כיכר אתרים

יום ראשון - 20.7.03

הנצחה אמנותית למגיפה

sars art
יצירות בנושא הסארס

מגיפת הסארס חלפה כלעומת שבאה, משאירה מאחוריה כמה מאות קורבנות, מסיכות הגנה מיותמות - ותערוכה מקוונת. פרויקט "אמנות הסארס" התחיל כסדרת פוסטים בבלוג הקבוצתי "בוינגבוינג.נט". בשיא ההיסטריה, הקוראים תרמו פריטים הקשורים בסארס. כך נולד האתר, המציג אמנות דיגיטלית בנושא סארס. קן בראון, מאייר מדע-בדיוני ופנטזיה מוונקובר, תרם ציור של מסיכה קוצנית (בתמונה) עם פיה כפולה. מאוסאקה, יפן, נתרמה תמונה של נערה לבושה חזייה ותחתונים עשויים מסיכות, ועם מסיכה תואמת על הפה. יש גם קריקטורות ועבודות קולאז'.
www.sarsart.org

גם בלאדינו זה נשמע יותר טוב?

בעקבות הכתבה שהתפרסמה כאן בשבוע שעבר על שגשוג היידיש באינטרנט ("ביידיש זה נשמע יותר טוב"), פנתה אלי שרה והפנתה את תשומת לבי לפורום "תרבות הלאדינו". בפורום, שכתוב חלקו בספניולית, יש קישורים לאתרי לאדינו, מילון בספרדית בסיסית, מאמרים על השפה המנהגים, שירים ופתגמים שאספו אנשי הפורום מבית אבא או מתוך ספרים, ואוסף מתכונים למאכלים כמו אשורה, מספן, מאליבי, סאטיזיקוס, סופה דה לינטז'אס ואלבונדיגיטאס די קארנה (ותזכרו ש"חציל בלי שום זה כמו כלה בלי חתן").
forums.tapuz.co.il/ladino

הפעלות חינוכיות

מורים ומחנכים בחופשה ימצאו באתר החדש "חינוך עולמי" ידיעות חדשותיות ומאמרים בנושא חינוך, מגמות בחינוך, פרויקטים מתוקשבים, יוזמות חינוכיות והעשרות. הורים יוכלו למצוא בו פעילויות נחמדות לגיל הרך. למשל, דפי צביעה לחובבי הסדרה יוגי-הו, דפי צביעה בנושא חופש וים, עפיפונים וגלידות, דמויות של דיסני וזיהוי צורות, או דפי עבודה מיוחדים לפיתוח מיומנויות גזירה.
www.hinuch.co.il

בין הפטיש לסדן

מה עדיף, להישאר לבד כל החיים, בלי אהבה, בלי מין, או להיות נשוי למישהו נתעב למשך שארית החיים? אתר "אתם חייבים לבחור" מציב לפני הגולשים את שתי האפשרויות הבלתי נחמדות האלה, ואחרי שמצביעים - רואים איך הצביעו האחרים (63 אחוז דווקא העדיפו להישאר לבד כל החיים). מה עדיף לאכול: איבר זכרות של קוף במישרת בירה, מטוגנים בשמן עמוק, או אשכים של גרילה, בציפוי דבש, בטעם חמוץ-מתוק, עשויים על האש? מה עדיף, כשמישהו מקיא לך בפרצוף, או כשמישהו מחטיף לך אגרוף בפרצוף? דילמות דילמות, כל הזמן, עשרות כאלה, מחולקות לפי קטיגוריות, חלקן גסות מאוד.
www.youmustchoose.com

בחזרה לימי ההולה-הופ

50's hairstyle
איורים יפהפיים משנות החמישים

ילידי שנות ה-50 והעשורים העליזים שבאו בעקבותיהם, וסתם כאלה המתעניינים בתקופה ההיא, ימצאו באתר "רשת הפיפטיז" אוצר של חומרים. אופנת הביגוד של נשים, גברים וילדים, מילות הסלנג המקובלות באנגלית, תוכניות הטלוויזיה, המוזיקה, הסרטים, המשחקים. אגף האופנה מלא איורים יפהפיים משנות החמישים, של בגדי ים, חצאיות, חליפות - והמון גברים עם מקטרת בפה וכובע על הראש. יש משחקים אונליין (למצוא מילים בנושא העשורים הרלוונטיים, פאזלים, משחק הזיכרון, טריוויה, איקס-מיקס-דריקס. ויש, כמובן, אגף מיוחד המוקדש לאלוויס.
www.fiftiesweb.com

מוזיקה יהודית

מאתר האינטרנט של המרכז לחקר מוזיקה יהודית של האוניברסיטה העברית ניתן להוריד ללא תשלום קטעי מוזיקה ממסורות שונות ושירי ארץ ישראל מתוך התקליטורים של המרכז, לרכוש תקליטורים ופרסומים שונים ולקבל מידע ביבליוגראפי עשיר בתחום זה. מנוע החיפוש מאפשר לחפש חומר ביבליוגראפי לפי מסורת (אשכנזית, בגדאדית, קוצ'ינית, תימנית וכו'), ארץ, נושא (חגים, קבלה, חתונה, שואה וכדומה) ומלחין. בנוסף ניתן לקבל באתר מידע שותף וחדשות על הפרויקטים המחקריים של המרכז ועל האירועים הפומביים שהוא מפיק.
www.jewish-music.huji.ac.il

מגלגלים גולגלות

אפילו אם אתם דבקים בסיפור היפה על אדם וחווה, כדאי להציץ באתר "להיות אנושי". באתר הזה, המומלץ לצפייה בחיבור בפס רחב, יש פירוט של הגלגולים השונים בדרך להיות האדם, החל מארדיפיתקוס רמידוס, דרך אוסטרלופיתקוס אפריקנוס והומו ארקטוס, ועד לאדם הניאנדרתאלי וההומו ספיאנס. היכן ולפני כמה שנים הם חיו, ממה התקיימו ומה היו מידותיהם של הזכרים והנקבות. אפשר ללחוץ עם העכבר על הגולגולת ולגלגל אותה 360 מעלות. האתר מביא מידע מפורט על החברות האנושיות השונות ועל ההתפתחות התרבותית, לצד ההתפתחות האנטומית. במרכז הלמידה יש הפעלות כמו מציאת קרובי משפחה של האדם ומערכי שיעור (הכל באנגלית). www.becominghuman.org

תעבורה ישראלית

אתר התעבורה הישראלי מציע את כל המידע שצריך כדי לנהוג בכבישי הארץ בביטחה, וגם מה לעשות אם לא נהגתם בביטחה. בין הקטיגוריות באתר: פסילות מנהליות, מדריכים לנהג (מהן הפעולות שצריך לבצע נהג המעורב בתאונת דרכים), שיטת הניקוד (כולל טבלה מפורטת), נהג חדש ועוד. יש באתר חדשות ועדכונים מהתחום, קישורים למשרדי הממשלה הרלוונטיים, וניתן להתעמק בעבירות ספציפיות, כמו שימוש בפלאפון בזמן נהיגה, אי ציות להוראות שוטר, עקיפות מסוכנות, נהיגה בזמן פסילה או ללא ביטוח חובה תקף וכדומה. האתר נבנה על ידי צוות מומחים בנושאי תעבורה בישראל, שעונים לשאלות הגולשים בפינת "הכה את המומחה". www.TrafficJam.co.il

עץ או פאלי

בפעם הבאה שאתם צריכים להטיל מטבע, ובמקרה יש בארנק שלכם רק שטרות (הלוואי עלי), תוכלו לגשת לאתר של מאדס האאר, איש מדעי המחשב מטריניטי קולג', דאבלין, ולהטיל מטבע וירטואלי. אפשר לבחור גם איזה מטבע - ספרדי, צרפתי, גרמני, בלגי, איטלקי, אמריקני ועוד. המחבר מציין, שבעוד שמטבע היורו הפיזי נוטה ליפול על "פאלי" בשיעור גבוה יותר, המטבע הווירטואלי משוחרר מהטייה זאת.
www.random.org/flip.html

ואתר סקס, כבר הקמת?

לא הייתי חושבת שיש כל כך הרבה אתרי סקס בעברית, שצריך אתר מיוחד המופנה למנהלים שלהם. אבל עובדה. אתר "אדאלט וובמאסטרס" מופנה בדיוק למנהלי אתרי סקס דוברי עברית. יש בו חדשות מהענף, סטטיסטיקות על נישות שונות בתחום הפורנו, תוכנות מומלצות, כלים ליצירת תעבורה, מידע על אופן העברת כספים, פרטים על ספונסרים אמינים ופורום בחיתוליו. www.adultwebmasters.co.il

התפקדות לאומית

באתר המפקד הלאומי, המלווה את ההכרזה של עמי אילון וסרי נוסייבה על שתי מדינות לשני עמים, מפורט החזון, שנראה כאילו פשוט כל כך: שתי מדינות לשני עמים, גבולות 4 ביוני 1967 עם תיקונים שיתבססו על חילופי שטחים בהסכמה וביחס שווה, ירושלים פתוחה, בירת שתי המדינות, זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים אך ורק למדינת פלסטין, פירוז מנשק של המדינה הפלסטינית. אפשר לקרוא פרטים נוספים, לחתום על תמיכה, ו/או להתנדב לעשייה.
www.mifkad.org.il

כוכבים
לוסי ליו

בימים אלה אפשר לראות את לוסי ליו בתור שופטת גחמנית בגלימה סגולה בעונה החדשה של "אלי מקביל" - ובתור אלכס, בכל מיני תלבושות סקסיות, ב"מלאכיות של צ'ארלי" החדש. לפי IMDB, ליו נולדה ב-2 בדצמבר 1968 בקווינס, ניו-יורק, למהגרים מסין. היא עשתה תואר בשפה ותרבות סינית באוניברסיטת מישיגן, עם קורסים נוספים במחול, בפיתוח קול, באמנויות ובמשחק. בתום לימודיה עברה ללוס אנג'לס, וב-1990 השיגה תפקידון כמלצרית בפרק של "בוורלי הילס 90210", שהוביל להופעות קצרות בפרקים של "בלוז לכחולי המדים", "אי.אר" ו"תיקים באפלה". הופעתה הראשונה על המסך הגדול היתה ב-1996, בסרט "ג'רי מגווייר", אבל עד אלי מקביל, ב-1997, קשה לומר שהיא משכה תשומת לב. מאז הופיעה ב"פייבאק" של מל גיבסון, ב"שנחאי נון" של ג'קי צ'אן וב"מלאכים של צ'ארלי" הראשון. בעד "המלאכים של צ'ארלי" הראשון היא קיבלה מיליון דולר, ובשני - ארבעה מיליון. בין תחביביה: קאלי-אסקרימה-סילאט (לחימה עם סכין ומקל), סקי, טיפוס הרים, רכיבה על סוסים ונגינה באקורדיון.
www.2tup.com/l1
www27.brinkster.com/lucyliu
www.free-celebrity-photos.com/lucy_liu/gallery.htm
www.sonypictures.com/movies/charliesangels2

למדורים קודמים

113