף, אלא להגדלת איברים שיש להם השפעה ישירה על תחום המין, אצל נשים וגברים.
במקום השני (24.4%) נשלחות הודעות דוא"ז המקדמות מוצרים בשיווק ישיר. בקטיגוריה זו נשלחו מוצרים רבים בתחום התוכנה, מוצרי חשמל, רכב, מכרזים באינטרנט וכדומה.
במקום השלישי (11.4%) בהפרש נמצאות הודעות הדואר המציעות הצעות פיננסיות כגון הזדמנויות עסקיות, הצעות למשכנתה, הצעות של חברות השקעות פרטיות ועוד.
אולי באופן מפתיע, הודעות דואר עם חומרי פורנוגרפיה וסקס הגיעו רק למקום הרביעי
(6%). במקום החמישי (3.3%) נמצאות הודעות הדואר המכילות תכנים של הונאה. במקום השישי (1.4%) נמצאות הודעות הדואר הנשלחות עם תכנים המשווקים הימורים ומשחקי מזל.
27% מההודעות קוטלגו תחת הקטיגוריה "אחר" והן כוללות תכנים בשפות זרות לא ברורות והודעות ללא נושא, או בעלות מסר לא מוגדר.
הממצאים בדבר הודעות דואר הזבל בישראל תואמים במידה רבה את הסקרים החודשיים שמבצעת חברת Clearswift, יצרנית תוכנת Mailsweeper, שזיהתה גם כן את קטיגורית ההצעות "הבריאותיות" במקום הראשון וכן את הירידה המשמעותית בכמויות הודעות דואר הזבל הנוגעות לפורנוגרפיה. אלא שהחברה האמריקנית התבססה על דברי הדואר של כמה ארגונים המשתמשים בתוכנה שלה, כ-16 מיליון משתמשים, בעוד שרנסאנס מתבססת בינתיים על דברי הדואר שהתקבלו במחשביהם של עובדי החברה, כ-25 במספר.
לדברי ריקרדו רסניק, מנכ"ל רנסאנס, כלי סינון התוכן MailMarshal ו- MailSweeper סייעו בסינון הודעות הזבל של כ- 8,000 הודעות דואר ובקביעת תכני הדואר בקטיגוריות השונות. "אני מקווה שהסקר שלנו יוכל לסייע לחברות להגדיר את התכנים הידועים כ- SPAM, אותם כדאי לחסום באמצעות תוכנות סינון", אמר.
החברה הודיעה כי בכוונתה לפרסם סקר כזה מידי רבעון ולהצביע על המגמות.

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/anti-spam.htm


446