כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 17.8.03

streaker - fads
כל עשור והטירוף שלו

שגעונות מתחלפים

בשנות ה-20 נפוצו סוכריות "פז", בשנות ה-30 אספו בולים, בשנות ה-40 בלעו דגי זהב, בשנות ה-50 סובבו הולה-הופס, בשנות ה-60 לבשו חולצות באטיק, בשנות ה-70 התחילו לרוץ ערומים באיצטדיונים, שנות ה-80 היו עשור מכונות המשחק "הפליפרים" ובשנות ה-90 הקעקועים נכנסו לזרם המרכזי. אתר "האופנות המשוגעות" מביא מידע מפורט על שגעונות העשורים השונים של המאה החולפת ואפשרות להתחבר אליהם דרך האינטרנט גם היום.
www.crazyfads.com

תרגומים לסרטים

אתר "ליונהארט" מציע להורדה תרגומים לעברית (כיתוביות) של סרטים חדשים, כמו "המלאכיות של צ'ארלי 2", "שליחות קטלנית 3", "מוצאים את נימו" ועוד עשרות אחרים. מדובר כאן בענף חדש יחסית, הנלווה לתחום הורדות הסרטים הפיראטיים. קהל היעד הם קוטפי הסרטים החדשים ביותר, מתוכנות שיתוף קבצים כמו emule וקאזה, או ישירות מרשת ערוצי הצ'אט IRC.
www.lionetwork.net

אלפי ספרים חינם

אתר "המסיכה השחורה" מציע כמעט 13,000 כותרים באנגלית לקריאה בפורמט דיגיטלי, בקטיגוריות כמו ביוגרפיות, הרפתקאות, היסטוריה, פילוסופיה וסוציולוגיה, אימים, ימאות, שירה, מדע בדיוני, דת, מדע המדינה, סאטירה, פולקלור, מערבונים, נוער ועוד. הספרים מוצעים בפורמטים שונים, כולל PDF של "אקרובט רידר" הפופולרי, ויש מנוע חיפוש פנימי, ביקורות ופורום.
www.blackmask.com

עושה חשק לטייל

אתר הצילומים של אורן שץ עושה חשק לטייל, בארץ ובעולם. שץ מביא באתרו מאות תמונות ממסעותיו בעולם, עם הסברים. הוא ביקר באמריקה הצפונית והדרומית, בדרום-מזרח אסיה ובאתרים רבים בישראל, וצילם טבע, חי ודומם. ניתן לגלוש על פי יבשות וארצות, או להתחיל מאוספי התמונות הנבחרות.
www.shatz.com

זירת איגרוף תאילנדי

אתר "הלוחם המובחר" מגדיר את עצמו "זירת איגרוף התאילנדי של ישראל" ומביא את הפילוסופיה של אמנות הלחימה הזאת, היסטוריה ומידע שימושי: קישורים, מכונים ברחבי הארץ, לוחמים, טכניקות, טבלת משקלים ומידע על קרבות. יש גם גלריות של תמונות והמלצות לאוכל תאילנדי ולתזונה מתאימה.
www.geocities.com/mauythai9

בר-מצווה ברוח הדיסקו

ניק קרול וג'ולס של, יהודים ניו-יורקים יוצרי האתר "דיסקו בר-מצווה", הגיעו למסקנה, שחגיגות בר-מצווה של תקופת הדיסקו הן חלק מההיסטוריה, שראוי לשמר אותו. לדעתם, תמונות שצולמו באירועים האלה מיטיבות לשקף את רוח התקופה - הריקודים, הלבוש, התסרוקות, המוזיקה, המשמעות (ולעתים קרובות - היעדר משמעות). הם מבקשים מהגולשים לשלוח תמונות וסיפורים, לצורך כתיבת ספר בנושא. בינתיים, אפשר לסקור את התמונות ההולכות ומצטברות באתר.
www.barmitzvahdisco.com
ובת-מצווה עם זנב. על רקע צלילי "הבה נגילה", נפרש דף המתאר את חגיגת ברק-המצווה (בארק=נביחה) של הכלבה קאשה. יש בגד חגיגי לכלבה, חלה וספר תורה (תודה לגיא).
www.brucelowy.com/kasha.htm

bark mitzva
(כל) בת המצווה

טלפונים בינלאומיים חינם

על ביצוע שיחות בינלאומיות דרך האינטרנט בחינם מדברים כבר שנים, וגם עושים, אבל עד כה איכות השירות לא הגיעה למצב שהיא יכולה להחליף טלפונים רגילים. עכשיו בא מייקל רוברטסון, שכבר קרא תיגר בעבר נגד תעשיית ההקלטות עם אתר MP3.com שלו, ומשליך את הכפפה לעבר חברות הטלפונים. החברה שלו, סיפ-פון (www.sipphone.com) מציעה שיחות דרך אינטרנט בפס רחב, חינם בלי הגבלה. הבעיה היא שצריך לקנות זוג טלפונים מיוחדים, ואפשר לדבר רק עם אנשים שיש להם טלפון כזה.
סיפ-פון התחילה לפני כשבוע למכור את הטלפונים, המתחברים ישירות לראוטר של הפס הרחב. המכשירים האלה מתקשרים לטלפוני-אינטרנט אחרים שרשומים במדריך של החברה, או למספרי חינם. כלומר, מדובר כרגע רק בחלק פעוט מהטלפונים הנמצאים בשימוש בעולם. אבל רוברטסון מאמין שהחברה שלו יכולה לגרום פיתוח של השוק הזה, על ידי הצעת טלפוני אינטרנט זולים (130 דולר לזוג טלפונים) ונוחים לשימוש.
לדברי רוברטסון, ההיגיון שמאחורי סיפ-פון הוא כמו זה שמאחורי שני המיזמים קודמים שלו: אתר MP3.com שאיפשר למוזיקאים להפיץ את שיריהם בלי קשר לחברות התקליטים, ואתר Lindows.com שפיתח גירסה קלה לשימוש למערכת ההפעלה לינוקס. "יש המון גיקים חכמים שכבר משתמשים בשיחות SIP, אבל אנחנו רוצים להביא את זה להמונים".
SIP הוא Session Initation Protocol - תקן שהולך ונעשה נפוץ בתקשורת הטלפונית באמצעות האינטרנט. "לוס אנג'לס טיימס" מציין, שלמרות שמספר גדל והולך של חברות מציעות שירותים מבוססי SIP, התעשיה תצטרך שנים כדי לפתח מדריך מרכזי, או שירות שיאפשר לכל טלפוני האינטרנט להידבר אלה עם אלה. רוברטסון אומר שהוא צופה ביקוש מצד עסקים בעלי סניפים מעבר לים ולקוחות שמרבים לבצע שיחות בינלאומיות.
CNET כותב, שתודות לפס הרחב ולחברות מובילות כמו סיסקו ונורטל נטוורקס, נושא השיחות באמצעות האינטרנט (VoIP) מתחיל לעבור מהשוליים אל החברות גדולות. החלטת מיקרוסופט להוסיף תמיכה בתקן SIP לגירסאות החדשות של חלונות XP מקלה על ביצוע שיחות טלפון דרך המחשב.
כשניסיתי לקנות באתר טלפון כזה, קיבלתי הודעה שמצטערים, אבל בגלל הביקוש הרב, המלאי אזל. אבל התבשרתי שיש מלאי חדש בדרך, ונראה ששולחים גם לישראל.

למדורים קודמים

550